Lanac snabdevanja u konditorskoj industriji: hoće li ČOKOLADA postati luksuz?

Crna, bela, mlečna, sa jagodama, keksom, lešnikom – za svakoga ponešto. A za 100 grama mlečne treba od 185 do 270 dinara, ako se „uhvati“ akcija može da se uštedi oko 50 dinara.

Sa većim procentom kakaa, raste i cena. A u osnovi problema – slab rod kakaa i virus koji je zahvatio plantaže u zemljama koje su najveći proizvođači: Obali Slonovače i Gani.

– Uzgoj kakaa je težak posao. Trebalo bi da nam vlast pomogne oko stvari kao što su đubrivo, kosilice, čizme i drugi alati za lakši rad. Kako kažu – nema kakaa, nema Gane – navodi Abubakar Džebril, farmer iz Gane.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Slobodan Aćimović za RTS ukazuje da je kakao berzanska roba, što podrazumeva oscilacije cena.

Negde je uobičajna cena bila oko 2.500 dolara po toni, u nekim momentima je bila 4.500, pa je skočila na 7.000, čak u nekim momentima i na 12.000. To vam je slično kao sa kafom, objašnjava profesor Aćimović.

Uticaj globalnog poskupljenja na domaće konditore

Domaći konditori kažu da mogu samo da pokušaju da ublaže uticaj globalnog poskupljenja kakaa.

– Došlo je do smanjenja proizvodnje i nedostatka kakaa, što je rezultiralo istorijski visokim cenama na svetskim berzama. To direktno utiče na tržište i konditorsku industriju i u Srbiji. Kakao je nezamenljiva sirovina u našim recepturama i kao odgovaran proizvođač, ne koristimo zamene – navode u kompaniji Štark.

Primera radi, u Nemačkoj je uoči Božića čokoladni Deda Mraz koštao 50% više nego ranije. Stručnjaci kažu da to nema veze sa praznicima.

– Zavisi od toga po kojoj ceni su koje kompanije nabavljale koje količine robe. Kompanije se ponašaju vrlo racionalno – ako vide da na berzama cene idu gore, one žele da što pre nabave što veće količine, da bi amortizovale to veliko fluktuiranje – naglašava profesor Aćimović.

U poslednjih godinu dana, cena čokolade u Srbiji porasla je za 32,8%, a proizvodi u kategoriji „kakao i čokolada u prahu“ 20%, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku.

Upućeni kažu, ukoliko i naredne godine bude slab rod – čokolada jeftinija neće biti.

Foto: Unsplash/Tetiana Bykovets, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.