Napreduje izgradnja železničkog mosta preko Tamiša, završetak krajem leta

Na reci Tamiš, između Orlovata i Tomaševca, u završnoj fazi je izgradnja novog železničkog mosta koji će postati deo regionalne pruge Pančevo – Zrenjanin – Kikinda, sa krakom ka Subotici. Reč je o projektu vrednom oko 10 miliona evra, čiji se završetak očekuje krajem leta.

Most dužine 120 metara gradi se neposredno pored starog železničko-drumskog mosta iz 1880. godine, a njegova pozicija odabrana je kako bi se zadržao postojeći profil pruge. Betoniranje glavnih i potpornih stubova je završeno, a na desnoj obali reke u toku je montaža prvog od tri segmenta konstrukcije novog mosta.

– Po završetku montaže prvog segmenta mosta na obali, on će, pomoću hidrauličkih uređaja, biti navučen na stubove, a sličan postupak biće ponovljen i za preostala dva dela mosta – navodi se u saopštenju Grada Zrenjanina.

Postavljeni su i privremeni stubovi za navoz konstrukcije i trasirana je deonica pruga kojom će kolosek prilaziti novom mostu. Ujedno, urađeni su nasipi sa obe strane Tamiša.

– Sa tomaševačke strane nasip je dugačak 790m, a sa orlovatske strane 330m. Što se tiče visine nasipa, ona je prosečno 5m, a najviša tačka nasipa je 5,5m – objasnio je predstavnik izvođača radova, tehnički direktor preduzeća Extra Auto transport Milutin Perunović.

On je kazao da se najzahtevniji deo projekta ticao stubnih mesta unutar rečnog korita, dodajući da su ti radovi sada uspešno završeni.

Takođe, Perunović je najavio da se uskoro očekuje nagurivanje prvog segmenta mosta, dužine 40m. Kao rok za završetak ovog projekta, naveo je kraj avgusta ili početak septembra.

Gradonačelnik Zrenjanina Simo Salapura, koji je obišao gradilište, rekao je da železnički most neće biti jedina investicija u ovom delu zemlje.

– Na ovom potezu, na udaljenosti od svega 100m u budućnosti ćemo imati čak tri mosta, jedan je drumski most koji tek treba da se gradi i o kome se pregovaraju uslovi, drugi je stari železničko – drumski most koji će postati pešačko-biciklistički i ovaj treći, železnički most – naveo je on.

Novi most gradi se u okviru šire rekonstrukcije pruge broj 202, u koju će u narednim godinama biti uložena značajna sredstva iz domaćih i međunarodnih izvora, dodaje se u saopštenju.

Zatvaranje starog mosta za drumski saobraćaj predstavljalo je izazov za lokalno stanovništvo, ali je kao privremeno rešenje izgrađen novi asfaltni put između Botoša i Orlovata, dužine 5,3km.

Investitor projekta je AD Infrastruktura železnice Srbije, a radove izvodi konzorcijum preduzeća Extra Auto transport, Bricken d.o.o. i ZGOP d.o.o. Ukupna vrednost investicije procenjuje se na 10 miliona evra (1.182.076.299,18 dinara bez PDV-a), navodi se na sajtu Grada Zrenjanina.

Foto: Grad Zrenjanin (www.zrenjanin.rs)

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.