Šokantan rast cena dizela i uticaj na evropsku logistiku
Međunarodne sankcije i mogući prekid uvoza ruske nafte dovele su cene goriva širom sveta na najviši nivo u poslednjih 15 godina. Izbijanje rata u Ukrajini pogađa stanovništvo, ali i privredu.
Stručnjaci kompanije TIMOCOM analizirali su posledice po evropsku logistiku, kao i dosadašnja rešenja za njihovo smanjenje.
Trenutna situacija
Cene benzina, a pre svega cene dizela, enormno su porasle. Više od 50% celokupne logistike u Evropi oslanja se na drumski prevoz tereta, dok se u oblasti domaćeg transporta više od 70% operacija obavlja drumom. Zbog toga je jasno da visoka cena goriva predstavlja ogroman pritisak na mnoga mala i mikro preduzeća.
Iznosi na evropskim benzinskim pumpama su se u međuvremenu kretali od 1,17 evra do 2,40 evra za dizel, u Nemačkoj čak i više. Ovde i u drugim evropskim zemljama sa visokim PDV-om i porezom na gorivo, cene prevoza su već porasle za uvećanu razliku – to je jedini način da industrija nastavi sa radom pokrivajući troškove.
Prevoznici i špedicije iz drugih evropskih država će slediti taj primer, zato što i oni moraju da nadoknade povećane troškove.
Uprkos privremenim znacima oporavka, stručnjaci smatraju da će cenovna spirala nastaviti da raste. U drugim evropskim državama situacija je već dramatična. Mađarska je, na primer, već ograničavala cene benzina, međutim kupovna cena za veletrgovce je ipak značajno iznad maksimalne prodajne cene. Kupovina je zbog toga opala i prve benzinske stanice su zatvorene. Za inostrane kupce i kamione preko 3,5 tona cena je na nemačkom nivou.
Logistička IT rešenja podržavaju kratkoročno planiranje kapaciteta
Digitalni alati za optimizaciju raspoloživih transportnih kapaciteta predstavljaju rešenje na kratke staze za suočavanje sa trenutnom ekonomskom situacijom u logistici.
U slučaju dugoročnih tendera sa ugovorima o transportu koji važe mesecima ili godinama, trenutno je teško izvršiti kalkulacije ili se o njima može pregovarati samo uz znatne premije za preuzimanje rizika.
Za špeditere je zato trenutno ekonomičnije da tovarni prostor traže na spot tržištu – čak i na kratke staze.
TIMOCOM u ovom slučaju nudi svoju Berzu tereta kao rešenje. Putem aplikacije Rute i troškovi moguće je optimalno planiranje transportnih naloga. Osim toga, tu je i opcija Berza skladišta, uz pomoć koje se mogu pronaći i najbliža ili bolje pozicionirana skladišta, zahvaljujući kojima neće biti potrebe za dodatnim obilaženjima.
Komercijalni dizel kao spasonosno rešenje u kriznim situacijama?
Jedna od mogućnosti za intervenciju države bilo bi uvođenje takozvanog komercijalnog dizela, rešenja koje se u različitim oblicima već koristi u Poljskoj, Belgiji, Francuskoj, Italiji, Hrvatskoj, Sloveniji i Španiji. Ovde se prevoznicima, na primer, refundira porez na gorivo. Holandija je takođe krenula ovim putem i smanjila od 1. aprila porez za 21% (što je 11 centi po litru dizela).
Smanjenje PDV-a na dizel se takođe razmatra. On svakako pogađa krajnje potrošače, a ne preduzeća i trgovce, za koje je to obično prolazna stavka.
Savezno udruženje drumskog transporta, logistike i odlaganja otpada BGL, kao i vozači kamiona i transportna preduzeća, zahtevaju od Savezne vlade što brži politički ustupak, upozoravajući da u suprotnom postoji opasnost od kolapsa snabdevanja. Ostaje da se vidi koje će rešenje na kraju uspeti. Pritisak na državu da interveniše do tada će nastaviti da raste.
Izvor: timocom.rs