Drumski prevoznici troše upola više na plate i opremu nego pre 10 godina

Operateri drumskog prevoza troše skoro upola više na plate, opremu i usluge nego što je to bio slučaj pre deset godina, pokazuje analiza Međunarodne unije drumskog transporta (IRU).

Prema najnovijem IRU izveštaju, ukupni troškovi samo zarada (plate, bonusi i naknade uključene) u drumskom prevozu porasli su za oko 49% u protekloj deceniji. Kako navode, ovaj značajan rast je rezultat kombinacije rasta broja zaposlenih od 27% i povećana plata. Prosečne plate u drumskom prevozu u Evropskoj uniji, naime, porasle su za 18% između 2013. (16.940 evra) i 2021. godine (20.130 evra).

Zarade se, međutim, značajno razlikuju među zemljama EU, podseća IRU. Primera radi, Danska i Luksemburg su bile i ostale daleko izmad proseka i pre deset godina i danas, dok su Mađarska, Rumunija i Litvanija na začelju.

I kod drugih troškova primetan je veliki rast.

Povećanje troškova koji se tiču imovine, kao što su vozila, iznosi 37 odsto, dok je za usluge taj skok – 49 procenata.

Prosečni rast troškova kompanija za drumski prevoz robe za imovinu, usluge i zarade je bio 40% u protekloj deceniji. Posmatrano po zemljama, operateri drumskog prevoza u Belgiji, Danskoj, Luksemburgu i Holandiji prednjače po ulaganjima.

Troškovi energije su takođe porasli, što utiče kako na putnički tako i na teretni drumski saobraćaj. Troškovi dizela su generalno poskupeli u svim zemljama u protekloj deceniji, uz povremene padove kao tokom pandemije, a očekuje se i njihov dalji rast zbog uticaja rata u Ukrajini.

Zajedno, zarade i plate (oko 35%), ulaganja u opremu (oko 28%) i energiju (oko 24%) čine 87% ukupnih troškova kompanija za drumski prevoz robe, navodi IRU.

Foto: Unsplash/Emil Kalibradov, ilustracija 

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.