TimoCom: Trgovinski rat sa SAD zasada ne utiče na transportno tržište u EU
Trgovinski rat sa SAD do sada ne pokazuje nikakav uticaj na iskorišćenost kapaciteta transportnih preduzeća u Evropi. Iako je Komisija EU svoj procenjeni rast za 2018. godinu zbog carinskog konflikta trenutno smanjila na 2,1% (prognoza iz maja: 2,3%), tražnja za tovarnim prostorom mesec dana nakon uvođenja američkih kaznenih carina ostaje na konstantno visokom nivou. To dokumentuje „TimoCom„-ov transportni barometar, indikator razvoja drumskog prevoza robe u Evropi.
Dobra ekonomska situacija obezbeđuje višak ponude tovara
– Ne primećuje se velika panika, tržište ne pokazuje nikakvu reakciju, komentariše aktuelne brojke za drugi kvartal 2018. godine Gunnar Gburek, potparol „TimoCom„-a. Na taj način stalno dobra ekonomska situacija preduzeća u Nemačkoj i evro zoni i dalje obezbeđuje veliki višak ponude tovara na transportnom tržištu. Uticaj politike SAD koja je od juna uvela kaznene carine na čelik i aluminijum iz EU se u poslednje četiri nedelje drugog kvartala ne primećuje.
U periodu od aprila do juna u proseku su na svakih 76 ponuda tovara korisnika najveće evropske transportne platforme dolazile 24 ponude tovarnog prostora. To tačno odgovara slici koja je već u prvom kvartalu ove godine upućivala na izuzetno visoku tražnju za tovarnim prostorom. „Kriva je sve ravnija i postaje prava linija“, opisuje Gburek konstantno kretanje. Do 750.000 ponuda tovara i tovarnog prostora se dnevno postavi na „TimoCom“ širom Evrope.
Odnos tovara i tovarnog prostora je pre dve godine još uvek bio ujednačen
Već u prethodnom periodu ove godine odnos ponude i tražnje se sa 70:30 kretao na relativno sličnom nivou. Pre dve godine je to izgledalo drugačije: 2016. godine odnos ponude tovara prema slobodnom tovarnom prostoru u drugom kvartalu je sa 52:48 procenata bio prilično ujednačen.
Transportni kapaciteti su bili i ostaju knap
Šta ove brojke znače za industrijska i trgovinska preduzeća u Evropi koja svoje sve veće količine robe moraju izneti na puteve kako bi zadovoljili svoje kupce? „Transportni kapaciteti su bili i ostaju knap“, kaže Gburek. Ova situacija se ad hoc može rešiti samo tako što će se izbegavati prazne vožnje i što je moguće bolje koristiti postojeći resursi.
Posebno u periodu deficita vreme stajanja i čekanja na rampama industrijskih i trgovinskih preduzeća se mora dalje optimizovati.
I pored toga što Komisija EU još uvek vidi rizik od dalje eskalacije protekcionističkih mera vlade SAD, transportno tržište u EU će sledećih meseci i dalje biti obeleženo viškom tražnje, prognozira „TimoCom„-ov potparol.