Globalni rast avio-flote menja industriju održavanja aviona
Prema podacima iz registra privrednih subjekata Agencije za privredne registre, u ovom trenutku, najmanje 120 preduzetnika, širom Srbije, aktivno se bavi održavanjem i popravkom letilica, pre svega komercijalnih aviona. Registrovani su u selima nadomak Dimitrovgrada, Bajine Bašte, Vrnjačke Banje, u Ralji, Malom Požarevcu, na Zlatiboru, a tek njih nekoliko sa sedištem u Surčinu.
Najveći broj njih je, kako piše Forbes, desetinama, pa i stotinama kilometara daleko od najbližeg aerodroma. Samim tim i od prvog aviona. Oko 100 preduzetnika iste delatnosti, pauziralo je ili odustalo od posla, a preostalih 16 su kompanije i predstavništva stranih firmi. Sve zajedno, šifru 3316 u nekom momentu je imalo nih 230.
Serviseri letilica mahom nisu bili raspoloženi da otkrivaju detalje svog poslovnog modela. Ispostavilo se da sedište njihovih biznisa nema mnogo veze sa mestom rada. Oni zapravo rade – širom sveta. A vlasnici preduzetničkih radnji su podjednako avio-inženjeri i avio-mehaničari. Dobar deo radnji je osnovan upravo prošle godine. I za to postoji objašnjenje.
– Jednostavno je rad u Srbiji postao skoro nepodnošljiv. Kod nas se radi kao pre deset i više godina. Takva je organizacija i takvi su uslovi rada. O plati ne želim ni da govorim. U inostranstvu je svakako daleko isplativije. Ne bih da otkrivam koliko – rekao je jedan od sagovornika.
Veliki broj preduzetničkih radnji iz ove branše često registruje privremeni prekid rada. U odnosu na poslove dogovorene u inostranstvu.
– Mi putujemo u inostranstvo i boravimo određeni period tamo. Radimo na stranim aerodromima za strane avio-kompanije. Ja sam jedno vreme išao svakih petnaest dana van zemlje. Nekada idemo kao ekipa i radimo zajedno, nekada sami. Radnje smo registrovali da bismo izmirivali svoje obaveze prema državi – govori ovaj avio-mehaničar.
Serviseri su potrebni širom sveta. Jedino ograničenje je tip licence koje mehaničar, odnosno inženjer poseduje. Naši su uglavno radili na Boeing i Airbus avionima. Svetskim nebom leti daleko veći broj tipova aviona.
Postoji objašnjenje i zašto je poslednih nekoliko godina sve više šansi za ovakav način rada.
Aviona više od mehaničara
– U svetu drastično raste broj aviona. Biće ih više nego mehaničara. Tokom korone i drastičnog pada posla, pojedini su napustili struku. Počeli su nečim drugim da se bave. Uslovi kod nas, s druge strane, nisu postali bolji – objašnjava sagovornik.
Među glavnim za održavanje aviona ima i žena. Dobar deo sadašnjih preduzetnika godine je proveo u Jat Tehnici. Upravo ovu firmu, kako su nedavno pisali mediji, tokom poslednje dve godine je napustilo 25 licenciranih avio-mehaničara, a obim posla raste.
Prema poslednjem finansijskom izveštaju, imali su ukupno 640 zaposlenih. To je za 15 više nego na kraju 2022. godine.
Povećanje broja zaposlenih proizilazi iz povećanog obima posla što pokazuju veći poslovni prihodi kao i veći troškovi zarade. Jat Tehnika je u kontinuiranoj saradnji sa vazduhoplovnim školama i svake godine privlači nove generacije talentovanih mehaničara, stoji u izveštaju o poslovanju ove kompanije.
Izveštaj potvrđuje očekivanja da će broj letilica rasti iz godine u godinu.
– Globalna flota komercijalnog vazduhoplovstva širom sveta će se proširiti za 28% na preko 36.000 aviona do 2034. godine. To je kombinovana godišnja stopa rasta od 2,5% – prema Globalnoj floti i MRO tržišnoj prognozi Olivera Vajmana za period od 2024. do 2034. godine. Danas flota broji skoro 28.400 aviona. To je malo manje od veličine u januaru 2020. godine – poslednji mesec pre nego što je COVID-19 promenio privredu i svakodnevni život širom sveta – navodi se u izveštaju Jat Tehnike.
Sa brojem aviona raste i tržište rezervnih delova. Procene su bile da će ove godine porasti za 22%, premašivši 104 milijarde dolara.
– Do 2034. godine dostići će 124 milijarde dolara. Sve u svemu, vodeći konsultant u svetu avio-industrije, američka kompanija Oliver Vajman, predviđa da će oko 8.000 novih aviona biti isporučeno u narednih 10 godina. Većina će biti uskotrupnih gde je potražnja najviša – procene su ovog izveštaja.
Inače, u segmentu održavanja aviona, najveći deo tržišta čini održavanje motora. Očekuje se da će ovaj segment dostići vrednost od 63 milijarde dolara do 2034. godine.
U Srbiji posluje i MTU Maintenance Serbia, nemačka kompanija koja se bavi popravkom i održavanjem motora i komponenti aviona. Imaju 266 zaposlenih. Ugovorom o podsticaju sa državom Srbijom su se obavezali da do kraja 2025. godine zaposle 440 radnika. Država se obavezala da ih podrži sa 14,6 miliona evra.
Sledeća firma po prošlogodišnjim prihodima u ovoj delatnosti je Avio Chem. Oni zapošljavaju 58 ljudi.
Izvor: Forbes
Foto: Pexels/Michel Rothstein, ilustracija