Žene su studenti generacije, ali retko generalni menadžeri – Predstavljeni trendovi i izazovi inženjerki u logistici i saobraćaju u Srbiji i regionu
Ravnopravnost polova u logistici i saobraćaju potrebna je i muškarcima i ženama, a njeno postizanje treba da bude zajednički cilj akademske, privredne i društvene zajednice, opšti je zaključak međunarodne konferencije „Trendovi i izazovi inženjerki u logistici i saobraćaju“ održane 28. septembra u Beogradu.
U privredi regiona zastupljenost žena u sektoru logistike i saobraćaja varira po zemljama i kreće se od 15 do 33%. Najpovoljnija situacija je u Srbiji, a razloge za to treba tražiti pre svega u univerzitetskom obrazovanju i razvoju sektora – na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu već 50 godina postoji odsek na kom se izučava oblast logistike. Sa druge strane, najveće logističke kompanije u regionu su iz Srbije i svoje poslovanje uglavnom su proširile na ceo region, istaknuto je na događaju.
Iako je prisutan trend rasta zapošljavanja u kompanijama različitih delatnosti, ima prostora za dodatno unapređenje. Žene još nisu uspele da oslobode u potpunosti potencijal u oblasti logistike i saobraćaja, a kako bi se to dogodilo, potrebno je kontinuirano individualno i institucionalno usavršavanje i povezivanje, jedan je od zaključaka skupa.
Konferencija je organizovana u saradnji Asocijacije žena u logistici i Inženjerske akademije Srbije, uz podršku Saveza inženjera i tehničara Srbije i udruženja Jednake mogućnosti, a pod pokroviteljstvom Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja. Podržale su je neke od najznačajnijih kompanija iz oblasti logistike – Milšped (generalni sponzor), Delhaize Srbija, Nelt, Phoenix pharma, DTS, MD International, Gebrüder Weiss, Logera i Sport vision.
Događaj je okupio više od 130 učesnika iz zemlje i okruženja – eminentne naučnice i naučnike, inženjerke i inženjere, privredne subjekte iz oblasti logistike i saobraćaja, visoke zvaničnice i zvaničnike Vlade Srbije, predstavnice i predstavnike lokalne uprave, Vojske Srbije, različitih udruženja i javnih ustanova, kao i institucija nadležnih za rodnu ravnopravnost.
Učešće žena na odgovornim državnim funkcijama u Srbiji je iznad evropskog proseka, ali je situacija u transportnom sektoru malo drugačija, istakla je na otvaranju konferencije Darija Kisić, ministarka za brigu o porodici i demografiju i zamenica predsednice Koordinacionog tela Vlade za rodnu ravnopravnost.
– Žene čine 20% zaposlenih u sektoru transporta Srbije, odnosno nešto ispod nivoa Evropske unije (22%) i značajno više od zemalja regiona. Ipak, žene su najprisutnije u administraciji, pa je potrebno raditi na osnaživanju i unapređenju položaja inženjerki – naglasila je ministarka Kisić.
Prof. dr Snežana Tadić, predsednica Asocijacije žena u logistici i redovna članica Inženjerske akademije Srbije, istakla je harmoniju kao faktor uspešnog povezivanja, saradnje i podrške žena u logistici i saobraćaju.
– Jake žene podržane su od isto tako jakih muškaraca, kolega, inženjera, a u cilju osnaživanja i veće primamljivosti oblasti logistike i saobraćaja za mlade koji tek dolaze. Rezultat ove sinergije je rast i razvoj ovog sektora industrije značajno iznad proseka – dodala je prof. Tadić.
Na otvaranju konferencije, pomoćnica ministra za železnički i intermodalni transport Anita Dimoski obratila se u ime Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, dok je u ime Inženjerske akademije Srbije učesnike pozdravio predsednik IAS-a emeritus prof. dr Ilija Ćosić, a u ime Saveza inženjera i tehničara Srbije (SITS) generalni sekretar Bogdan Vlahović.
Programski odbor konferencije činilo je dvanaest profesorki i profesora, od čega sedam iz inostranstva. U radu konferencije učestvovali su naučnice i naučnici iz Srbije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Švedske i Crne Gore, profesorke i profesori, istraživači sa tehničkih, saobraćajnih fakulteta u Beogradu, Novom Sadu, Portorožu, Zagrebu, Sarajevu, Doboju, Budvi, Kotoru, Kosovskoj Mitrovici, kao i sa Vojne akademije u Beogradu.
Izloženo je 12 naučnih radova u čijem nastajanju je učestvovalo 26 autorki i autora (sedam radova sa autorima iz inostranstva). Autori su sagledali stanje, trendove i izazovr inženjerki u logistici i saobraćaju, sa različitih aspekata i u celom regionu.
Osnaživanje žena u privredi i projektima
U radu panela „Osnaživanje žena u privredi i projektima“, koji je moderirala prof. dr Snežana Tadić, učestvovali su predstavnici osam velikih kompanija, od kojih većina posluje u celom regionu: pružaoci logističkih usluga Milšped, Nelt, DTS, MD International i Gebrüder Weiss, kao i kompanije sa insorsing logistikom iz sektora trgovine: Delhaize Srbija, Sport vision i Phoenix pharma.
