Efekat CEFTA SEED: Svaki kamion na granicama čekao 7 minuta kraće, ukupna ušteda 17 godina

CEFTA SEED (Systematic Exchange of Electronic Data) sistem za elektronsku razmenu podataka smanjio je čekanje na graničnim prelazima CEFTA tržišta za sedam minuta po kamionu, za samo godinu dana, saopštila je CEFTA. Oni navode da je prosečno čekanje na svim prelazima unutar CEFTA u 2023. godini bilo 86 minuta, a imajući u vidu da je prošle godine bilo više od 1,3 miliona prelaza kamiona, to čini ukupno smanjenje čekanja od 17 godina u 2023.

Najveće smanjenje čekanja, od 19 odsto, bilo je kod robe praćene fitosanitarnim certifikatom, a rezultat je elektronske razmene fitosanitarnih certifikata koja je uvedena krajem 2022. kroz SEED.

Efikasna razmena podataka i dokumenata smanjuje opterećenja i olakšava trgovinske procedure, procesi se pojednostavljuju, a kašnjenja i troškovi se smanjuju.

Sistem za elektronsku razmenu podataka SEED uspostavljen je 2010. godine, a njegov najveći benefit je trgovina bez papira, odnosno eliminisanje potrebe za fizičkom dokumentacijom.

Svaka carinska uprava usvojila je operativne smernice i uputstva za korišćenje SEED sistema. Uspostavljeni su IT infrastruktura i sistem rada od 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji, kao i automatsko usklađivanje carinskih podataka i alarmni modul na podacima pre dolaska kamiona na granicu. SEED infrastruktura se bazira na sedam SEED čvorova (Tirana, Banja Luka, Podgorica, Skoplje, Beograd, Priština i Rim), a svaki čvor se sastoji od SEED servera i komunikacione opreme.

Zemlje CEFTA važan spoljnotrgovinski partner Srbije

Centralnoevropski sporazum o slobodnoj trgovini (CEFTA) – sporazum CEFTA – u Bukureštu 2006. godine potpisale su Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Makedonija, Moldavija, Rumunija, Crna Gora, Srbija i Privremena administrativna misija Ujedinjenih nacija na Kosovu u skladu sa UN Rezolucijom Saveta bezbednosti 1244. Rumunija, Bugarska i Hrvatska povukle su se iz CEFTA po prijemu u Evropsku uniju.

Zemlje CEFTA su drugi po važnosti spoljnotrgovinski partner Srbije. Naša zemlja je za 11 meseci prošle godine sa njima ostvarila suficit u razmeni od 2,507 milijardi evra (pokrivenost uvoza izvozom 260,6%), koji je rezultat uglavnom izvoza električne energije, žitarica i proizvoda od njih, nafte i naftnih derivata, pića i drumskih vozila.

Foto: PlutonLogistics, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.