Mleko u prahu sve više putuje železnicom – Zanimljivi trendovi na Novom putu svile u 2022.

Tokom proteklih meseci razvoj evroazijskog železničkog saobraćaja intezivno je analiziran, kako bi se ocenilo na koje segmente i u kojoj meri su se odrazila aktuelna dešavanja.

Pad obima na Putu svile tokom 2022. bio je očigledan, imajući u vidu sve geopolitičke turbulencije. Međutim, na evroazijskoj železničkoj ruti pojedine robe dobro su prošle, što daje optimističnu sliku za naredne mesece, piše railfreight.com. Taj specijalizovani portal predstavio je analizu koju je na Evropskom samitu Puta svile u Duizburgu iznela Ganiy Zhang, politička i ekonomska analitičarka u GEODIS-u.

Da, 2022. je bila izazovna, i da, i ka zapadu i ka istoku obim je značajno opao. Tokom prva tri kvartala 2022, železnički teretni transport (meren u TEU) između Kine i EU smanjen je za 25% u zapadnom i 36% u istočnom pravcu.

Ipak, usred talasa pesimizma koji je prošle godine pogodio industriju, Put svile je nastavio da se razvija na druge načine. Konkretno, došlo je do pojedinih promena u vezi sa tipovima tereta koji putuju železnicom.

Postoje slučajevi kada su se količine određenih proizvoda ponovo povećale i slučajevi kada su novi proizvodi stigli na železnicu.

Glavna poruka analitičara je da se razvoj Puta svile ne može ograničiti samo na jedan događaj, a to je ruska invazija na Ukrajinu. Umesto toga, industrija mora uzeti u obzir više faktora i pratiti trendove, kako bi kreirala kratkoročne ili dugoročne strategije.

Ka zapadu

Glavni trendovi u vezi sa saobraćajem na Putu svile u smeru ka zapadu, tokom 2022. stizali su iz mašinske i hemijske industrije.

Istraživanje Ganiy Zhang pokazalo je da se obim mašinskih proizvoda koji su iz Kine odlazili u Evropu značajno smanjio nakon marta 2022, samo dva meseca nakon rata i nakon što su prve sankcije pogodile Rusiju. Međutim, već mesec dana posle, takav teret beleži postepen, ne impresivan, ali primetan oporavak. Naravno, u poređenju sa 2021, ukupan obim bio je značajno manji.

S druge strane, više hemijskih proizvoda je našlo put iz Kine u Evropu železnicom.

Prevoz tereta iz oblasti hemijske industrije zabeležio je rast od 77% u odnosu na prethodnu godinu, sa velikim skokom primećenim u junu 2022. Od juna, obim je blago opao i ponovo se vratio do kraja leta, ostajući na relativno stabilnom nivou.

Analiza Zhang pokazuje da je taj rast posledica tri faktora. Prvo, pokušaji EU da obezbedi energetsku stabilnost povećali su potrebe za uvozom kineskih hemikalija. Drugo, uska grla u okeanskom transportu učinila su železnicu privlačnijom za špeditere. Na kraju, ali ne i najmanje važno, kineski železnički portfolio postao je raznovrsniji i pružio je više prostora za različite sektore, da isporučuju svoje proizvode železnicom.

Ka istoku

Transport ka istoku, očekivano, tokom 2022. ubeležio je veći pad količina nego što je to slučaj u obrnutom smeru.

Analiza Ganiy Zhang identifikovala je mleko u prahu kao šampiona u protekloj godini u železničkom transportu od Evrope do Kine. Prevoz hrane i pića je generalno porastao u odnosu na 2021. godinu za oko hiljadu TEU. Bez obzira na to, mleko u prahu je pokazalo impresivan rast još od 2020, koji je dodatno intenziviran tokom 2022.

Mleko u prahu je inače proizvod za koji se do 2020. uglavnom koristio avionski transport. Kada je pandemija „pomrsila konce“ svetskoj trgovni, količine mleka u prahu počele su da se prebacuju na železnicu i da sve više ostaju tamo.

Kao rezultat toga, ovaj proizvod je na železnici tokom 2022. imao svoju najbolju godinu dana. Obim je povremeno fluktuirao, ali je uzlazna putanja održana.

Kakva su očekivanja?

Zaključak analize je da se budući razvoj obima na Putu svile, zapravo, ne može jasno predvideti.

To je zato što različite situacije koje se preklapaju, npr. energetska kriza, inflacija i rat, svakog puta stvaraju različite i višedimenzionalne potrebe. Relevantan i popularan proizvod u 2019. možda neće naći svoj put na železnici 2023. Sa druge strane, proizvodi koji trenutno napreduju na Putu svile, možda su bili zanemareni pre nekoliko godina.

Međutim, neki pokazatelji koji pomažu u predviđanju razvoja obima odnose se na globalnu ekonomiju, raznovrsnost potražnje na regionalnim tržištima i kinesku politiku u pogledu toga koji proizvodi su prioritetni za železnički transport. Međutim, oba indikatora se neprestano menjaju, prenosi railfreight.com. 

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.