Očekivano pojeftinjenje pomorskog transporta kontejnera u 2025: šta to znači za železnicu?
Cene kontejnerskog pomorskog transporta verovatno će početi da opadaju 2025. godine. Geopolitički i makroekonomski faktori stoje iza ovih očekivanih nižih cena, što nije dobar znak za železnički transport robe između Azije i Evrope.
Ove projekcije izneli su Stefan Verberckmoes iz Alphaliner-a i Christian Roeloffs, generalni direktor Container xChange-a, na događaju Intermodal Europe u Roterdamu.
Kako prenosi railfreight.com, iako je Verberckmoes skromno priznao netačnost svojih prognoza za 2024. godinu, govornici su se složili o pravcu u kojem tržište ide 2025. – cene kontejnerskog transporta će opasti.
Takav silazni trend, kako kažu, mogao bi značiti pad relativne konkurentnosti železničkog transporta u poređenju sa glavnim konkurentom – pomorskim prevozom, na rutama Azija – Evropa.
Eksplozija profitnih marži
Kako se navodi, ključ za cene kontejnerskog transporta leži u trendovima iz proteklih nekoliko godina. Stefan Verberckmoes je objasnio da je tržište bilo izuzetno nestabilno. Profitne marže su naglo skočile tokom pandemije korona virusa, nakon čega je usledio oštar pad profitabilnosti, a zatim je kriza na Crvenom moru ponovo povećala profite. Brodovi još ne mogu da prolaze kroz Suecki kanal, što ih primorava da idu dužom rutom oko Afrike. Prema Verberckmoesu, zbog toga su brodarske kompanije bile u intenzivnoj kupovini plovila kako bi povećale svoj kapacitet.
U bliskoj budućnosti, kako ovi stručnjaci objašnjavaju, ta „pomahnitala“ kupovina verovatno će dovesti do prekomernog kapaciteta, pa će brodarske kompanije morati da se bore za robu kako bi popunile svoje brodove. Christian Roeloffs očekuje da će prekomerni kapacitet nadmašiti potražnju, pa će stoga 2025. godine cene pasti.
On takođe ukazuje na planove novog američkog predsednika Donalda Trampa da poveća proizvodnju nafte, što bi moglo učiniti pomorski prevoz još konkurentnijim.
Znakovi upozorenja
Trend sve jeftinijeg pomorskog kontejnerskog prevoza nije dobar znak za železnički transport robe između Azije i Evrope. Dok je za pomorski transport problem što postoji prekomeran kapacitet, odnosno previše brodova u odnosu na potražnju za transportom robe, železnica ima suprotan problem. Kapacitet je ograničen. Na železničkim rutama, kao što su Srednji koridor i Severna ruta, postoji manje kapaciteta – nedovoljno vozova, pruga i opreme, što znači da železničke kompanije ne mogu da prevezu toliku količinu robe kao njihovi pomorski konkuretni.
Dakle, dok pomorski transport ima previše kapaciteta u odnosu na potražnju, železnički transport ima nedostatak kapaciteta, što stvara razlike u izazovima sa kojima se suočavaju oba sektora. Ruta sa mnogim izazovima prvenstveno je Srednji koridor. Administrativni troškovi i pretovar čine je složenijom i skupljom. Sa prekomernim kapacitetom i očekivanim padom cena kontejnerskog pomorskog transporta, nije teško zamisliti da će roba pronaći put preko mora, a ne preko kopna.
Neizvesnost
Ipak, da li će se stvari zaista pogoršati za železnički transport robe, i dalje je otvoreno pitanje. I Roeloffs i Verberckmoes s pravom su istakli da na tržište prevoza kontejnera utiče mnogo faktora: međunarodni sukobi, klimatske promene i ekonomske politike poput Trampovih planiranih protekcionističkih tarifam, samo su neki od mnogobrojnih činilaca koji će uticati na trendove u 2025, piše railfreight.com.
Foto: Pexels/Алексей Виноградов, ilustracija