„Marže prevoznika tanke kao žilet“: nova analiza kretanja CENA drumskog transporta
Nakon što je na početku 2024. zabeležen pad kako ugovornih, tako i spot cena prevoza, u drugom tromesečju situacija je nešto drugačija – dok su ugovorne cene nastavile da padaju, na spot tržištu došlo je do blagog povećanja.
Kako se navodi u najnovijem zajedničkom izveštaju Međunarodne unije drumskih transportera (IRU) i analitičara Transport Intelligence i Upply o kretanju cena drumskog prevoza u Evropi, u drugom kvartalu indeks ugovornih vozarina pao je za 1,3 poena u odnosu na prvi kvatal. Nasuprot tome, indeks spot vozarina je porastao za 3,5 poena u odnosu na prethodni kvartal.
Na godišnjem nivou, spot indeks je sada blago porastao za 0,8 poena, dok je indeks ugovora opao za 0,7 poena.
Publikacija koju izrađuju IRU, Transport Intelligence i Upply analizira kretanja cena i tržišne prilike na kvartalnoj osnovi, kako bi informisala donosioce odluka u špediterskim i prevozničkim kompanijama. Publikaciju The European Road Freight Rate Development Benchmark na engleskom jeziku možete preuzeti sa sajta IRU.
Šta je uticalo na kretanja na tržištu?
Izgledi za spot cene širom Evrope sugerišu umereno povećanje, budući da smo u 2024. ušli u razdoblje stabilnije potražnje, navodi IRU. Sa druge strane, kada je reč o ugovornim cenama, tu prognoze ostaju prigušene, budući da je industrijska proizvodnja i dalje niska – što ograničava i rast cena prevoza, navodi IRU.
– Nizak nivo potražnje potrošača je smanjivao spot cene još od drugog kvartala 2023. Međutim, spot tržište je sada počelo da se stabilizuje, budući da smo ušli u 2024. ušli u okruženje stabilnije potražnje, Primera radi, u sektoru maloprodaje (isključujući vozila) došlo je do minimalnog poboljšavanja u odnosu na prvi kvartal (0,3%), kao i u odnosu na drugi kvartal 2023. (0,4%) – naglašavaju analitičari.
U Evropskoj uniji industrijska proizvodnja je u maju 2024. zabeležila pad od 1% za intermedijerne proizvode i 2,1% za trajne proizvode široke potrošnje, u odnosu na prethodni mesec. Upravo je nedostatak industrijske tražnje doprineo da je indeks ugovora opao za 1,3 poena u odnosu na prethodni kvartal.
Operativni troškovi prevoznika porasli su u odnosu na prethodni kvartal, posebno za rad, održavanje i osiguranje. Prosečni troškovi su u celosti porasli – 1,2% na nivou Evropske unije. Međutim, povećanja nisu tako velika kao u prethodnom kvartalu. Stoga možemo da posmatramo efekte ublažavanja pritiska na strani ponude i kod spot i kod ugovornih cena, navodi IRU.
Prema preliminarnim rezultatima IRU o nedostatku vozača za 2024. godinu, 48% evropskih kompanija očekuje da će se suočiti sa većim poteškoćama pri popunjavanju radnih mesta vozača kamiona sledeće godine.
Ako govorimo o putarinama, vredi napomenuti da je Evropska komisija izdala zvanično obaveštenje za 16 zemalja EU da krenu ka primeni Direktive o evrovinjeti. Što se tiče cena goriva, cene dizela su padale tokom ovog kvartala sve do početka juna kada su ponovo počele da rastu. Ipak do kraja juna cene su i dalje bile 5% niže nego početkom aprila.
IRU prognozira rast cena
Viši direktor za strategiju i razvoj IRU Vincent Erard istakao je da se druumski prevoznici suočavaju sa izazovima zadovoljenja potražnje za transportnim uslugama, u situaciji rastućih troškova.
– Predviđa se da će cene goriva porasti, a rastu i troškovi rada. Sada imamo i nove CO2 putarine, uz istovremeni pritisak na industriju da se dekarbonizuje. Sve to će verovatno povećati vozarine, budući da rastuća potražnja za transportnim uslugama vrši pritisak na raspoloživi kapacitet. S obzirom na to da se veći deo sektora sastoji od malih i srednjih preduzeća, operateri imaju marže tanke kao žilet. Kreatori politike moraju da podrže operatere i celokupan sektor u zadovoljavanju potražnje. Neophodna su brza ulaganja u mere efikasnosti – za vozila, vozače i širi logistički sistem, kao i za primenu alternativnih goriva. Ovo bi doprinelo i našoj planeti i ekonomiji – smatra Erard.
Foto: Pixabay, ilustracija