Kontrola kamiona u Sloveniji: na šta policija obraća najviše pažnje i kolike su KAZNE?

U okviru prošlonedeljne ROADPOL akcije Truck&Bus, u Sloveniji je u četvrtak, 14. novembra, sprovedena pojačana kontrola međunarodnog prevoza putnika i robe u drumskom saobraćaju. Policija i inspektori kontrolisali su 92 vozila i otkrili 50 prekršaja.

Kontrola je obavljena na odmorištu Povir na autoputu, uz učešće 21 policajca i 14 inspektora. Kontrolisano je 88 teretnih vozila i 4 autobusa.

Najviše prekršaja odnosilo se na prekoračenje dozvoljenog vremena vožnje i na neadekvatne periode odmora, a česte su i nepravilne upotrebe tahografa. Otkriveni su i slučajevi preopterećenih vozila.

– Takođe, vozači teretnih vozila često prekoračuju dozvoljenu brzinu, koriste uređaje koji ometaju pažnju poput mobilnih telefona i zanemaruju tehničku ispravnost vozila, koristeći oštećene ili istrošene pneumatike ili nehomologovane delove. Jedno vozilo je isključeno iz saobraćaja zbog takvih nepravilnosti – saopštila je slovenačka policija.

Kontrola je organizovana u okviru pomenute ROADPOL akcije, a uz slovenske službenike, učestvovali su i posmatrači iz Hrvatske i Italije, kao i predstavnici Evropske agencije za rad (ELA).

Porast teretnog saobraćaja

Broj teretnih vozila na slovenačkim autoputevima konstantno raste, a dnevno se na najprometnijim deonicama beleži 10-11 hiljada teških vozila.

– Policija sprovodi redovne i pojačane kontrole kako bi povećala bezbednost i smanjila broj saobraćajnih nesreća – navodi se u saopštenju.

Tokom 2024. godine, dosada je evidentirano 43.000 prekršaja vozača teretnih vozila, uključujući prekoračenja brzine, nepravilnu upotrebu pojaseva i ometanje pažnje tokom vožnje, dodaje se u saopštenju.

Kontrola teretnog saobraćaja zahteva više znanja

Kod vozača teretnih vozila, policija se fokusira na socijalno zakonodavstvo (obavezni odmori i pauze), preopterećenost vozila, tehničku ispravnost vozila, kao i pričvršćivanje tereta. Kako ova oblast zahteva više stručnog znanja, razmena iskustava i edukacija postaju još važniji. Ova pitanja su takođe usko povezana sa odgovornošću transportnih kompanija, koje vozačima moraju obezbediti adekvatna vozila i opremu, kao i odgovarajuće uslove rada.

– U praksi se dešava da je kod nekih kompanija glavni motiv zarada, dok bezbednosti u saobraćaju posvećuju premalo pažnje. Zbog toga nadzorima poput ovog želimo da promenimo tu praksnaglasio je predstavnik policije Robert Vehovec.

Samo jedna četvrtina kontrolisanih prevoznika nema utvrđenih prekršaja

Mladen Mutavčić, rukovodilac mobilnog odeljenja Finansijske uprave u Novoj Gorici, istakao je da Finansijska uprava Republike Slovenije redovno kontroliše prevoznike robe i putnika na slovenačkim putevima, obavljajući godišnje oko 10.000 takvih nadzora.

– U prvih deset meseci ove godine FURS je po Zakonu o prevozu u drumskom saobraćaju (ZPCP-2) i Zakonu o radnom vremenu i obaveznim odmorima radnika (ZDCOPMD) obavio 6.444 nadzora, sa ukupno 6.811 utvrđenih prekršaja, za koje su izrečene kazne u iznosu od preko 5,7 miliona evra. Najviše prekršaja otkriveno je na polju tahografa. Čak dve trećine prekršaja odnosi se na prevoznike iz drugih država članica, nešto manje od trećinena prevoznike iz trećih zemalja, a svega mali procenat na na domaće prevoznike.

Nalazi ukazuju da samo četvrtina kontrolisanih prevoznika nema prekršaja, kao i da je procenat ispravnih prevoznika po ZDCOPMD izuzetno nizak, svega 24%.

Dodatni nadzori u drumskom saobraćaju

FURS je po Zakonu o prevozu opasne robe obavio 843 kontrole, pri čemu je u 217 slučajeva otkrio prekršaje, uz izrečene kazne od 276.800 evra. Takođe, po Zakonu o prekograničnom pružanju usluga (ZČmIS-1), od 455 nadzora utvrđene su povrede propisa 258 slučajeva, što je više od polovine kontrolisanih, uz kazne od 299.400 evra.

Foto: Pixabay.com/StockSnap, ilustracija 

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.