Izneti su podaci o zastupljenosti žena u kompanijama, po sektorima i hijerarhijskim nivoima odlučivanja, njihova uloga u donošenju odluka, poslovanju i razvoju kompanija. Posebno je bilo reči o sektorima i poslovima koji su više inženjerski. Predstavljeni su problemi i izazovi, ali i prednosti žena, posebno inženjerki u pojedinim sektorima i na specifičnim poslovima. Iako je naglašeno da su žene strpljivije, upornije, preciznije, komunikativnije, tačnije i često efikasnije, uočljivo je njihovo manje prisustvo u sektoru logistike i saobraćaja. Učesnici su se složili da treba raditi na osnaživanju žena, na njihovom značajnijem uključivanju u višim nivoima odlučivanja i na promociji jednakih uslova i prilika, bez obzira na polnu pripadnost.
Žene su češće studenti generacije, ali ne i generalni menadžeri
Kada je u pitanju univerzitetsko obrazovanje u celom regionu, prisustvo muškaraca i dalje je dominantno na fakultetima tehničko-tehnoloških nauka, uključujući i one na kojima se izučavaju logistika i saobraćaj (60-85%), pokazali su rezultati istraživanja predstavljenih na događaju. Ipak, na nekim od fakulteta, na studijama logistike su prisutnije i uspešnije žene (pri čemu se posebno ističe Odsek za logistiku Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu), dok je na drugim njihov broj manji, izjednačen sa brojem muških studenata ili postoji tendencija da do toga dođe, istaknuto je na događaju.
Istraživanja su pokazala da su žene vrednije tokom studija. Uglavnom kraće studiraju i imaju veću prosečnu ocenu. Osim toga, češće su birane za studente generacije.
Učešće inženjerki u ukupnom broju zaposlenih veoma se razlikuje po delatnostima. Ipak, ono što je zajedničko, jeste da se njihovo učešće smanjuje sa rastom nivoa odlučivanja. Žene su najzastupljenije u operativnim procesima i na poslovima rukovodioca, odnosno supervizora aktivnosti, dok je na višim nivoima odlučivanja (direktora i potpredsednika upravnih odbora, vlasnika ili predsednika borda direktora) situacija u značajno lošija u poređenju sa svetskim prosekom.
Mnogobrojne su karakteristike koje ženama daju prednost u inženjerstvu. One su generalno strpljivije, upornije, odgovornije komunikativnije, mogu se duže koncentrisati i bolje kontrolišu emocije, pa su često preciznije, tačnije i efikasnije.
Ipak, žene na putu ka uspehu, nailaze na mnogobrojne prepreke. Nisu u pitanju samo sistemski problemi, pristrasnost u sistemu zapošljavanja i napredovanja i životni prioriteti – žene su, posebno na ovim prostorima, limitirane i tradicionalno i kulturološki. Više se preispituju, više su samokritične, manje sklone riziku, često imaju manje ambicija. Istovremeno, „bore se na više frontova“, moraju više da se dokazuju i uglavnom žongliraju sa više obaveza i odgovornosti. Sputava ih svakodnevnica, uglavnom obavljaju paralelno više aktivnosti, koje se ponavljaju, a to zamara, sprečava kreativnost i gubi se entuzijazam.
View this post on Instagram
U privrednom i obrazovnom sistemu regiona postoje sjajni primeri žena koje su uspele u oblasti logistike i saobraćaja. Bez obzira na zemlju, sistem, lidersku poziciju, organizaciju ili kompaniju u kojoj postižu uspehe, one su u kontaktu i pomažu se. I ne samo međusobno, sarađuju i sa uspešnim ženama iz drugih oblasti, lako se prepoznaju, razmenjuju iskustva, stvaraju uspešne poslovne prilike i daju savete, jedan je od ključnih zaključaka konferencije.
Saveznik ženama na putu ka uspehu predstavljaju nove tehnologije operativnih sistema koje podržavaju različitost u timovim i ne zahtevaju fizičke predispozicije, pa je obavljanje logističkih procesa i aktivnosti jednako prilagođeno i muškarcima i ženama (npr., žena može da obavlja poslove komisioniranja). Isto tako, različitost treba da karakteriše i upravne sisteme kompanija, a ona se postiže većim učešćem žena na liderskim pozicijama.
Istraživanja sprovedena među studentskom populacijom pokazuju da mladi, bez obzira na polnu/rodnu pripadnost, smatraju da logistika jeste više „muška“ profesija. Ipak, njena budućnost pripada i muškarcima i ženama, ali i robotima/veštačkoj inteligenciji.
Rast učešća žena na višim, liderskim pozicijama u privrednim sistemima treba da bude rezultat rada zajednice, društva na usavršavanju i promociji ženskog liderstva u oblasti logistike i saobraćaja. U ovom delu posebno je istaknuta uloga Asocijacije žena u logistici koja bi trebala da preraste u regionalno udruženje, saglasili su se učenici.
Na konferenciji su svi otvoreno i slobodno govorili o statusu žena u oblasti logistike i saobraćaja, a energija koja se osećala u svim izlaganjima je dodatno motivisala sve učesnice za dalju profesionalnu borbu u oblasti. Po završetku događaja, više dama je saopštilo da odlaze jače, sa više vere i u sebe i u svoje kolege, da su sakupile posebnu energiju i snagu skrivene harmonije koja vlada među ženama u njihovoj uspešnoj komunikaciji.