Na Agro-logističkom forumu u Moldaviji prezentovani potencijali i izazovi rečne infrastrukture u Srbiji
Delegacija Organizacije za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (UN FAO) i Asocijacija „Žita Srbije“ učestvovali su na Agro-logističkom forumu „Dnjepar-Dunav-Crno more”, koji je održan u Kišinjevu od 18. do 19. oktobra. Studijska poseta i prezentacija srpske delegacije je realizovana u okviru projekta “Unapređenje izvoza žitarica i uljarica”, koji u Srbiji sprovode UN FAO i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
Ovaj značajan međunarodni skup je inicirala i podržala Međunarodna finansijska korporacija (IFC – članica Svetske banke), koja je prepoznala sve veću ulogu zemalja Crnog mora na globalnom agro tržištu i značaj intenzivnog razvoja lučke infrastrukture u zemljama regiona. Forum su otvorili eksperti FAO, koji su predstavili globalni pregled i analizu tržišta žitarica i uljarica u sezoni 2017/18.
Prema rečima Miloša Milovanovića, menaždera FAO i EBRD projekata u Srbiji, “visok kvalitet zrna i višegodišnji rast izvezenih količina non-GMO žitarica i uljarica iz Srbije, kao i mogućnost transporta od Crnog mora do Severnog mora zahvaljujući Panevropskom koridoru VII, svakako predstavljaju veliki podsticaj za investiranje u skladišne i logističke kapacitete na Dunavu.“
Sunčica Savović, generalni sekretar Udruženja “Žita Srbije”, upoznala je učesnike sa ključnim rezultatima analize rečne infrastrukture u Srbiji, koja je realizovana u okviru ovog projekta.
– Glavne prepreke za povećanje transporta robe preko Dunava u Srbiji su složene procedure za dobijanje dozvola za izgradnju u lukama, nejasna veza između vlasništva i upravljanja lukama, neorganizovan plovni put Dunava, visoki porezi i takse, kao i zastarela rečna flota. Stoga su prioritetni ciljevi našeg udruženja, ali i svih aktera u domenu proizvodnje i trgovine uljaricama i žitaricama u Srbiji: pojednostaviti i ubrzati proces investiranja u luke, razdvojiti terminale u lukama, obnoviti rečnu flotu i pokrenuti međunarodnu inicijativu za regulisanje vodotoka Dunava, što bi omogućilo i plovidbu rečno-morskih brodova od 3.000 do 5.000 tona – zaključuje se u izlaganju Sunčice Savović.
Konferenciji su prisustvovali ključni proizvođači i prerađivači žitarica i uljarica, međunarodne logističke i trgovačke kompanije, vlasnici i menadžeri luka, predstavnici industrijskih udruženja i međunarodnih institucija.