Kraj zlatnog doba ili nova šansa na pomolu – Kakvo je stanje u avio-transportu i šta nas čeka 2024?

Da li je zlatno doba za operatere u avio-kargo sektoru definitivno završeno ili bi nova dešavanja na kopnu i moru mogla da ipak preokrenu situaciju? Iako su problemi sa dostupnošću teretnih kapaciteta prošlost, potražnja na tržištu značajno je opala. Sa druge strane, problemi u brodskom transport zbog situacije u Crvenom moru ipak znače da postoji nada da bi se stvari mogle promeniti, piše trans.info.

Prema prognozama Međunarodne asocijacije za vazdušni transport (IATA), očekuje se da će širom sveta prihodi u avio-kargo sektoru u 2024. godini dostići 111 milijardi dolara, što je oko 17% manje u odnosu na 2023. Procene prošlogodišnjih rezultata kažu da će prihodi biti na nivou od oko 134 milijarde dolara – to je takođe smanjenje od skoro trećine u odnosu na 2022. Štaviše, rezultat je ispod onog iz 2021. (čak 210 milijardi dolara).

U 2021-22, avio-sektor je imao izuzetno visoke cene. Pandemija je donela veliku potražnju za robom široke potrošnje (a u slučaju vazdušnog saobraćaja i za medicinskom i farmaceutskom robom). Istovremeno, činjenica da je prevoz putnika (zaslužan za većinu avio-kargo kapaciteta) praktično obustavljen, dovela je do drastičnih poskupljenja, a samim tim i viših prihoda avio-operatera.

Uprkos očekivanom padu sektorskih prihoda u 2024. godini, i dalje se očekuje da će prihodi od avio-prevoza biti veći pre pandemije, odnosno 2029, kada su iznosili 101 milijardu dolara.

Prema procenama IATA, procenjuje se da je u 2023. širom sveta vazdušnim putem prevezeno oko 58 miliona tona robe; ove godine očekuje se povećanje na 61 milion tona.

Poslednji dostupni podaci potvrđuju ovaj trend. Prema zvaničnim podacima IATA, u oktobru 2023. globalna potražnja merena u kargo tkm (tonskim kilometrima) rasla je za 3,8% svake godine. Raspoloživi transportni kapaciteti mereni u kargo tkm, sa druge strane, rastu mnogo dinamičnije od potražnje – u oktobru su bili za 13,1% veći nego godinu dana ranije, zahvaljujući povratku na uobičajene nivoe u prevozu putnika.

Azija u porastu, zapadna tržišta stagniraju

Transportni kapaciteti su najviše porasli u Aziji (za čak 30%) i na Bliskom istoku (za 15%) – odnosno u regionima u kojima je najveća potražnja. Međutim, u Evropi i Severnoj Americi kapacitet je takođe povećan za 7%, odnosno 2,4%.

– Oporavak potražnje, veći profit i povećana trgovina su dobri znaci. Ali potražnja je i dalje ispod nivoa pre pandemije i imamo mnogo neizvesnosti u vezi sa smerom globalne ekonomije, što znači da naš optimizam mora biti oprezan – rekao je Vili Volš, generalni direktor IATA.

Što se tiče potražnje, globalni rast je prvenstveno bio vođen većom potražnjom na tržištima Azije-Pacifika i Bliskog istoka. Prvi je bio odgovoran za više od 32% globalne potražnje, a porastao je za 7,6% u oktobru u odnosu na isti period prošle godine. Tržište Bliskog istoka (koji predstavlja 13% globalnog kolača) uživalo je povećanje potražnje od skoro 11%.

Predstavnici sektora koji posluju u Evropi i Severnoj Americi bili su ipak manje optimistični. Potražnja za vazdušnim transportom u Evropi porasla je za jedva 1% u odnosu na prethodnu godinu, a na severnoameričkom kontinentu je zabeležen pad od 1,8%.

Da li se potražnja budi?

Kada je reč o trenutnoj situaciji, podaci iz DHL-ovog mesečnog pregleda avio tržišta daju sličnu sliku. Transportni kapaciteti u decembru 2023. godine u avio-sektoru povećani su za 10% u odnosu na prethodnu godinu. Do toga je uglavnom došlo zahvaljujući uvećanju kargo-kapaciteta u putničkim avionima, od skoro 17%.

Ukoliko govorimo o potražnji, ona je u poslednjem mesecu 2023. bila 3% veća u odnosu na prethodnu godinu. Važno je naglasiti da je ovo bio zapravo i prvo mesec u toku cele prethodne godine u kome je došlo do jasnog uvećanja tražnje u transportu.

Do septembra je tražnja, name, pokazivala opadajući trend u odnosu na prethodnu godinu. U oktobru je bila veća za 1%, dok je u novembru bila na istom nivou kao prethodne godine.

Decembar je, prema podacima DHL-a, takođe zabeležio rast cena od 8% na mesečnom nivou. Međutim, u odnosu na prethodnu godinu, to je i dalje manje za 18%, što objašnjava i podatke o prihodima kargo-operatera, koje IATA navodi.

Što se tiče 2024, DHL očekuje da će tokom godine raspoloživi transportni kapaciteti biti veći od potražnje, koja će i dalje biti potisnuta ekonomskim usporavanjem. Značajno povećanje obima može se očekivati u januaru i početkom februara uoči kineske Nove godine.

Međutim, u ostatku godine (naročito u prvoj polovini) teško je računati na značajno povećanje tražnje, smatraju eksperti.

Izvor: trans.info 
Foto: Unsplash/Felix, ilustracija