Između napetosti i optimizma – Kako drvna industrija ulazi u 2025. godinu?
Tokom tradicionalne novogodišnje panel-diskusije koju organizuje Pfeifer Group, istaknuti stručnjaci osvrnuli su se na ekonomske i logističke izazove, kao i izazove u vezi sa sirovinama s kojima se suočava drvna industrija.
Dok je 2024. godina postavila značajne izazove sektoru zbog slabe ekonomske situacije, prognoze za 2025. ukazuju na to da će se teški uslovi nastaviti, piše verkehr.co.at.
– Trenutno vlada nešto veći optimizam nego prošle godine. Međutim, suočavamo se sa strukturnim izazovima dugoročnog karaktera – istakao je Gerd Ebner, glavni urednik časopisa Holzkurier.
U razgovoru o trendovima i razvoju, pored Ebnera, na panelu su učestvovali i Michael Pfeifer (izvršni direktor Pfeifer Group), kao i direktori stručnjaci iz kompanije. Složili su se da je industrija dotakla dno u ekonomskom smislu i da je blaga stabilizacija na pomolu – ali i da je napetost u sektoru i dalje na visokom nivou.
Konstrukcije od drveta u porastu, sektor pakovanja pod pritiskom
Najveći izazovi odnose se na građevinski sektor, čiji je pad značajno pogodio drvnu industriju. Istovremeno, izgradnja infrastrukture, posebno u južnoj Evropi, pokazuje pozitivne trendove: samo u Italiji u narednim godinama planira se izgradnja oko 850 škola i vrtića od drveta.
Dok je prodaja rezane građe i proizvodnja oplate bila zadovoljavajuća, sektor pakovanja suočava se s rastućim pritiskom. Kriza u automobilskoj i industriji dobavljača, kao i trend ka elektromobilnosti, značajno su smanjili potražnju za paletama za transport. U sektoru biogoriva, rastuća konkurencija i smanjeno finansiranje od strane Nemačke dodatno opterećuju tržište.
Ipak, drvo ostaje ključna sirovina za budućnost.
– Drvo je osnova za održiviju gradnju i postizanje klimatskih ciljeva koje je postavila EU – istakao je Ebner.
Regionalna dostupnost i svestranost čine drvo centralnim elementom u tranziciji ka ekonomiji s nižim emisijama.
Globalne nesigurnosti i njihov uticaj
Pored izazova specifičnih za industriju, globalni događaji poput rata u Ukrajini i mogućih trgovinskih carina nastavljaju da utiču na međunarodna tržišta. Posebno zabrinjavaju carine koje je najavio Donald Tramp, a koje bi mogle da oslabe izvoz iz Evrope i poremete globalnu trgovinu.
Globalni izgledi za drvnu industriju su različiti: dok SAD i MENA region (Bliski istok i Severna Afrika) pokazuju pozitivne signale („zeleno svetlo“), Evropa nastavlja da stagnira, a Kina, zbog bliskih veza s Rusijom, ostaje nedostupna. Mali tračak nade može se naći u Japanu, koji pokazuje neznatne znake oživljavanja.
U SAD-u, očekivani građevinski bum podstaći će potražnju za drvetom, pri čemu će dostupnost oblovine i kretanje cena biti ključni faktori, navodi verkehr.co.at.
Globalni izazovi i lokalne strategije definisaće 2025. godinu—između napetosti i optimizma, optimizam ostaje imperativ, zaključuje Michael Pfeifer.
O kompaniji
Pfeifer Group je nedavno sprovela ambiciozan investicioni program radi povećanja efikasnosti, uključujući novu pilanu u Kajaniju (Finska) i postrojenje za reciklažu drveta u Ilcenu (Nemačka), koje je počelo sa radom 2024. godine.
Osnovana 1948. godine, ova porodična kompanija iz Austrije, sa sedištem u Imstu, zapošljava 2.600 ljudi na 13 lokacija u četiri zemlje. Pfeifer godišnje preradi 5,4 miliona kubnih metara drveta i proizvodi širok asortiman drvenih proizvoda.
Foto: Unsplash/Joel&Jasmin Forestbird, ilustracija
- MOŽDA VAS ZANIMA I: