JMEV odobrio gradnju fabrike u Sremskoj Mitrovici – „Zaobilazni put električnih automobila iz Kine do EU“

Kineska kompanija Jiangling Group Electric Vehicle (JMEV) odobrila je izgradnju fabrike električnih vozila u Sremskoj Mitrovici, sa dugoročnim planom da u Evropsku uniju izvozi vozila bez carina, potvrđeno je za Radio Slobodna Evropa iz te kompanije.

– Oko iznosa investicije će se odlučivati sledeća dva meseca. U zavisnosti od toga da li ćemo proizvoditi tri hiljade ili pet hiljada vozila godišnje – rekla je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Brankica Zjalić, nosilac projekta JMEV Srbija.

Zjalić dodaje da se kineska kompanija opredelila za Srbiju, jer ima dobre ekonomske odnose i sa Kinom i sa EU.

Srbija je neki most između Kine i Evrope što se tiče plasiranja električnih vozila, navodi ona.

Evropska unija odobrila je u oktobru 2024. visoke carine (do 35%) na električna vozila proizvedena u Kini na period od pet godina. Odluka o carinama je doneta kako bi se evropski proizvođači automobila zaštitili od, kako se tvrdi, nelojalne konkurencije kineskih proizvođača koji koriste državne subvencije Kine, navodi se na sajtu Evropske komisije.

Srbija, sa druge strane, sa Kinom ima zaključen Sporazum o slobodnoj trgovini koji je 2024. stupio na snagu, a koji je kritikovan iz Evropske unije. Zahvaljući sporazumu sa EU Srbija može, pod određenim uslovima, da izvozi automobile u EU bez carina.

Šta se zna o planovima kompanije JMEV u Srbiji?

Prema rečima predstavnice JMEV Srbija, ova kineska kompanija planira početak izgradnje fabrike u Sremskoj Mitrovici tokom leta, dok se početak rada očekuje u 2026.

– Biće potrebno minimalno 300 radnika za proizvodnju tri hiljade vozila. Kineski inženjeri bi na početku proizvodnje došli da obučavaju radnike – navela je Zjalić i dodala da je plan kompanije da zaposli isključivo radnike iz Srbije.

Ona kaže i da se grad Sremska Mitrovica obavezao da obezbedi potrebnu infrastrukturu – priključke za struju i druge komunalne usluge.

– O ostalim subvencijama nije bilo reči – tvrdi.

Prema njenim rečima, električni automobili su namenjeni za prodaju u EU i Srbiji; pojedini delovi vozila bi se proizvodili u Srbiji, a jedan deo bi se sklapao od delova uvezenih iz Kine.

Gradonačelnik Sremske Mitrovice nije odgovarao na pozive i poruke RSE u vezi sa ovom temom.

„Zaobilaženje“ carina EU preko Srbije

Zjalić kaže da je dugoročni cilj kompanije JMEV da vozila izvozi u EU bez carina.

– Kompanija želi da uđe na teritoriju Srbije, da počne sa fabrikom i da vremenom traži partnere iz Srbije i regiona da bi se delovi proizvodili u Srbiji, a ne više uvozili iz Kine – kaže ona.

Zjalić dodaje da bi onda vozilo bilo proizvedeno u Srbiji i „bez velikih taksi moglo da se izvozi u EU“. Ona objašnjava da se vozilo može izvoziti u EU iz Srbije bez carina samo ako je ono većim delom proizvedeno u Srbiji, dok se za vozila iz Kine plaćaju visoke carine.

Carine koje je EU uvela u oktobru 2024. različite su za različite kineske proizvođače, pa tak carine na Teslina vozila proizvedena u Kini iznose oko 7,8 odsto, dok za kineskog proizvođača SAIC tarife iznose 35,3 odsto, navodi se na sajtu Evropske komisije.

Srbija sa EU ima od 2008. zaključen Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju kojim je, između ostalog, uspostavljena zona slobodne trgovine.

„Opipavanje tržišta“

Dušan Marković, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, smatra da kompanija JMEV ovom najavom fabrike „opipava tržište“.

– Srbija ima već mrežu dobavljača koji su radili za evropske kompanije, to je dobra strana. Sa druge strane, problem je u Srbiji pronaći proizvodne radnike za veliki obim posla – smatra on.

Marković takođe procenjuje da se Srbija nalazi u „osetljivom trenutku“ za investicije zbog masovnih protesta koji mesecima traju u više gradova Srbije.

Na protestima se traži odgovornost vlasti za urušavanje nadstrešnice na rekonstruisanoj Železničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je 15 ljudi stradalo, a dvoje teško povređeno.

Izvor: Radio Slobodna Evropa 
Foto: Pixabay.com/RAEng_Publications, ilustracija 

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.