Kolika je kazna za manipulaciju tahografom u Srbiji?
Korišćenje magneta ili drugih naprava za manipulaciju tahografom, nažalost, prekršaj je koji i dalje nije iskorenjen u drumskom saobraćaju. Nadležni organi u velikom broju evropskih zemalja redovno izveštavaju javnost o ovakvim slučajevima kada ih otkriju, sa ciljem da skrenu pažnju na opasnost takvog delovanja, ali i na kazne koje vozači i prevoznici mogu da zarade u tom slučaju.
Kada je reč o našoj zemlji, kako za PlutonLogistics navode u Ministarstvu unutrašnjih poslova, od početka godine do kraja juna ukupno su otkrivena 42 prekršaja korišćenja uređaja ili naprave za manipulaciju tahografom.
U 2023. godini taj broj iznosio je 83.
Iz MUP-a podsećaju šta kaže zakon u ovom slučaju i kakve sankcije su predviđene.
– Kaznenim odredbama Zakona o radnom vremenu posade vozila u drumskom prevozu i tahografima, propisana je novčana kazna u fiksnom iznosu od 200.000 dinara za prekršaj pravnog lica, ako se u vozilu, čiji je vlasnik ili korisnik pravno lice, nalazi uređaj ili naprava za manipulaciju; novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 120.000 dinara kazniće se za navedeni prekršaj preduzetnik; novčanom kaznom u fiksnom iznosu od 25.000 dinara kazniće se za navedeni prekršaj odgovorno lice u pravnom licu, dok je za fizičko lice propisana novčana kazna u fiksnom iznosu od 50.000 dinara, ako se u vozilu nalazi uređaj ili naprava za manipulaciju tahografom – navode.
Grk vozio na magnet kroz Mađarsku, pokušao da ga baci kada je otkriven
Jedan „sveži“ slučaj zabeležen je prošle nedelje u komšiluku, kada je zaustavljen grčki kamiondžija koji je iz Poljske išao ka svojoj zemlji, preko Mađarske.
Službenici Uprave prihoda Nacionalne poreske i carinske službe (NAV) zaustavili su kamion na autoputu M44. Vozilo, koje su ispratili do odmorišta Čerkesele, krenuo je iz Poljske u Grčku sa raznim kolekcionarskim predmetima. Pre nego što su mu zatražena dokumenta, vozač kamiona je iskočio iz vozila, popeo se između prikolice i tegljača, a zatim kao da se ništa nije desilo nastavio do službenika.
Službenici NAV su posumnjali da nešto nije u redu, pa su pored tereta proverili i vreme vožnje i odmora. Prekršaj je odmah uočen: ispostavilo se da je do trenutka zaustavljanja tahograf zapravo beležio odmor. 46-godišnji vozač je nakon toga predao magnet veličine kutije šibica koji je pre pregleda skinuo sa uređaja. Priznao je da je „manipulisao podacima kako bi pre završio vožnju“.
Finansijsko tužilaštvo pokrenulo je postupak pred nadležnim organima javne uprave, u kojem je vozač morao da plati kaznu od milion i četrdeset hiljada HUF (oko 2.600 evra).
– Skrećemo pažnju prevoznicima da NAV takođe ima pravo da proverava poštovanje određenih pravila sadržanih u Zakonu I o drumskom saobraćaju iz 1988, prema kojem, u slučaju kršenja, može izreći novčanu kaznu – na osnovu uredbe priložene uz zakon – naveo je NAV u saopštenju.
U Poljskoj oduzimanje dozvole
Izmenama odredbi Zakona o saobraćaju na putevima, od 1. januara 2022. poljski inspektori drumskog saobraćaja dužni su da oduzmu vozačku dozvolu na period od 3 meseca u situaciji da vozač koristi neovlašćeni uređaj, predmet ili softver koji ometa rad tahografa, odnosno omogućava falsifikovanje podataka evidentiranih tahografom.
Nova pravila krajem juna na svojoj koži osetio je jedan vozač MAN-a, koga je Inspekcija drumskog transporta uhvatila u korišćenju neodijumskog magneta. Kažnjen je novčanom kaznom i oduzimanjem dozvole na tri meseca, a protiv prevoznika i lica odgovornih za prevoz pokrenuti su postupci pred nadležnim organima.
Osim toga, zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo iz čl. 306a Krivičnog zakonika, na lice mesta je pozvana i policija – za ometanje merenja brojača kilometara, vozač može biti osuđen na kaznu zatvora od 3 meseca do 5 godina.
Foto: Pixabay, ilustracija