Mnogi čitaoci nam šalju pitanja u vezi sa određenim aspektima transporta robe. Kako bismo odgovorili na mnogobrojna pitanja, odlučili smo da se u vezi sa ovom oblašću posavetujemo sa ekspertima i obezbedimo vam adekvatne odgovore.
Pošaljite nam pitanje u vezi sa transportom robe, skladištenjem, carinskim procedurama, potrebnom dokumentacijom, carinskim prekršajima, međunarodnim ugovorima, pravnim pitanjima, osiguranjem robe, osiguranjem prevoznika…
Čekaju vas odgovori kompetentnih stručnjaka. Pratite nas i budite u toku – novo pitanje i odgovor vas čekaju svake nedelje!
Špedicija, transport i logistika
- Pravilne dimenzije – Koristite čvrsto pakovanje koje odgovara veličini i težini predmeta. Ukoliko koristite kutiju koja je znatno veća od naručenog artikla, stvar se može pomeriti unutra. Isto tako ukoliko podloga nije dovoljno čvrsta i ne može da podnese težinu paketa, rizikujete oštećenje. Pored toga, isporuka neadekvatno upakovane robe može biti skupa. Cena isporuke obračunava se na osnovu dimenzionalne težine. Platićete više za isporuku ako koristite preveliku kutiju jer zauzima više prostora na kamionu za dostavu. Postavite lomljivi predmet u sredinu kutije i osigurajte ga kako bi ostao nepokretan. Osetljive delove treba pažljivo umotati i „zaglaviti“ kako bi se sprečilo pomeranje tokom transporta, zbog čega je idealno imati kutiju u identičnim dimenzijama predmeta koji se transportuje. Ukoliko je reč o vangabaritnoj pošiljci primeniće se ista pravila, primera radi velika mašina biće transportovana najčešće u drvenom sanduku, obložena zaštitnom folijom i unutar kontejnera pričvrstiće se španerima.
- Odabir odgovarajućeg zaštitnog materijala – Naravno, kada je reč o osetljivoj robi, nije dovoljno da proizvod samo bude spakovan u kutiju već je važno da unutar njih koristite zaštitni materijal kao što su pucketava zaštitna folija, stiropor ili sunđeri. Ekološki prihvatljivija rešenja su reciklirani papir i rebrasti karton. Postoje čak i specijalne ambalaže sa unutrašnjim zaštitnim slojevima. Za dodatnu zaštitu, obložite kutiju polistirenskim listovima. Ništa manje važno je da dobro zatvorite i zalepite kutije.
Verovatno ste se nekada zapitali, šta to sve može uticati na cenu transporta i zašto u različto doba godine za potpuno istu uslugu možete dobiti drugu cenu.
U nastavku će sa nama eksperti iz logističke kompanije cargo-partner podeliti koji to sve faktori utiču na visinu cene transporta.
Vrsta robe: Osetljiva, lomljiva, opasna ili vangabaritna roba može zahtevati posebne mere pakovanja, manipulacije ili osiguranja, što može uticati na povećanje troškova transporta. Isto važi i za robu koja zahteva poseban temperaturni režim.
Ruta i udaljenost: Dužina rute i razdaljina između mesta utovara i odredišta mogu značajno uticati na cenu transporta, posebno kod međunarodnog transporta.
Transportni modalitet: Troškovi se mogu značajno razlikovati u zavisnosti od izabranog načina transporta – vazduhom, morem, drumom ili železnicom. Brzi avionski transport obično je skuplji od sporijeg brodskog ili kamionskog transporta.
Težina i zapremina tereta: Veće težine ili zapremine tereta obično rezultiraju većim troškovima transporta, naročito kada se koristi avionski transport. Ukoliko govorimo o jediničnoj ceni, moguće je da će ona biti manja ukoliko imate više robe za transport, ali to nije uvek i pravilo.
