Otvoreni Balkan uvećao regionalnu trgovinu za 30% – Šta treba unaprediti?
Inicijativa Otvoreni Balkan dosada je omogućila da izvoz ili uvoz prehrambenih proizvoda među zemljama članicama bude skraćen i do 50%, direktni troškovi taksi i naknada smanjeni su i do 80%, što je rezultiralo uvećanjem trgovine u regionu Otvorenog Balkana za skoro 30%, pokazalo je istraživanje američkih privrednih komora (AmCham) u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Albaniji, koje je predstavljeno u ponedeljak.
– Inicijativa Otvoreni Balkan predstavlja odličnu priliku za liberalizaciju tokova kapitala, jer bi to učinilo region atraktivnijim za nove investicije, kao i širenje ulaganja – rekao je predsednik AmCham-a Stefan Lazarević na konferenciji „Regionalna ekonomska saradnja Otvoreni Balkan: šta privreda može da očekuje?“.
Dodao je i da je neophodno da se inicijativa Otvoreni Balkan proširi na sva tržišta na Zapadnom Balkanu, kako bi ekonomske integracije bile još uspešnije.
Lazarević je naveo i da poslovna zajednica dosta očekuje od sprovođenja postignutih sporazuma u domenu slobodnog pristupa tržištu rada. Podsetio je da je cilj inicijative Otvoreni Balkan stvaranje jedinstvenog regionalnog tržišta zasnovanog na principima i vrednostima na kojima je zasnovano i jedinstveno tržište Evropske unije (EU), a to je sloboda kretanja robe, kapitala, usluga i ljudi.
- Analizu istraživanja Američkih privrednih komora u Srbiji, Severnoj Makedoniji i Albaniji možete pogledati OVDE.
Ministar unutrašnje i spoljašnje trgovine Tomislav Momirović je istakao da je Srbija opredeljena da na svaki način poveže regionalno tržište, podsetivši da je Otvoreni Balkan inicijativa lidera Albanije, Severne Makedonije i Srbije, odnosno da nije nametnuta sa strane.
Predstavnik Privredne komore Srbije Nenad Đurđević je rekao da su dosadašnji najznačajniji rezultati Otvorenog Balkana skraćivanje uvozno-izvoznih procedura za proizvode biljnog i životinjskog porekla, bolja saradnja inspekcija i carina, kao i uspostavljanje jedinstvenog tržišta rada koje se uskoro očekuje.
Đurđević je naveo kako je plan da se od 1. juna izdaju prve ID katice u okviru inicijative Otvoreni Balkan, a koje će omogućiti pristup tržištu rada u Srbiji, Albaniji i Severnoj Makedoniji.
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil istakao je da će region uspeti u onoj meri u kojoj zemlje postignu međusobnu saradnju i ukoliko u delo sprovede projekte koji brišu granice, poput Otvorenog Balkana.
– Američke kompanije koje planiraju dolazak u Srbiju, ne razmišljaju samo o infrastrukturi i lokalnim uslovima, već o potencijalu za šire regionalno prisustvo zahvaljujući harmonizovanim standardima koji važe u celom regionu. Zato je Inicijativa Otvoreni Balkan važna pre svega za ekonomiju i biznis i kao mogućnost za privlačenje stranih investitora – izjavio je Hil.
Zamenica direktora AmCham-a Amalija Pavić kazala je da je istraživanje u regionu Otvorenog Balkana pokazalo da devet od 10 kompanija očekuju benefite i koristi za svoje poslovanje od jačanja regionalnih integracija.
Prema njenim rečima, neke necarinske barijere koje nisu bile rešene CEFTA sporazumom, donekle su rešene kroz inicijativu Otvoreni Balkan. Pavić je rekla da se i trećina ispitanog članstva založila za povezivanje sa susednim zemljama EU, kao i da je u okviru Otvorenog Balkana privreda najviše zainteresovana za liberalizaciju finansijskih i građevinskih usluga. Ispitanici, kakao je pokazalo istraživanje, znaju šta su glavni ciljevi inicijative, ali ne znaju konkretne benefite od toga.
Dok je značajan pomak učinjen u domenu slobodne trgovine robom, u ostalim oblastima i dalje postoji veliki prostor za napredak kompanije očekuju punu primenu potpisanog Sporazuma o slobodnom pristupu tržištu rada, koja bi privredi u ovim zemljama omogućila, da kroz značajno olakšane administrativne procedure, zapošljava deficitarne kadrove.
Inicijativa Otvoreni Balkan, kako je navedeno, za ada nije adresirala pitanje slobodnog kretanja kapitala u regionu, dok je liberalizacija kretanja usluga započeta kroz ograničene i pravno neobavezujuće memorandume u oblasti turizma i filma.
Kako je pokazalo istraživanje, među najvažnijim koracima za dalje unapređenje slobodnog kretanja robe u regionu privreda vidi uniformno i dosledno sprovođenje usvojenih sporazuma od strane svih potpisnica kako bi svi izvoznici, u sve tri zemlje, imali pune koristi od ovih sporazuma, kao i proširenje obuhvata ovih sporazuma na sve kategorije roba kojima se trguje i na sve inspekcije – prvenstveno sanitarnu inspekciju.
Rezultati ankete u domenu ograničenja slobodnog kretanja kapitala, ukazali su na potrebu iniciranja novih sporazuma koji će ići ka uklanjanju barijera za prekogranično kretanje kapitala, smanjenju troškova pojedinih transakcija, kao i liberalizaciji finansijskih usluga.
Najveći broj ograničenja proizilazi iz režima deviznog poslovanja u Srbiji, nešto manje u Severnoj Makedoniji, dok u Albaniji nisu prijavljena veća ograničenja.
Istraživanje je pokazalo da je uklanjanje ovih ograničenja i omogućavanje slobode kretanja kapitala u regionu, od velikog značaja za strane investitore koji planiraju investicije u region, za domaće investitore koji svoje poslovanje žele da šire u regionu, kao i za mikro i mala preduzeća kojima se ovim ograničenjima smanjuje mogućnost pristupa kapitalu kroz moderne fintek platforme.
AmCham Srbija poslovno je udruženje koje okuplja više od 225 američkih, međunarodnih i domaćih kompanija koje su u Srbiju investirale preko četrnaest milijardi evra i koje zapošljavaju preko 100.000 građana Srbije.
Izvor: Beta