Šta Srbija menja u Zakonu o radnom vremenu posade vozila u drumskom prevozu i tahografima?
Usklađivanje Srbije sa propisima Evropske unije, ali i dalje uređenje oblasti i otklanjanje nedostataka uočenih u primeni, razlozi su za nove izmene i dopune Zakona o radnom vremenu posade vozila u drumskom prevozu i tahografima. O tome koliko su ove namere nadležnih bile uspešne, zainteresovani imaju prilike da se izjasne do 27. novembra, što je datum do kojeg traje javna rasprava o predloženom nacrtu.
Zakon o radnom vremenu posade vozila u drumskom prevozu i tahografima u Srbiji, podsetimo, donet je 2015. godine, a određene izmene uvedene su 2018. Kako kažu iz Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, na novom predlogu izmena i dopuna radilo se dve godine, a u Radnoj grupi predstavnika su imali i srpski prevoznici.
Koje novine su predložene?
Primera radi, predložene izmene zakona i u Srbiji uvode obaveznu ugradnju smart tahografa 2. generacije u novoregistrovana vozila od avgusta 2025. godine, zamenu analognih tahografa u starijim vozilima, te strože kontrole i sankcije za manipulaciju ili prodaju uređaja koji utiču na tačnost podataka. Uvodi se pravilo o obaveznom izdavanju vozačke potvrde o aktivnostima kada vozač nije radio zbog bolesti ili godišnjeg odmora. Radionice za tahografe suočavaju se sa novim zahtevima. Uvode se izmene u oblasti izdavanje kartica. Menjaju se iznosi kazni i sistem kažnjavanja itd.
Redakcija portala PlutonLogistics prisustvovala je i javnoj prezentaciji, koja je 15. novembra organizovana u Privrednoj komori Beograda. Nacrt Zakona o izmenama i dopunama Zakona o radnom vremenu posade vozila u drumskom prevozu i tahografima predstavila je, ispred Ministarstva saobraćaja, Olivera Stević Ledenčan, nakon čega su prisutni imali prilike da postave pitanja članovima Radne grupe i da diskutuju o predloženim rešenjima.
Kako bismo vam preneli sve informacije, u nastavku donosimo detalje iz prikazane prezentacije, u okviru koje su nadležni taksativno pojasnili izmene. Podsećamo vas da kompletan Nacrt možete pogledati na sajtu MGSI, gde ćete naći i podatke o tome kako da pošaljete svoje predloge i primedbe. Želimo da i mi čujemo vaše mišljenje, pa vas pozivamo da nam pišete na office@plutonlogistics.com ili putem naših kanala na društvenim mrežama.
II Radno vreme i vreme upravljanja vozilom
Član 3. Nacrta – Dnevni i nedeljni odmor
– U članu 8. stav 2 se menja i glasi: „Član posade vozila mora da iskoristi dnevni odmor u roku od 24 časa nakon završetka prethodnog dnevnog ili nedeljnog odmora. Deo dnevnog odmora koji ulazi u navedeni rok za 24 časa i traje najmanje 9, a manje od 11 časova, smatra se skraćenim dnevnim odmorom“.
– Stav 12. menja se i glasi: „Član posade vozila može da koristi dnevni odmor i skraćeni nedeljni odmor u vozilu, ukoliko u njemu postoji ležaj za spavanje svakog člana posade i ukoliko je vozilo u stanju mirovanja. Pune nedeljne odmore, odnosno odmore koji traju duže od 45 časova a koji se koriste za nadoknađivanje skraćenih nedeljnih odmora, članovi posade vozila ne smeju da koriste u vozilu, već u adekvatnom smeštaju, koji odgovara rodnim specifičnostima i raspolaže odgovarajućim smeštajnim i sanitarnim kapacitetima.“
Ono što nismo preneli iz EU zakonodavstva jeste da trošak smeštaja snosi prevoznik, ali je to već definisano našim Zakonom o radu, podsetila je Stević Ledenčan.
Naglasila je i da kazna prevozniku, odnosno vozaču, može biti pisana isključivo ukoliko u trenutku vršenja nadzora vozač koristi pun nedeljni odmor na neadekvatan način.