Vremenski faktori: Hitni ili brzi transporti, koji zahtevaju isporuku u kratkom roku, imaju veće troškove, jer zahtevaju dodatne resurse i bržu organizaciju.
Incoterms: Izabrani Incoterms određuju ko snosi odgovornost i troškove, što može uticati na krajnju cenu koju plaćate za transport robe. Više o njima pročitajte – Šta predstavlja pojam Incoterms i koja je njihova svrha?
Upravljanje rizicima i osiguranje: Ako je roba visoke vrednosti ili osetljiva, osiguranje prilikom transporta je poželjno, a premija dodatno povećava troškove transporta.
Carinski i regulatorni troškovi: Carinske takse i porezi mogu značajno uticati na konačnu cenu transporta, naročito kod međunarodnog transporta. U zavisnosti od vrste robe i propisa u određenoj zemlji ili regionu, troškovi vezani za poštovanje ekoloških standarda ili regulativa takođe mogu uticati na cenu.
Važno je uzeti u obzir sve ove faktore prilikom planiranja transporta i saradnje s logističkom kompanijom kako biste razumeli ponudu koju dobijete, ali i izbegli neočekivane troškove.
Važno je napomenuti da ovo jesu ključni, ali ne i jedini faktori koji utiču na cenu transporta.
Viša sila: Celokupna logistička industrija zavisi od svetskih dešavanja, zbog čega događaji poput kriza, štrajkova, prirodnih nepogoda, pandemija, odluka regulatornih organa, mogu potpuno promeniti tržišnu cenu, ali ni vi ni vaš logistički partner nećete moći da utičete na date okolnosti.
Sezonalnost i dostupnost kapaciteta: U periodima visoke potražnje ili ograničenih kapaciteta, cene transporta mogu biti više zbog konkurencije ili ograničenog dostupnog prostora. Ova zapravo objašnjava zašto će vaš transport imati drugačiju cenu u različitim periodima godine.
Tu su naravno i putarine. Troškovi putarina mogu biti značajan faktor u ceni transporta, posebno ako ruta prolazi kroz plaćene autoputeve ili specifične putne takse.
Ukoliko ne raspolažete sa informacijama o svetskim dešavanjima ili kretanju putarina, bez brige cargo-partner tim uvek će vas rado posavetovati o optimalnom rešenju za vase potrebe.
Za više informacija, posetite cargo-partner website ili ih kontaktirajte za detaljne konsultacije!
Brodski transport automobila je popularan način transporta kada je potrebno prevesti vozila preko velikih udaljenosti, poput međunarodnih isporuka između različitih kontinenata ili preko mora. Ukoliko se opredelite da vaš poslovni automobil transportujete brodom, onda je zatvoreni kontejner najbezbednije rešenje.
Pored kontejnerskog transporta postoje i takozvani RO-RO brodovi (Roll on/roll off brodovi su dizajnirani za prevoz „kotrljajućeg“ tereta ili tereta sa točkovima kao što su automobili, prikolice, i sl. Imaju ugrađene unutrašnje rampe koje omogućavajuda se teret kotrlja prilikom utovara i istovara) na kojima su automobili obezbeđeni na otvorenoj palubi. Iako je ovo rešenje cenovno povoljnije ne pruža nivo zaštite poput kontejnerskog transporta.
U kontejneru automobili se štiti od vremenskih neprilika, prašine i ostataka sa puta. Često se bira za luksuzna, klasična, starinska ili vozila visoke vrednosti kojima je potrebna dodatna briga i zaštita tokom tranzita. Iako je skuplji od otvorenog transporta, zatvoreni transport pruža dodatnu sigurnost. Evo nekoliko važnih informacija koje treba uzeti u obzir ukoliko želite vaše vozilo da transportujete kontejnerom:
Dimenzije vozila: Pre nego što organizujete transport, svakako morate znati dimenzije vašeg vozila (dužinu, širinu, visinu) jer će to uticati na odabir odgovarajućeg kontejnera i osigurati da vaše vozilo stane unutar njega.
