TOP 5 proizvoda koje Srbija uvozi i izvozi
Vodeći proizvodi koje je Srbija izvozila tokom prošle godine bile su električne mašine, metalne rude, pogonske mašine, gvožđe i čelik, kao i povrće i voće. Sa druge strane, najviše smo uvozili naftu, električne mašine, prirodni gas, električnu energiju i medicinske i farmaceutske proizvode, pokazuju konačni podaci o spoljnotrgovnskoj razmeni u 2022, koje sredinom jula objavio Republički zavod za statistiku.
Prema odsecima Standardne međunarodne trgovinske klasifikacije (SMTK), izvoz prvih pet odseka čini 31,9% ukupnog izvoza. Uvoz prvih pet odseka čini 26,1% ukupnog uvoza. Odsek nerazvrstana roba, u koji se uključuje i roba na carinskom skladištu i u slobodnoj zoni, ima učešće u ukupnom uvozu 10,8%.
Konačni podaci RZS pokazuju da je ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u periodu januar-decembar 2022. godine, izražena u evrima, iznosila nešto više od 66,66 milijardi evra (66.620,3 miliona evra), što je porast od 31,2% u odnosu na 2021.
Izvoz robe, izražen u evrima, iznosio je oko 27,6 milijardi (27.605,9 miliona evra), čime je ostvaren rast od 26,3% u odnosu na 2021. Uvoz robe bio je nešto viši od 39 milijardi evra (39.014,4 milliona evra), što predstavlja povećanje od 34,8% u odnosu godinu ranije.
Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije čine 58,7 odsto ukupne razmene.
Naš drugi po važnosti partner jesu zemlje CEFTA. Izraženo u evrima, izvoz je iznosio oko 4,387 milijardi evra, a uvoz oko 2,026 milijardi evra (suficit 2,361 mlrd EUR, pokrivenost uvoza izvozom 216,5%). U ove zemlje najznačajniji je izvoz električne energije, žitarica i proizvoda od njih, nafte i naftnih derivata, gvožđa i čelika i pića. Posmatrano pojedinačno po zemljama, najveći suficit u razmeni ostvaren je sa zemljama iz okruženja, među kojima je Crna Gora kojoj izvozimo električnu energiju i lekove za maloprodaju, a uvozimo električnu energiju i lignit. Drugi trgovinski partner je Bosna i Hercegovina u koju izvozimo gasna ulja i električnu energiju, a uvozimo koks i polukoks od kamenog uglja i električnu energiju. U Severnu Makedoniju izvozimo električnu energiju i električne provodnike, a uvozi se najviše električna energija i toplo valjani proizvodi od gvožđa i čelika.
Od ostalih zemalja ističe se i suficit sa Hrvatskom, Slovačkom, Rumunijom, Velikom Britanijom, Švedskom i Češkom. Najveći deficit javlja se u trgovini sa Kinom, pre svega zbog uvoza telefona za mrežu stanica i laptopova. Deficit beležimo i u trgovini sa Ruskom Federacijom, Turskom, Irakom, Mađarskom, Nemačkom, Italijom, Belgijom, Danskom, Švajcarskom, Holandijom, Poljskom, Francuskom, Grčkom, Slovenijom, Bugarskom i Sjedinjenim Američkim Državama.
Konačne rezultate robne razmene Srbije sa prvih 5 spoljnotrgovinskih partnera u 2022, pogledajte u tabeli u nastavku:
Više informacija možete pronaći OVDE.