Član 4. Nacrta – Potvrda o aktivnosti vozača
– U članu 11. stav 1. menja se i glasi: „Ukoliko je vozač u određenom periodu vremena odsustvovao sa rada zbog bolovanja, godišnjeg odmora ili upravljao vozilom koje nije iz oblasti primene ovog zakona, prevoznik je dužan da za svaki takav period vozaču izda Potvrdu o aktivnostima vozača.“
Član 5 Nacrta – Dopunjava član 12. Zakona
– Vozač može da odstupi od odredaba člana 4.stav 5. i čl. 5-8 ovog zakona, odnosno čl. 6-8. AETR sporazuma, u meri u kojoj je to potrebno da bi se osigurala bezbednost putnika, vozila ili tereta, ukoliko se time ne ugrožava bezbednost saobraćaja, a kako bi se omogućilo vozilu da stigne do prvog pogodnog prostora za parkiranje vozila. Vozač mora da naznači razlog za ovakvo odstupanje ručno na poleđini tahografskih listića ili termalnog papira za ispis ili na drugom validnom dokumentu, najkasnije po dolasku na pogodni prostor za parkiranje vozila.
III Tahografi
Član 6. Nacrta – menja se član 13. Zakona
– U odnosu na važeću član 13 Zakona, dodat je nov stav 2: „Uz zahtev za izdavanje sertifikata o odobrenju tipa iz stava 1. ovoga člana, proizvođač ili njegov ovlašćeni predstavnik u RS dostavlja Agenciji odgovarajuću specifikaciju, uključujući potrebne informacije o plombama, kao i sertifikate sigurnosti, funkcionalnosti i operabilnosti, ukoliko je to propisano.“
– Izbrisan je stav: „Proizvođač tahografa, ovlašćeni predstavnik proizvođača u RS ili uvoznik dužan je da Agenciji, najkasnije do isporuke dostavi podatke o proizvodima koje isporučuje na tržište Republike Srbije“.
– Nov stav: „Bliži propis o načinu i postupku odobrenja tipa iz stava 1.ovog člana donosi ministar, na predlog Agencije“.
Član 7. Nacrta – menja član 14. Zakona
– U odnosu na važeći član 14.Zakona, dodat je novi stav 2. koji propisuje da tahograf koji je ugrađen u vozilo mora biti odobrenog tipa i mora da ispunjava propisane uslove u pogledu generacije i verzije.
– Dodat je novi stav 7 koji propisuje: „Zabranjena je proizvodnja, distribucija, oglašavanje, odnosno prodaja uređaja koji su projektovani, odnosno namenjeni za manipulaciju tahografom“.
Član 8. Nacrta – dopunjava član 15. Zakona
– Dopunjen je stav 7. „Prevoznik je dužan da čuva dve godine zapisnike i druge relevantne podatke dobijene od nadzornih organa u vezi sa obavljenim nadzorom u prostorijama prevoznika i na putu i da, na zahtev nadzornog organa, iste pruži na uvid.
– Nov stav 8: „Prevoznik je dužan da nadzornom organu omogući nesmetano vršenje nadzora u prostorijama prevoznika“.
Član 9. Nacrta – dopunjava član 21. Zakona
– Dopunjen je stav 1: „Ako je kartica vozača oštećena ili neispravna, odnosno izgubljena i ukradena, vozač podnosi zahtev za izdavanje kartica vozača Agenciji u roku od 7 kalendarskih dana.
– Dodati su novi st. 6-7.
„Izuzetno od stava 1. ovog člana, vozač može podneti zahtev za izdavanje kartice vozača u roku koji je duži od 7 kalendarskih dana samo u slučaju kada, radi povratka u sedište prevoznika, nije u mogućnosti da zahtev podnese u roku od sedam kalendarskih dana.
Agencija je dužna da izda zamensku karticu u roku od osam radnih dana od prijema zahteva iz stava 1. ovog člana. Kartica koja se izdaje radi zamene izgubljene ili ukradene kartice, imaće isti datum kao izgubljena ili ukradena kartica vozača.“
IV Kartice
Član 10. Nacrta – menja član 22. Zakona
– U odnosu na član 22. Zakona, dopunjen je stav 1. i uvode se novi st. 5-7:
„Kartica vozača izdaje se vozaču koji ima prebivalište u Republici Srbiju, odnosno strancu kome je odobren privremeni boravak duži od 185 dana u kalendarskoj godini u Republici Srbiji, na period ne duži od pet godina“.
„Izuzetno od stava 1. ovog člana, kartica vozača koja važi najviše do 185 dana izdaje se strancu kome je odobren privremeni boravak u Republici Srbiji do 185 dana u kalendarskoj godini ako je taj vozač u radnom odnosu kod prevoznika čije je sedište u Republici Srbiji. Ova kartica se smatra privremenom karticom i ne može se obnoviti.
