Kolaps u Panamskom kanalu zbog suše – Brodovi kasne, očekivan rast cena robe
Dugotrajna suša, koja je ove godine pogodila delove Srednje i Južne Amerike, naterala je upravu Panamskog kanala da smanji broj brodova koji dnevno prolaze kroz kanal, što bi moglo dovesti do toga da mnogi Evropljani ove godine ostanu bez poklona pod jelkom.
Desetine kontejnerskih brodova koji prevoze nove iPhone uređaje, televizore, bicikle za vežbanje, odeću i lampice za jelku kroz Panamski kanal, stižu u Evropu sa zakašnjenjem otkako je uprava smanjila broj dnevnih tranzita zbog suše. Prosečno vreme čekanja brodova je 12 dana, a kašnjenja bi mogla prouzrokovati i povećanje cena hrane i goriva, prenosi Jutarnji list.
Rekordna suša pogodila je ranije ove godine Panamu, s čak 50% manje padavina nego lani. Nedostatak kiše isušio je glavno jezero u Panamskom kanalu, otežavajući transport jednim od najvažnijih svetskih pomorskih pravaca.
Gotovo 80 brodova koji su ovih dana pokušavali da prođu kroz Panamski kanal susrelo se sa značajnim kašnjenjima. Najčešće je za tranzit potrebno osam do deset sati, ali brodovi sada u proseku čekaju jednu do dve sedmice.
Od 7. novembra su kroz kanal dnevno prolazila samo 24 broda. Vlasti su takođe smanjile nivou gaza – koliko se nisko plovilo može nalaziti u vodi – što znači da neki brodovi moraju da nose manje tereta. Čak i ako se kišna sezona sledeće godine “pojavi” na vreme, saobraćajne gužve i organičenja gaza će potrajati još dugo u 2024. godini.
Steven Paton, stručnjak Instituta Smithsonian Tropical Research u Panami, rekao je kako je ovo treći ekstremni deficit kiše u poslednjih 25 godina.
– Voda je na najnižem nivou u gotovo 100 godina. To je izuzetno zabrinjavajuće – rekao je Paton za Mirror.
David Jinks, rukovodilac istraživanja ponašanja potrošača u kompaniji ParcelHero, rekao je da bi zbog zastoja u Panamskom kanalu moglo doći do manjka robe i povećanja cena goriva i hrane. U Panamskom kanalu sada samo četiri ili pet brodova s LNG-om uspe proći tokom jednog meseca. Pre je prosek bio jedan dnevno.
The Panama Canal has become so backlogged that the world’s largest operator of chemical tankers has decided to reroute its fleet to the Suez Canal. https://t.co/0B9QfMPSAF pic.twitter.com/NaafCfmHMO
— FORTUNE (@FortuneMagazine) December 5, 2023
– Doći će do značajnog uticaja na niz proizvoda koji se obično prevoze kanalom u kontejnerima, uključujući televizore, mobilne telefone, trenažne bicikle, računare, božićne džempere i lampice za jelke – dodao je Jinks.
Pojedini brodovi pokušali su da izbegnu zastoj i krenuli su prema Sueckom kanalu u Egiptu. Suec ima veći kapacitet od Panamskog kanala i kroz njega dnevno može da prođe više brodova. Međutim, kako je Suecki kanal počeo da preuzima više plovila nego inače, tako je poraslo i vreme čekanja u Suecu. Postoji mogućnost da brodovi plate određeni iznos kako bi se pomerili napred na listi čekanja. Vlasti održavaju aukcije kad god neki brod izađe iz reda.
Ove godine su se mesta u redu prodavala za čak četiri milliona dolara, dok je pre godinu dana prosečna aukcijska cena bila oko 173.000 dolara, pokazju podaci kompanije Waypoint Port Services.
Kompanije su potrošile 230 miliona dolara na aukcije ove godine.
Foto: Pixabay.com/MonicaVolpin