Odabir kontejnera: Odabir prikladnog kontejnera zavisi od veličine, tipa i broja vozila koje planirate da prevezete.
Priprema vozila: Pre utovara, važno je temeljno pripremiti vozilo. To uključuje čišćenje vozila, uklanjanje privatnih predmeta, izbacivanje goriva i osiguranje da su svi delovi vozila u ispravnom stanju. Minimalan nivo goriva ne samo da će smanjiti težinu pošiljke, već će umanjiti i rizik od potencijalnih oštećenja.
Zaštita: Vozila su vredni objekti, stoga je njihova zaštita izuzetno važna. Tokom transporta, vozila se moraju čvrsto fiksirati kako bi se sprečilo pomicanje i oštećenje. Kako bi se vozilo dodatno osiguralo u samom kontejneru koriste se specijalni remeni.
Osiguranje: Zbog izloženosti riziku oštećenja ili gubitka, preporučljivo je da doplatite osiguranje vaše pošiljke tokom transporta, što je u ovom slučaju vaš automobil.
Praćenje i transparentnost: Kako biste olakšali planiranje vašeg transporta, odaberite logističkog partnera koji pruža mogućnost praćenja vaše pošiljke i transparentnost njenog putovanja.
Vrednost vozila: Vrednost vozila utiče i na tretman samog transporta, visinu carine, kao i premije osiguranja.
Logistika i dokumentacija: Organizacija transporta zahteva pažljivu logistiku i dokumentaciju. To uključuje raspored utovara i istovara, praćenje putovanja i ispunjavanje svih relevantnih pravnih dokumenata. Transport vozila preko granice zahteva razumevanje carinskih i zakonskih regulativa zemlje uvoza.
Ovi saveti mogu vam pomoći da pripremite svoje vozilo za transport kontejnerom na najbolji mogući način.
cargo-partner logisticki eksperti rado će vas dodatno posavetovati i osigurati bezbrižnu i sigurnu isporuku vašeg vozila na krajnje odredište.
Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics
Savremeno doba donelo je značajno pomeranje granica u svetu tehnologije i automobilske industrije, ali i dodatnu kompleksnost u lancu snabdevanja. Transport automobilskih delova može se suočiti sa raznim izazovima zbog specifičnosti koje sama industrija sa sobom nosi. U nastavku obradićemo na šta sve treba obratiti pažnju prilikom transporta u automotive industriji:
Osetljivost na oštećenja: Automobilski delovi često su osetljivi na udarce, vibracije i spoljne uticaje, zbog čega je neophodno obezbediti odgovarajuću zaštitu i ambalažu kako bi se sprečila oštećenja tokom transporta. Ovo može uključivati specijalne kutije, jastučiće, prekrivače, zaštitne folije i materijale za amortizaciju udaraca.
Manipulacija: Stakla, karoserijski delovi ili osetljive elektronske komponente, zahtevaju pažljivo rukovanje kako ne bi došlo do oštećenja, zbog čega osoblje treba da bude obučeno za rukovanje specijalnom opremom, ali i ručni pretovar.
Dimenzije i specijalni uslovi: Automobilski delovi dolaze u različitim dimenzijama, od manjih elektronskih komponenti do velikih karoserijskih delova. Visina, širina i težina pošiljke opredeljujući su za izbor transportnih sredstava koji će se koristiti. Velike i teške pošiljke zahtevaće logističkog partnera koji može da obezbedi specijalna vozila i sisteme za učvršćivanje, dok delovi, poput baterija ili hemijskih materijala, mogu zahtevati posebne uslove ili dozvole transporta zbog potencijalnih rizika ili ograničenja.
