Šta će Srbiji doneti novi Zakon o bezbednosti saobraćaja – Trajno oduzimanje dozvole i vozila, nulta tolerancija na alkohol…

U toku je izrada Nacrta predloga novog Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, koji bi trebalo da donese mnogobrojne promene u saobraćaju. Među merama koje se očekuju su ukidanje obrasca probne vozačke dozvole, nulta tolerancija na alkohol, trajno oduzimanje dozvola onima koji čine najteže prekršaje…

Poslednji Zakon o bezbednosti donet je 2009. godine, a u međuvremenu je bilo 18 izmena. Načelnik Uprave saobraćajne policije Slaviša Lakićević rekao je za RTS da bi Nacrt novog zakona o bezbednosti mogao da uvede nultu toleranciju za vozače pod dejstvom alkohola, uvođenje digitalnog vozačkog dosijea, drugačiji odnos prema vozačima-početnicima…

Praksa je pokazala da važeći zakon nije loš, naravno, tokom toliko vremena, nastale su pravne praznine koje su otvorile mogućnost za zloupotrebu, navodi Lakićević.

– Novim zakonom želimo da obuhvatimo određeni broj vozača koji čine najteže saobraćajne prekršaje i povratnici su – ističe.

Dodaje i da je sa tom namerom 2023. godine uvedena mera privremeno oduzimanje vozila, koja je i pokazala koliko ima ovakvih prekršilaca.

Tada smo mislili da nećemo imati više od 30 oduzetih vozila na godišnjem nivou, a imali 349 u prošloj. U ovoj godini već imamo 31 oduzeto vozilo, rekao je Lakićević.

Nacrt novog zakona već sad ima više od 350 članova. Jedan od njih podrazumeva i trajno oduzimanje dozvole i vozila.

– To je bio predlog još 2009. godine, ali nije bio usvojen. Najverovatnije bi se oduzimala dozvola za najteže saobraćajne prekršaje i to može da bude vožnja u alkoholisanom stanju sa preko dva promila alkohola ili ukoliko vozite na autoputu za 100 kilometara na čas više od dozvoljene brzine. Pod nasilničnom vožnom podrazumjeva se i ukoliko u roku od 10 minuta prođete na dva i više crvenih svetala ili obilazite kolonu vozila na isprekidanoj liniji – nabrojao je Lakićević.

Novi zakon podrazumevao bi i nultu toleranciju za alkohol. Više ne bi postojala prijava za blagu alkoholisanost od 0,20 promila, već bi se učesnici u saobraćaju odmah isključivali iz saobraćaja, na određeni vremenski period, 6 ili 12 časova.

– Te vozače bismo upozoravali i evidentirali ovaj prekršaj. Dakle, vozač bi bio upozoren, ali ne bi dobio prekršajnu prijavu. To je jedna generalna prevencija, kojom želimo da podignemo svest da je alkohol drugi ili treći uzročnik nesreća sa poginulim licima

Probna dozvola

Jedna od mera koja je tek uvedena kod nas, a već se predlaže njeno ukidanje, jeste – probna vozačka. Odgovarajući na pitanje da li su se probne vozačke dozvole pokazale kao loša praksa, Lakićević je najpre podsetio da ih mnoge zemlje imaju, ali i da su ograničenja naših probnih dozvola među najrigidnijim.

– Mnoge zemlje imaju probne vozačke dozvole, među njima su Francuska, Italija i Nemačka, koje imaju određena ograničenja.

Jedno od glavnih za nove vozače u Srbiji su vremensko ograničenje i zabrana vožnje u inostranstvu.

– Želimo našim mladim vozačima da omogućimo da upravljaju vozilom u inostranstvu. Oni sada sa probnom vozačkom dozvolom ne mogu da upravljaju u određenim zemljama. Pošto mi nismo članica Evropske unije i EU ne prepoznaju našu probnu vozačku dozvolu, ideja je da se ukine njen obrazac, iako će novi vozači i dalje imati određena ograničenja. Verovatno ćemo razmišljati o vremenskom ograničenju voznje, da li će biti od 23 časa ili ponoći pa do jutra, videćemo da malo skratimo to – rekao je Lakićević.

Pogodnosti za savesne vozače

Načelnik Uprave saobraćajne policije najavio je i da će savesni vozači dobijati određene benefite u okviru „zelenih bonusa“.

– To su benefiti koje treba da dobiju vozači koji u određenom vremenskom periodu nisu učinili prekršaje i nisu imali saobraćajne nesreće. Na primer, u Japanu imamo zlatne vozačke dozvole koje se daju vozačima koji u prethodnih pet godina nisu učinili nijedan prekršaj, niti izazvali saobraćajnu nesreću. Slične primere možemo da vidimo i u Švedskoj. Oni mogu da dobiju olakšice prilikom osiguranja vozila, plaćanja poreza ili prilikom produženja vozačkih dozvola – kazao je Lakićević.

Planirano je i uvođenje digitalnog vozačkog dosijea.

– To je zapravo jedan dosije gde će vozači moći da prate svoje prekršajne prijave, zahteve, koliko kaznenih poena imaju. Zamisao je da im se na primer ne desi da krenu na put, pa da ih vrate sa graničnog prelaza – rekao je Lakićević za RTS. 

Foto: Unsplash/Nikola Aleksic, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.