Da li će globalni talas krize u automobilskoj industriji zapljusnuti i Srbiju?
Svetska automobilska industrija je na raskrsnici. Jedni daju gas na putu elektrifikacije vozila, drugi migavac za skretanje u suprotnom smeru. Giganti na Istoku se spajaju, američka carina zaustavlja prodor kineskih automobila, Nemci su pod pritiskom sindikata, a kooperanti iz Srbije čekaju da vide kako će se sve to odraziti na njih.
Honda i Nissan – spajanje na pomolu
Borbu za opstanak Honda će najverovatnije nastaviti u braku sa Nissanom koji će u miraz doneti Mitsubishi.
– Ako ti pregovori urode plodom biće oformljena treća najveća grupa na svetu koja će imati proizvodni kapacitet oko osam miliona vozila. Osnovni razlog za spajanje Honde i Nissana je to što su obe kompanije pretrpele velike gubitke na kineskom tržištu automobila – kaže dopisnik RTS-a iz Istočne Azije Ilja Musulin.
Dodaje da je kinesko tržište najveće na svetu i da se na njemu godišnje proda oko 30 miliona vozila.
Osim sa konkurencijom, upola jeftinijim električnim automobilima sa dalekog Istoka, nemačka autoindustrija već nekoliko godina bori se i sa sve višom cenom gasa, struje i rada.
– Ono što je pozitivan znak to je da su sindikati, pre svega Volkswagen i Gemeta, najveći metalski sindikat u Nemačkoj, i rukovodstvo Volkswagena, postigli dogovor da ne bude prinudnih otkaza, odnosno, kao što je najavljivano – zatvaranja tri fabrike i otpuštanja oko 35.000 zaposlenih, nego da do 2030. dođe do postepenog odlaska oko 30.000 radnika kroz regularno ili nešto ranije penzionisanje uz poprilično fine otpremnine, može se reći – istiće dopisnik RTS-a iz Nemačke Nenad Radičević
Pritom, kako je naveo, sindikat je pristao da odustane od povećanja plata od 5% u naredne dve godine i još nekih beneficija.
Američka industrija uzdrmana automobilima iz Kine
Automobili iz Kine uzdrmali su i američku industriju sa tri miliona zaposlenih i 3% bruto domaćeg proizvoda.
– Kad je reč o kupovini električnih vozila, mnogi Amerikanci su i dalje skeptični prema njima, jer su u proseku 10.000 dolara skuplji od kola na benzinski pogon. Takođe, cena u 2025. može još da poraste, jer je predsednik Tramp najavio da planira da ukine poreski kredit od 7.500 dolara za kupovinu električnih kola – naveo je dopisnik RTS-a iz Amerike Aleksandar Žigić.
Prema njegovim rečima, veći proizvođači u SAD, kao što su Ford i General Motors, počeli su da smanjuju ulaganja u proizvodnju električnih automobila i odložili su izlazak na tržište nekih novih modela.
– Wall Street veruje da će proizvođači automobila zaraditi manje u 2025. godini i pored povećane prodaj, zbog nižih cena i popusta koji će biti ponuđeni kupcima – navodi Žigić.
Faktor Grande Panda
Da li će globalni talas krize u automobilskoj industriji zapljusnuti i Srbiju – prognoze su različite. Ulog je veliki – Grande Panda. Proizvođači automobilskih delova već su se suočili s problemima. Kineski proizvođač autokomponenti u Bariču otpustio je 300 radnika.
Ne mora da znači da će biti negativna situacija po pitanju Srbije, jer ima više nekih pozitivnih najava. Prvo i osnovno jeste proizvodnja Grande Pande, koja je bila najavljena za kraj 2024 godine, pa je pomerena na početak 2025. godine, ističe profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Veljko Mijušković.
Kako je rekao, druga pozitivna komponenta je ta što postoji mogućnost dolaska kineskih kooperanata koji bi deo svojih operacija ovde locirali, tako da bi Srbija imali podsticaj ekonomske aktivnosti.
– Što se tiče uticaja na Srbiju, kriza u Volkswagenu, ali i uopšte u nemačkoj industriji, poprilično može da se oseti već sada, pre svega dobavljači kao što su CTF i Continental su u Nemačkoj smanjili proizvodnju, ali i smanjili porudžbine od svojih podružnica ovde u Srbiji – kaže Radičević.
Automobilska industrija jedan je od ključnih sektora srpske privrede, a glavno izvozno tržište upravo im je Nemačka. Proizvođači autodelova i komponenti upošljavaju oko 100.000 ljudi.
Izvor: RTS
Foto: Pexels/Luke Miller, ilustracija