Kartica vozača koja je izdata od nadležnog organa druge države ugovornice AETR sporazuma, priznaje se kao da je izdata u Srbiji.
Na predlog Agencije, ministar propisuje bliže uslove o postupku izdavanja, zamene, obnove kartice, izgledu i sadržaju zahteva za izdavanje, zamenu i obnovu kartice i izgled i sadržaj kartice.“
V Radionice
VI Nadzor
– Članom 19, 20 i 21. preciznije se definiše ovlašćenje nadzornih organa, zatim se propisuje da je foto zapis informativne nalepnice verodostojna isprava kojom se dokazuje izvršenje prekršaja kao šta obuhvata oprema za nadzorne organe.
– Članom 22. preciznije se definišu ovlašćenja prilikom nadzora na putu za:
–uvodi se novo isključenje vozača prilikom nadzora na putu ako ne pruža na uvid dokumenta iz člana 18. st. 1-2. odnosno koji vrši zloupotrebu u smislu izmene, prikrivanja, brisanja ili uništavanja podataka evidentiranih na tahografskom listiću ili na ispisu sa digitalnog tahohgrafa, odnosno memorisanih u tahografu ili na karticama vozača;
– isključenje traje 24 čas;
– vozač ne sme da upravlja vozilom kada je isključen iz saobraćaja
– propisana najteža kazna za vozača ako vozač upravlja vozilom kada je isključen iz saobraćaja
– propisana je procedura za isključenje vozača iz saobraćaja.
Ledenčan je pojasnila da su u pitanju sva dokumenta koja vozač mora da nosi sa sobom 28 dana.
Član 23. Nacrta – menja se član 49. Zakona
– Precizno se definiše ko se smatra predstavnikom stranog prevoznika i način dostavljanja prekršajnog naloga, odnosno drugog propisanog obrasca.
Član 24. Nacrta – menja se član 50 Zakona
– Preciznije je definisan nadzor u prostorijama prevoznika radi usaglašavanja sa propisima EU:
– uvode se kontrolne liste sa stavkama koje se kontrolišu tokom nadzora;
– obaveza da se nadzorni organi usklađuju u organizaciji istovremenih nadzora u prostorijama prevoznika
– osnov za podzakonski akt kojim se propisuje izgled i sadržaj zapisnika o izvršenom nadzoru u prostorijama prevoznika.
VII Kaznene odredbe
Članovi 26-39.
Kaznene odredbe su izmenjene i to iz dva razloga: uvedene su materijalne promene kako bi se kazne uskladile sa novouvedenim odredbama Zakona; nadzorni organi naveli su da postoje određene manjkavosti u kažnjavanju, te se ovim radi na rešavanju.
Uvedena su dva nivoa kažnjavanja, kako bi kazne bile najviše za najozbiljnije prekršaje, kako za vozače, tako i za prevoznike. Takođe, uvedeni su i kazneni poeni za vozale, kako bi se „što manje dešavali najteži prekršaji“ (npr korišćenje naprave za manipulaciju tahografom).
Za razliku od važeće verzije Zakona, gde su za pravna lica najviše kazne za najteže prekršaje iznosile 200.000 dinara, novim propisom one idu do 600.000 dinara. Kada je reč o vozačima, kazne mogu ići i do 150.000 dinara plus 2 kaznena poena.
Detalje pogledajte u tabeli u nastavku:
VIII Prelazne odredbe
Član 41. Nacrta
– Novoproizvedena vozila na koja se odnosi ovaj zakon i koja se prvi put registruju u Republici Srbiji nakon 21. avgusta 2025. godine moraju da imaju ugrađen „smart“ tahograf druge verzije.
– Upotrebljavana vozila koja se prvi put registruju u Republici Srbiji od 1. januara 2025. godine i prvi put u registrovana nakon 1. maja 2006. godine, moraju da imaju ugrađeni digitalni tahograf odgovarajuće generacije i verzije.
– Upotrebljavana vozila koja su prvi put registrovana u Republici Srbiji u periodu od 1. jula 2011. godine do 31. decembra 2024. godine i proizvedena nakon 2006. godine u Evropskoj uniji a imaju ugrađen analogni tahograf, moraju da imaju ugrađen digitalni tahograf odgovarajuće verzije i generacije, najkasnije dve godine od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Foto: Pexels/Boris Hamer