Raspoloživost i brzina: Automobilska industrija ima kompleksne lance snabdevanja sa mnogodobavljača i distributera. Koordinacija i usklađenost svih aktera u tom lancu može biti prilično izazovna, a ono što dodatno otežava taj proces jeste činjenica da raspoloživost i brzina isporuke nisu ništa manje važni.
Svima su nam poznate čuvene JIT i JIS metode za upravljanje zalihama čiji je cilj što manje „praznog hoda“ na proizvodnoj traci, a nastale su upravo u fabrikama automobila. Na osnovu svega možemo zaključiti da transport automobilskih delova ne možemo posmatrati izolovano i da je on deo logističkog lanca u kojem se rute i brzina kretanja pošiljaka moraju usaglasiti sa dinamikom proizvodnje. Važno je istaći da pored tačnih i preciznih isporuka, tu su i one iznenadne i hitne, zbog čege outsourcing fleksibilnog logističkog partnera može obezbediti značajnu konkurentsku prednost.
Kompanija cargo-partner je za potrebe svojih klijenata razvila specijalizovan EMERGENCY servis. Tim cargo-partner stručnjaka vam je na raspolaganju 24 sata tokom svih sedam dana u nedelji i omogućiće vam najpovoljnije rešenje za izuzetno hitne transporte i obezbediti prioritet pri bukiranju avionskog transporta, ali i carinjenju. Zahvaljujući njihovoj online platformi SPOT imaćete direktan pristup važnim dokumentima i mogućnost da pratite svoju pošiljku u svakom trenutku.
Carinske i zakonske regulative: Međunarodni transport automobilskih delova može biti podložan različitim carinskim tarifama, taksama i regulativama. Fabrike velikih proizvođača uglavnom su pozicionirane u okviru slobodnih carinskih zona, što omogućava da se auto delovi između različitih država transportuju bez plaćanja carine, dok se ne ugrade u finalni proizvod. Ovo može zahtevati dodatnu dokumentaciju i administraciju, ali to će takođe produžiti i vreme isporuke.
Dugogodišnje iskustvo u radu sa vodećim proizvođačima i dobavljačima širom sveta, garantuje kvalitet cargo-partner ekspertske podrške u automobilskoj logistici: od transporta i skladištenja do carininjenja i dokumentacije.
Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics
Međunarodni lanac snabdevanja uključuje mnogo različitih procesa i učesnika, zbog čega špediteri kojima je to uža specijalnost mogu značajno da olakšaju kretanje tereta širom sveta. Špediterske kompanije su stručnjaci koji imaju industrijsko iskustvo i razumevanje svih složenih procedura uključenih u globalnu trgovinu poput izvozne dokumentacije, naknada za međunarodni pomorski transport robe, procedura carinjenja, uvoznih dažbina/poreza, lučkih naknada za rukovanje, domaće distribucije i osiguranja.
Iako je reč o vrhunskim ekspertima, vaše angažovanje u ovom procesu takođe je neophodno. Za početak da biste uopšte zatražili uslugu transporta robe neophodno jeda obezbedite sledeće informacije:
- Rok za realizaciju isporuke
- Mesto preuzimanja robe
- Mesto isporuke robe – finalna adresa
- Incoterms koje ste ugovorili (Saznajte više o incoterms ovde)
- Modalitet transporta robe (ukoliko preferencija postoji)
- Učestalost transporta
- Mogućnosti koje imate kao uvoznik ili izvoznik
- Mesto carinjenja
- Vrsta robe
- Dimenzije pošiljke (dužina, širina, visina)
- Težina pošiljke
- Vrsta pakovanja
- Specijalne zahteve (temperaturni režim, vangabaritna pošiljka, lomljiva roba, skupocenosti, opasna i zapaljiva roba itd..)
- Podaci o vašem preduzeću (PIB i kontakt osoba)
- Potrebno osiguranje i vrednost robe
Spisak se nastavlja, ali da biste uopšte zatražili ponudu, gore navedeni spisak biće polazna baza. Raspolaganje ključnim informacijama značajno može ubrzati proces i skratiti vreme neophodno da vam se dostavi ponuda. Ukoliko je vaša pošiljka vremenski osetljiva ovo može biti od krucijalnog značaja.
