BiH špediteri strahuju od mogućih komplikacija zbog nove faze ICS2

Špediteri iz Bosne i Hercegovine strahuju da će evropski sistem kontrole uvoza dva (ICS2), koji će od aprila biti proširen na železnički i drumski transport, a podrazumeva promene prilikom ulaska robe u Evropsku uniju, doneti komplikovane procedure i dodatne troškove, piše Glas srpske.

Od 1. aprila drumski i železnički prevoznici moraće da daju podatke o robi koja se šalje u ili kroz EU pre njenog ulaska putem ulazne sažete deklaracije (ENS) povezivanjem na ICS2.

Ta obaveza se odnosi i na prevoznike poštanskih i ekspresnih pošiljki koji upotrebljavaju navedene vrste prevoza, kao i na treće strane poput pružaoca logističkih usluga. U određenim okolnostima krajnji primalac sa sedištem u EU takođe će morati da dostavi podatke.

Direktor špedicije Balkan iz Gradiške Danijel Macanović istakao je za Glas srpske da strahuju da će nova pravila zahtevati dodatno vreme i novac.

– Kako će se sve odvijati još nam nije kristalno jasno. Da li će se domaći privredni subjekti iz BiH sami povezati sa programima u EU ili će to za njih raditi drugo lice, primera radi špediteri u Hrvatskoj, sami će, koliko sam shvatio, morati da odluče – kazao je Macanović.

Dodao je da će špedicije u Hrvatskoj biti osposobljene da mogu najavljivati ulaz vozila u EU iz trećih zemalja.

– Moći će to i sam privrednik iz BiH da radi, ali pre toga će se morati obučiti radnik za taj posao, pribaviti određeni sertifikati i povezati sa svim programima – kazao je Macanović.

Privrednici u BiH će se, prema njegovom mišljenju, pre odlučiti na nekog špeditera u Hrvatskoj – da sve što je potrebno odradi za transport robe u EU, jer to iziskuje dodatno radno mesto i masu drugih obaveza.

– Informaciju smo već prosledili našim komitentima, koji se bave izvozom, da bi se i oni dodatno informisali. Kako će sve to ići, niko ne može da zna. Uglavnom samo otežavajuće okolnosti, nikakvog pojednostavljenja – kazao je Macanović.

Prema rečima direktorke špedicije Ćambela Banjaluka Maje Družić, ovaj sistem se uglavnom odnosi na procedure u radu carinskih organa i špeditera u EU.

– To podrazumeva podnošenje ulazne sažete deklaracije kao najave pre dolaska i ulaska robe u EU iz zemalja koje nisu članice EU. To znači da će uvoznici te robe u EU posredstvom svojih špeditera i prevoznika koji učestvuju u spoljnotrgovinskom prometu robe, morati da najave dolazak, odnosno ulazak robe pre samog dolaska na granice – kaže Družić.

Ulazna sažeta deklaracija podneta putem ICS2 sadrži sve, kako je istakla, podatke u vezi sa predmetnom robom, prevoznikom, njenim uvoznikom u EU i izvoznikom robe iz zemalja koje nisu članice EU.

– Domaći špediteri i prevoznici prema našem mišljenju u svemu ovome mogu učestvovati na način da će sa kolegama špediterima u EU sarađivati u domenu najava i obaveštavanja da je određena roba u BiH prošla izvoznu proceduru i da će se u narednom periodu pojaviti na graničnom prelazima ulaza u EU.

Kako je saopštio Generalni direktorat za poreze i carinsku uniju u okviru Evropske komisije, cilj novih pravila je poboljšanje bezbednosti robe koja ulazi u Evropsku uniju. Takođe, namera je povećanje sposobnosti EU da spreči carinske prekršaje.

Foto: Unsplash/Mattis Ketels, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.