Hrvatska nastavlja ulaganja u železničku infrastrukturu – „Biće ovo decenija železnice“
Hrvatska je započela obnovu železničke deonice Kutina – Deanovec duge 36,5 kilometara, na međunarodnoj pruzi Dugo Selo – Novska.
Obnova je vredna 19,6 miliona evra (bez PDV-a), a sufinansira se iz Državnog proračuna, odnosno zajma Evropske investicione banke sa kojom je Vlada Hrvatske potpisala sporazum. Planirano je da radovi traju 9 meseci, a brzina će nakon obnove iznositi 80 km/h uz mestimična ograničenja. Izvođač radova je kompanija Swietelsky d.o.o.
U okviru projekta zameniće se, između ostalog, pragovi i skretnice, biće ugrađena nova signalizacija uz prugu, kao i sintetička podloga na 18 železničko-drumskih prelaza. Takođe, biće uređeni i prolazni koloseci u stanicama Novoselec, Ludina, Popovača, Moslavačka Gračenica i Kutina, navodi se u saopštenju preduzeća HŽ Infrastruktura.
Predstavnici hrvatskog Ministarstva mora, saobraćaja i infrastrukture Žarko Tušek izjavio je da je u toj zemlji, nakon što je železnica godinama zbog nedostatka sredstava bila po strani, „došlo vreme za velika ulaganja u nju“.
– Novac je osiguran i biće ga. Ovde smo, jednostavno, primetili da je pruga došla u takvu poziciju da je njena brzina pala na nivo koji nije održiv za međunarodni koridor i moramo je rekonstruisati. Naime, posle ovoga sledi poseban veliki projekat rekonstrukcije i izgradnje drugog koloseka na pruzi Dugo Selo – Novska i to je jedan od najvećih infrastrukturnih projekata u Hrvatskoj.
Kako je pojasnio predsednik Uprave HŽ Infrastrukture Ivan Kršić, za projekt Dugo Selo – Novska vredan 670 miliona evra, u toku je završna faza izrade tenderske dokumentacije.
– Javno nadmetanje za izvođenje radova objavićemo krajem ove godine, te se ugovor očekuje krajem sledeće. Dok se bude gradio drugi kolosek, postojećim će se obavljati promet i zbog toga je njegov kvalitet potrebno podići na viši nivo.
Deonica na kojoj se trenutno izvode radovi osim lokalnog značaja (mnogo stanovnika Ludine, Popovače, Novske i Kutine radi u Zagrebu i svakodnevno putuje ovom prugom) ima i veliku međunarodnu važnost, podsetili su predstavnici hrvatskog ministarstva.
„U narednoj deceniji fokusiraćemo se na železnice“
O značaju železnice u Hrvatskoj i velikim planovima za ulaganja u ovom sektoru, bilo je reči i na konferenciji “Hrvatska kao važan logistički, ICT i transportni HUB Evrope”, održanoj 30. septembra u Zagrebu.
Hrvatski ministar saobraćaja Oleg Butković izjavio je na tom događžaju da je u železničku infrastrukturu dosad uloženo 1,5 milijardi evra, a do 2030. godine ukupne investicije biće na nivou od 6 milijardi evra.
– U idućoj deceniji fokusiramo se na železnice – izjavio je Butković.
Na panelu “Koliko će ‘zeleno’ poskupeti transport i logistiku?”, na kojoj su učestvovali Petar Glavaš, član Uprave ENNA Transporta, Ante Klečina, predavač na Sektoru za logistiku i održivu mobilnost Univerziteta Sjever, kao i Marin Škufca, član Uprave Liburnia groupa i zamenik predsjednika HGK Udruženja špedicije i logistike, istaknuto je da je „neefikasno transportovati robu drumom“, kao i da se u evropskom lanu navodi da bi se 70% tereta trebalo prevoziti železnicom i rekama.
– Železnica zagađuje pet do šest puta manje, a mi sada govorimo o tome kako ćemo kontejnere prevoziti autoputem. U Srbiji je već sada šest kopnenih kontejnerskih centara, u Austriji ih je 14. To su zone logistike koje se pretvaraju u industrijske zone, a mi nismo daleko od te organizacije. To su ključni procesi koje moramo razviti – rekao je Klečina.
Foto: Pixabay/Jan Bergman, ilustracija