I novosadski studenti mogu na praksu u MGSI – U planu i obuke u Kini i SAD
Studenti Fakulteta tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu biće prvi akademci van Univerziteta u Beogradu, koji će ubuduće moći da steknu praksu u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Ministar građevinarstva Goran Vesić i dekan FTN-a profesor dr Boris Dumnić potpisali su u sredu, 24. januara, Sporazum o saradnji, na osnovu kojeg će praksu u Ministarstvu i preduzećima u tom resoru ubuduće moći da steknu i studenti sa ove novosadske visokoškolske ustanove, saopštili su iz MGSI.
Obraćajući se studentima, Vesić je rekao da se periodično raspisuju konkursi za stručnu praksu u nekom od sektora Ministarstva ili u nekom od preduzeća, za koju studenti dobijaju nadoknadu od 14.000 dinara mesečno. Najavio je i da će studenti iz Novog Sada imati dodatnu pogodnost – besplatne karte za brzi voz Soko, kako ne bi imali trošak za prevoz prilikom dolaska u Beograd.
– Praksa se priznaje i verujemo da je ovo dobar način da pomognemo da studenti učestvuju u radu na velikim projektima. To će vama pomoći u karijeri, ali i nama da vidimo da postoje ljudi koji bi mogli da nastave da rade u našim preduzećima – rekao je Vesić.
Praksa u Kini i Americi
Dosada je u nekoliko ciklusa prakse prošlo više od 100 studenata. Ministar je rekao da je dosada 10 studenata boravilo i na praksi u Kini, gde su videli kako se gradi pruga za brzine od 300 kilometara na sat, najveća brana i luka. On je naveo da će takve aktivnosti biti nastavljene ne samo za kineskim, već i sa kompanijama iz drugih zemalja koje rade u Srbiji, poput američkog Behtela, koje će studentima obezbediti besplatnu stručnu praksu na projektima koje rade u svojim zemljama.
– U roku od mesec dana ići ćemo sa novim pozivom za oko 15 studenata, a siguran sam da će ih biti i sa vašeg fakulteta, koji će otići u Kinu, da vide kako se realizuju projekti – rekao je Vesić.
Dekan FTN-a profesor dr Boris Dumnić istakao je da je sporazum veoma važan za taj fakultet, jer otvara još jednu mogućnost za studente da učestvuju u realizaciji ključnih infrastrukturnih projekata u Srbiji.
To je od ogromnog značaja za obrazovni sistem, kada se imaju u vidu velike i dinamične promene na tržištu znanja i obrazovanja. Savremeno okruženje nameće potrebu da praktično odmah po završetku studija budete osposobljeni za obavljanje konkretnih projekata i da se integrišete u poslovne sisteme. Ovo je jedan od načina za to, rekao je Dumnić.
Dodao je da se nada da će Fakultet tehničkih nauka i Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture imati još dobrih zajedničkih projekata za saradnju, u cilju dodatnog razvoja obrazovnog sistema u Srbiji.
Foto: mgsi.gov.rs