Šverc cigareta teretnim vozovima zadaje glavobolje Poljskoj i Litvaniji

Poljska i Litvanija bore se protiv šverca cigareta teretnim vozovima koji dolaze iz susedne Belorusije. Železnički operateri ovih zemalja često su žrtve neočekivanog tereta u svojim vagonima, a carinske službe redovno pronalaze skrivene beloruske cigarete u prekograničnom saobraćaju, piše railfreight.com. 

Prema navodima ovog portala, dok Poljska beleži sve veći broj ovih situacija, Litvanija pokazuje više uspeha u suzbijanju  „kompleksne šeme šverca u koju su možda uključena preduzeća u državnom vlasništvu“.

Poljsko ministarstvo finansija navodi da je došlo do trenda povećanja šverca cigareta uprkos opštem trendu opadanja teretnog saobraćaja na graničnim prelazima sa Belorusijom. Kako je rečeno u ovom ministarstvu, lane je zaplenjeno 19 procenata više cigareta u poređenju sa godinom ranije.

Zatvaranje određenih graničnih prelaza, objašnjavaju, dovelo je do toga da krijumčari češće biraju teretne vozove kao način da prebace svoju robu preko granice.

Litvanski uspeh

Nasuprot tome, čini se da Litvanija postiže određene uspehe u suzbijanju krijumčarenja. U 2022. i 2023. godini pokrenuto je po 19 istraga o krijumčarenju, a kako kažu u litvanskoj carini, ove godine taj broj je dostignut pre septembra.

Ovi postupci doveli su do zaplene cigareta u vrednosti od 1,4 miliona evra u 2023. godini, 3,1 miliona evra u 2022. godini i 3 miliona evra u 2021. godini. Od januara do avgusta 2024. godine, zaplenjeno je cigareta u vrednosti od 769.000 evra.

Litvanski recept za borbu protiv železničkog šverca može biti u tehnologiji kontrole na granici – zatvaranju pojedinih železničkih stanica i uvođenju rendgenskog nadzora teretnih vozova na preostalima.

Uključenost države?

Litvanska carinska agencija ukazuje kako se čini da je mreža krijumčara kompleksna, što sugeriše da operacije nisu samo „obična“ kriminalna mreža, kao i da postoje sumnje da bi preduzeća u državnom vlasništvu mogla doprineti u većoj ili manjoj meri.

Portal railfreight.com piše kako beloruski krijumčari koriste sve tipove železičkog transporta, bilo da se radi o otvorenim ili zatvorenim vagonima, kontejnerima, cisternama… Krijumčarena roba se, objašnjavaju, obično skriva u tovarima koje je teško prekontrolisati ili mestima poput poda, odnosno iza dvostrukih zidova na zadnjem ili bočnom delu vagona. Najčešće „pokriće“ za krijumčarenje cigareta su građevinski materijal (npr. krupan kamen ili cement) ili prehrambeni proizvodi kao što su ulje i mleko u prahu.

Foto: Pixabay.com/sipa, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.