Važan trenutak za Šengen – Austrija ukida veto na ulazak Rumunije i Bugarske
Budimpešta je danas postala poprište značajnog pomaka u šengenskom prostoru, nakon što je Austrija pristala da ukine svoje dugogodišnje veto na članstvo Rumunije i Bugarske.
Austrijska odluka dolazi posle višegodišnjeg otpora prema pristupanju ove dve istočnoevropske zemlje šengenskoj zoni. Napredak se dogodio u popodnevnim časovima, tokom sastanka ministara unutrašnjih poslova Rumunije, Bugarske i Austrije, kojim je predsedavala Mađarska – kao predsedavajuća Savetom Evropske unije.
Na sastanku u Budimpešti potpisan je zajednički sporazum koji otvara put za potpuno članstvo Rumunije i Bugarske u Šengenu. Prema rečima portparola mađarske vlade, sporazum se fokusira na „napredak“ u smanjenju ilegalnih migracija i zahteva za azil, kao i na ubrzanje deportacija odbijenih tražilaca azila.
U praktičnom smislu, dogovor znači ukidanje kontrola na kopnenim granicama, što je poslednja prepreka za Rumuniju i Bugarsku. Ranije ove godine, Austrija je već ukinula pasoške kontrole na morskim i vazdušnim granicama, kao prvi korak ka proširenju Šengena.
Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozdravila je ovu vest, rekavši da Rumunija i Bugarska „potpuno pripadaju Šengenskom prostoru“. Ona je dodala: „Neka 2025. godina donese još snažniji Šengen.“
I predsednica Evropskog parlamenta Roberta Mecola takođe je izrazila optimizam.
– Snažniji Šengen znači snažniju Evropu – istakla je Mecola.
Glasanje i dalji koraci
Da bi sporazum iz Budimpešte postao stvarnost, potrebno je da ga jednoglasno odobre sve države članice. Evropska komesarka za unutrašnje poslove Ilva Johanson, koja je prisustvovala sastanku, najavila je da će glasanje biti održano 12. i 13. decembra. Ako ono prođe bez problema, kontrole na kopnenim granicama biće ukinute već od 1. januara 2025. godine.
– Ovo je veliki trenutak. Danas sam veoma srećna – rekla je Johanson u video-poruci.
Dugogodišnje tenzije između Austrije, Rumunije i Bugarske
Isključenost Rumunije i Bugarske iz šengenskog prostora, koji obuhvata 450 miliona ljudi i većinu država članica EU, godinama je izazivalo tenzije između ove dve zemlje i Austrije, koja je bila glavni protivnik.
Beč je tvrdio da stalni priliv ilegalnih migranata pokazuje da Šengen „ne funkcioniše“ i da proširenje nije opravdano. S druge strane, Bukurešt i Sofija su negirali ove tvrdnje, ističući da nisu deo zapadnobalkanske rute kroz koju hiljade migranata ilegalno ulaze u EU svake godine.
Evropska komisija je od 2011. godine tvrdila da su Rumunija i Bugarska „spremne“ za članstvo u Šengenu, pozivajući Austriju da povuče veto. Takođe, u početku je i Holandija bila protiv toga, ali je u međuvremenu odustala od otpora.
Privremene kontrole
Uprkos dogovoru, zajednička izjava potpisana u petak predviđa privremene granične kontrole između Mađarske i Rumunije, kao i između Rumunije i Bugarske, na period od najmanje šest meseci. Ove kontrole imaju za cilj „sprečavanje ozbiljnih pretnji javnom redu i unutrašnjoj bezbednosti.“
Napredak u Budimpešti dolazi u osetljivom trenutku za Šengen, jer su neke države članice, poput Nemačke i Francuske, ponovo uvele granične kontrole kako bi kontrolisale ilegalne migracije, iako stručnjaci sumnjaju u efikasnost ovih unilateralnih mera.
Izvor: euronews.com
Foto: Pexels/Lara Jameson, ilustracija