Paketi iz inostranstva od marta brže do kupaca u Srbiji – Moguće i praćenje pošiljki sa AliExpress-a

Proteklih meseci puno se pričalo o kašnjenju pošiljki poručenih iz inostranstva, dugom čekanju na isporuku paketa kada oni konačno stignu u Srbiju, ali i nemogućnosti da se prati put proizvoda naručenih preko jednog od najvećih sajtova iz inostranstva AliExpress-a. Iz Uprave carina sada najavljuju da će od marta građani već kroz jedan dan moći da očekuju paket na vratima, od trenutka kada pošiljka uđe u Srbiju.

Napominju da je jedan od najvećih problema broj pošiljki koji je „eksplodirao“ tokom pandemije korona virusa. Sve više paketa je stizalo u zemlju, a procedure se nisu bitnije menjale, pa carinici sada imaju, narodski rečeno, posla „preko glave“, tako da se dešavalo da građani na pakete poručene iz inostranstva čekaju i po 20 dana.

Pomoćnica direktora u Sektoru za carinske postupke Nataša Mirković u intervjuu za portal K1 kaže da su ovakvi slučajevi ekstremni, ali da je čekanje trenutno neminovno, jer u našu zemlju pristiže po 30.000 pošiljki svakog dana.

Sve pošte su umrežene u sistem carinskih deklaracija (CDS) u kome se nalaze najavni podaci, odnosno elektronske carinske deklaracije, o pošiljkama sa robom koje tek treba da dođu u Srbiju. Uprava carina je godinu i po dana radila uz pomoć nemačke organizacije GIZ na izradi aplikacije koja će omogućiti da se ti podaci Pošte preuzmu u aplikaciju Uprave carina, kaže Nataša Mirković.

Ona objašnjava da to znači da će, još dok se roba transportuje ka Srbiji, Uprava carina unapred imati podatke o sadržini pošiljke.

– Carinski službenik je tada u obavezi, dok roba još nije ni stigla u zemlju, da obeleži pošiljke koje podležu analizi rizika, odnosno one koje će po prispeću biti detaljno pregledane. Na aplikaciju će biti povezan i carinski sistem analize rizika, tako da ćemo imati potpuno praćenje kritičnih, sumnjivih pošiljaka – objašnjava Mirkovićeva za K1info.rs.

Ona napominje da će sve pošiljke koje stižu u našu zemlju biti podeljene u četiri kategorije, a da roba spada u treću kategoriju.

– Pošta Srbije obavlja preradu pošiljaka putem mašine za sortiranje koja će biti povezana sa ovim sistemom. Tako će ova impresivna mašina sortirati pošiljke kako pristižu, prema kategoriji kojoj pripadaju. Svaka pošiljka ima bar kod koji mašina očitava i tako razvrstava pošiljke. To će drastično smanjiti vreme čekanja, jer će neke pošiljke već u toku tog dana ili najkasnije sledećeg ići na dostavu – kaže Mirkovićeva.

Na osnovu analize rizika najavnih podataka, svaki paket će dobiti oznaku kojoj kategoriji pripada i od toga će zavisiti dalje postupanje carinskih službenika. U tome će im mnogo pomoći i rendgen koji će skenirati pošiljke. Preko aplikacije će, kako objašnjava, biti moguće elektronsko carinjenje i elektronska naplata, pa kada stranka uplati uvozne dažbine, to će se videti u aplikaciji.

– Rendgen je stigao u Srbiju, testiranje aplikacije počinje u novembru, a naš plan je da do januara imamo istestiranu aplikaciju. Očekujemo da ćemo najkasnije do marta sledeće godine početi sa primenom novog sistema u praksi – najavljuje Nataša Mirković.

Najproblematičnije u prethodnom periodu bile su pošiljke sa AliExpress-a, na koje su građani dugo čekali i nisu mogli da prate gde se paket trenutno nalazi. Reč je o pošiljkama male vrednosti koje, zbog manjih troškova dostave, pošiljaoci iz Kine šalju u vidu običnih međunarodnih pismonosnih pošiljaka. Samim tim, ovi paketi nisu mogli da se prate. Mirkovićeva kaže da i ove pošiljke ulaze u aplikaciju kada zaživi novi sistem, pa će i one moći da se prate.

Foto: Unsplash/CardMapr.nl, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.