Panamski kanal planira proširenje rezervoara u borbi sa klimatskim izazovima
Uprava Panamskog kanala (Panama Canal Authority – ACP) ulaže velike napore da obezbedi vodne resurse i unapredi svoje operacije, dok se suočava sa izazovima poput klimatskih promena i rasta broja stanovnika.
U saopštenju ACP objavljenom povodom 110 godina rada kanala, istaknuto je da su nedavne akcije, uključujući ponovnu uspostavu Zakona 44 od strane Panamskog vrhovnog suda, naglasile značaj planova kanala za zaštitu vodnih resursa i poboljšanje života lokalne zajednice.
– Godišnjica Panamskog kanala poklapa se sa istorijskim izazovom – dugotrajnom sušom koja je pogodila zemlju ranije ove godine. Bila je to najteža suša još od proširenja kanala 2016. Značajno je uticala na rezervoare Gatun i Alhajuela, sa nivoima vode retko zapamćenim u poslednjih 110 godina – navodi se u saopštenju.
Uprkos tom izazovu, dodaje se, kanal je brzo implementirao hidro-operativnu strategiju čiji je cilj optimizacija uštede vodnih resursa, dajući prioritet, pre svega, vodi za snabdevanje više od polovine stanovništva Paname.
Koliko je važno očuvanje vodnih izvora u toj regiji naglasila je i odluka Vrhovnog suda da ponovo uspostavi Zakon 44 od 31. avgusta 1999. godine, koji definiše granice sliva Panamskog kanala. Ovaj zakon podržava kontinuirane napore ACP-a da osigura održiv razvoj, uz poštovanje prava onih koji žive unutar područja sliva.
Snabdevanje pitkom vodom – neophodno
Zakon takođe nalaže da teritorija ostaje u vlasništvu trenutnih korisnika, bez obzira na to da li poseduju formalne vlasničke listove ili prava na posed.
ACP je naglasio ključnu potrebu za obezbeđivanjem pouzdanog snabdevanja pitkom vodom za populaciju Paname. S obzirom na veliku zavisnost zemlje od padavina, administrator kanala, Ricaurte Vásquez Morales, istakao je potrebu za povećanjem kapaciteta za skladištenje vode kako bi se zadovoljile potrebe kako za operacije kanala, tako i za rastuću populaciju.
Operacije kanala koriste zapremine vode predviđene za te svrhe, ali stalni rast populacije je povećao potrošnju vode.
Kao odgovor na ovaj izazov, ACP je predložio izgradnju rezervoara više namene u slivu reke Indio kao najizvodljivije rešenje. Ovaj rezervoar bi trebalo da obezbedi vodne potrebe Paname za narednih 50 godina, dok istovremeno poboljšava uslove života u obližnjim zajednicama.
Održivost Panamskog kanala duboko je ukorenjena u njegovim praksama održavanja. Brane, stare više od jednog veka, koje su omogućile globalnu trgovinu od prvog prelaska SS Ancona, i dalje funkcionišu efikasno zahvaljujući sveobuhvatnom višegodišnjem programu održavanja. Tokom poslednjih pet godina, ACP je uložio više od 2 milijarde dolara u održavanje infrastrukture kanala, uključujući brane i plovne kanale, navodi se u saopštenju.
Za fiskalnu 2024. godinu, ACP je u budžetu izdvojio više od 500 miliona dolara za održavanje kako tradicionalnih panamax brana, tako i modernih neopanamax brana. Osim toga, uprava kanala sprovodi detaljne procene svoje infrastrukture, kako bi se utvrdile kratkoročne, srednjeročne i dugoročne potrebe za održavanjem, čime se osigurava nastavak funkcionalnosti i pouzdanosti ovog ključnog trgovinskog puta, dodaje se.
Foto: Pixabay.com/MonicaVolpin