Brodovi na BIOGORIVO: Iskorićeno ulje iz restorana za isporuke automobila Škoda i Audi
Logistički sektor grupacije Volkswagen najavio je inovativan ekološki projekat, kojim namerava da dodatno smanji emisije štetnih gasova u atmosferu. Kako bi emisiju CO2 sveo na minimum, Volkswagen se ne fokusira samo na e-automobile i klimatski neutralnu proizvodnju, već traži zelena rešenja i za prevoz svojih vozila.
Kompanija, naime, želi da pojedine brodove – koje iznajmljuje za dopremanje svojih vozila u luke – umesto naftom puni biogorivom, tačnije gorivom napravljenim od korišćenog biljnog ulja iz ugostiteljske i prehrambene industrije.
Nemačka kompanija navodi da je prvi proizvođač automobila na svetu koji sprovodi takvu “zelenu akciju”. Inovativno gorivo nosi naziv MR1-100, a napravljeno je od 100% organskih otpadnih proizvoda.
– Mi smo prvi proizvođač automobila koji sprovodi širu upotrebu ovog goriva. Na taj način stavljamo stara ulja u naknadnu upotrebu prilagođenu klimatskim ciljevima. Sa 85% manjom emisijom emisijom CO2 u odnosu na konvencionalna fosilna goriva, doprinos zaštiti klime je ogroman – navodi Thomas Zernechel, šef logistike Volkswagen Group.
Biogorivo proizvodi kompanija GoodFuels iz Roterdama. Kako se navodi u saopštenju, kompanije koje vrše pomorski transport mogu ga koristiti bez potrebe dodatnih promena na motoru.
Tranziciju ka ekološki prihvatljivijim isporukama podstiču i zakonodavci, budući da zahtevi za brodske kompanije konstantno rastu, podseća VW. Pomorski transport predstavlja okosnicu globalne trgovine, s obzirom na to da se ovim putem odvija čak 90% ukupnog prometa.
On je od izuzetnog značaja za Volkswagen grupu, koja ima nekoliko stotina redovnih usluga i 11 iznajmljenih brodova za prevoz automobila, koji se svakodnevno kreću svetskim okeanima. Svake godine, njima se isporuči 2,8 miliona novih automobila.
Jasno je, dakle, zbog čega Vokswagen želi da bude pionir u zelenoj mobilnosti, ne samo kroz dovođenje eko-vozila na drum, već i zahvaljujući ekološkim rešenjima za pomorski prevoz.
Volkswagen, podsetimo, planira da postane CO2 neutralan do 2050. godine. Volkswagen Group Logistics je još u junu počela da koristi nosače automobila sa pogonom na tečni prirodni gas (LNG) za transport vozila iz Evrope u Severnu i Centralnu Ameriku. Opremljeni motorima DualFuel kompanije MAN Energi Solutions, oni takođe mogu koristiti LNG generisan iz obnovljivih izvora u budućnosti, što ih čini još klimatski prihvatljivijim. Osim toga, Grupa je početkom godine objavila da namerava da u potpunosti pređe na zelenu energiju za električni transport sa kompanijom DB Cargo u Nemačkoj.
Korak dalje
Volkswagen sada preduzima sledeći korak u isporukama unutar Evrope. Logistički sektor koristi dva iznajmljena broda za near-coastal isporuke automobila. Oba broda dugačka su 180 metara i u vlasništvu kompanije F. Laeisz u Hamburgu. Pokreću ih brodski motori MAN snage 14.220 KV (19.334 KS). Zapremina rezervoara (kapacitet bunkera) je 3.500 kubnih metara
Svaki brod može prevesti 3.500 vozila, a zaduženi su za transport vozila na kružnoj relaciji od Emdena do Dablina, odatle do Santandera u Španiji i Setubala u Portugalu, pre nego što se vrate u Emden. Svake godine prevezu oko 250.000 novih vozila – putničkih automobila brendova Audi, Škoda i Volkswagen i komercijalnih vozila Volkswagen. Ukoliko bi se punili biogorivom, uštedeće se ukupno 52.000 tona CO2 godišnje.
Foto: Volkswagen AG