EU ulaže rekordnih 7 milijardi evra za 134 projekata transportne infrastrukture

Evropska unija će dodeliti više od 7 milijardi evra za 134 projekta koji će poboljšati evropsku transportnu infrastrukturu. Ovi projekti su izabrani u okviru poziva iz 2023. godine u programu Connecting Europe Facility (CEF). Naglasak je na održivim, pametnim, ekološki prihvatljivim rešenjima.

To je program koji finansira razvoj evropskih transportnih sistema, uključujući železnice, puteve, plovne puteve i pomorske rute. Takođe će se raditi na povezivanju luka, aerodroma, multimodalnih terminala. Projekti u Ukrajini i Moldaviji za razvoj EU Solidarnosti i pametne sisteme upravljanja saobraćajem za unutrašnje plovne puteve, vazdušni i drumski saobraćaj takođe će biti podržani.

Kako se navodi na sajtu CINEA, zvaničnom portalu Evropske agencije za klimu, infrastrukturu i životnu sredinu, kroz ove projekte EU podržava ciljeve Evropskog zelenog plana i Strategije održive i pametne mobilnosti.

Prema rečima komesara za klimatske akcije, zaduženog za transport, Wopke Hoekstre, ovo je najveći poziv u okviru trenutnog CEF Transport programa koji će pomoći u transformaciji evropske transportne mreže, čineći čistije načine transporta efikasnijim i privlačnijim za putnike i teret, dok će poboljšati bezbednost širom TEN-T mreže (Trans-European Transport Network je mreža transportne infrastrukture u Evropskoj uniji). Naglasio je da su novi koridori ključni za integraciju Ukrajine i Moldavije u EU.

Direktorka Evropske agencije za klimu, infrastrukturu i životnu sredinu (CINEA), Paloma Aba Garrote ssmatra da će kroz ove programe biti obezbeđena nova unapređena transportna infrastruktura za građane i preduzeća EU.

Ukupno je podneto 408 prijava u okviru CEF Transport poziva za predloge koji je zatvoren 30. januara 2024. godine Nakon evaluacije, 134 predloga su odabrana za finansiranje, što iznosi oko 7,1 milijardu evra (ukupni iznos traženih sredstava bio je 22,2 milijarde evra).

Biće podržane velike prekogranične železničke veze duž TEN-T osnovne mreže, kao što su Rail Baltica, linija Lyon-Turin (koja povezuje Francusku i Italiju) i tunel Fehmarnbelt (koji povezuje Dansku i Nemačku). Takođe će biti unapređene prekogranične tačke između Ukrajine i Moldavije i zemalja EU (Rumunija, Mađarska i Poljska) kako bi se omogućili nesmetaniji protok saobraćaja za ukrajinski uvoz i izvoz. U isto vreme, Evropski sistem upravljanja železničkim saobraćajem (ERTMS) biće široko primenjen na vozovima i železničkim prugama širom EU kako bi se poboljšala interoperabilnost i bezbednost železničkog transporta.

Oko 20 pomorskih luka u Irskoj, Španiji, Finskoj, Holandiji, Nemačkoj, Malti, Litvaniji, Kipru, Hrvatskoj, Grčkoj i Poljskoj biće unapređeno. Razvoj će omogućiti snabdevanje brodova električnom energijom sa obale i transport offshore obnovljivih izvora energije.

Intervencije u infrastrukturi unutrašnjih plovnih puteva će razviti prekogranične veze između Francuske i Belgije u slivu Seine-Scheldt i između Rumunije i Bugarske na Dunavu. Takođe će biti podržane unutrašnje luke u Austriji, Nemačkoj i Holandiji kako bi nastavile da promovišu prelazak na evropsku mrežu reka i kanala.

Za drumsku transportnu infrastrukturu, primena kooperativnih Inteligentnih transportnih sistema i usluga (ITS) i izgradnja novih sigurnih i zaštićenih parkirališta će poboljšati bezbednost i unaprediti putovanja širom evropske drumskog mreže za građane i profesionalce.

Podržani projekti u oblasti upravljanja vazdušnim saobraćajem će nastaviti da razvijaju Jedinstveno evropsko nebo kako bi vazdušni transport bio efikasniji i sigurniji, i kako bi poboljšao svoju ekološku performansu.

Pozadina i naredni koraci

U okviru CEF Transport programa za period 2021-2027, na raspolaganju je 25,8 milijardi evra za subvencije za sufinansiranje TEN-T projekata u zemljama članicama EU. Od 2014. godine, CEF je podržao više od 1.500 projekata u sektoru transporta, sa ukupnim iznosom od 37,5 milijardi evra (ne računajući trenutnu selekciju). EU doprinos će biti u obliku subvencija za sufinansiranje ukupnih troškova projekta.

Nakon odobrenja liste od 134 projekta od strane država članica EU, Evropska komisija će zvanično usvojiti odluku o finansiranju, a CINEA će potom započeti pripremu sporazuma o subvenciji. Rezultati su privremeni i biće konačni tek kada Evropska komisija usvoji odgovarajuću odluku o dodeli.

Dalje mogućnosti finansiranja su dostupne u okviru CEF Transport programa putem poziva za infrastrukturu alternativnih goriva, čiji je sledeći rok za predloge 24. septembar 2024, kao i putem 2024. CEF Transport poziva za predloge, koji će biti objavljen krajem septembra.

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.