Ukoliko vam referent logističke kompanije zatraži dodatne informacije ili dokumentaciju – znajte da je ista sigurno i neophodna.
Ukoliko su vam stvari sa spiska nepoznate, ne brinite jer će vas cargo-partner eksperti rado posavetovati i omogućiti transparentnost duž celog procesa.
Za više informacija, posetite cargo-partner website ili ih kontaktirajte za detaljne konsultacije!
Međunarodna kupovina i prodaja robe često može biti komplikovana zbog čega je Međunarodna trgovinska komora (ICC) uvela je Incoterms.
Incoterms ili Internacionalna komercijalna pravila/pariteti su ništa drugo nego pravila koja određuju ko je nosilac određenih obaveza, troškova i rizika povezanih sa otpremom robe u lancu snabdevanja.
Incoterms koriste se više od 6 decenija i prepoznati su od strane svih svetskih sudova i drugih međunarodnih institucija.
Glavna svrha im je da smanje ili uklone sve neizvesnosti koje proizilaze iz drugačijeg tumačenja pravila u različitim zemljama. Zbog toga se incoterms redovno uključuju u ugovore o prodaji širom sveta, čime se transparentno naglašavaju očekivanja ugovorenih strana.
Njihovo razumevanje je veoma važno jer će u slučaju nesporazuma ili sudskog spora upravo oni biti odlučujući. Svaki logistički ekspert razumeće ovu napomenu na pakovanju ili dokumentu.
Postoje određeni izrazi koji imaju specifično značenje unutar ovih pravila. Neki od važnijih su:
- Isporuka – Trenutak u transakciji u kom se rizik gubitka ili oštećenja robe prenosi sa prodavca na kupca
- Prispeće – Trenutak do kog je prevoz robe plaćen
- Franko – Obaveza prodavca da isporuči robu do naznačenog mesta gde je preuzima prevoznik
- Prevoznik – Svako lice koje se ugovorom obavezuje da će izvršiti ili obezbediti prevoz robe
- Špediter – Firma koja organizuje ili asistira u izradi aranžmana za otpremu robe
- Spremno za za izvoz -Podnošenje izvozne deklaracije pošiljaoca i dobijanje dozvole za izvoz
Za više informacija, posetite cargo-partner website ili ih kontaktirajte za detaljne konsultacije!
Mnogo je faktora koji determinišu koji će vid transporta biti idealno rešenje za vas. Troškovi, tranzitno vreme, vrsta robe i veličina pošiljke, destinacija, sigurnost…sve su to okolnosti koje utiču na odabir optimalnog rešenja.
Imajući u vidu izazove sa kojima se sektor logistike suočio poslednje dve godine, moramo konstatovati da „pravila“ koja su bila na snazi pre covid- a, više ne važe. Zatvaranje gradova, luka, graničnih prelaza, manjak vozača, neravnoteža ponude i tražnje značajno su promenile mogućnosti u transportu, ali i cene istih.
Uz navedene faktore, ali i prednosti i nedostatke, u nastavku uporedićemo pomorski i drumski transport.
Brodski transport
Prednosti brodskog transporta:
- Pogodan za širok spektar robe
- Veća ekološka prihvatljivost u odnosu na druge transportne modalitete
- Pokrivenost širom sveta
- Mogućnost izbora između više prevoznika
- Sigurnost pošiljke (kontejner štiti vašu robu od spoljašnjih negativnih uticaja i bezbednosnih rizika – krađe, gubitka kvaliteta, požara, ekstremno visokih i niskih temperatura)
Transport brodom razlikuje se po sistemu naplate, jer brodari naplaćuju cenu transporta po jedinici standardnog kontejnera. Iako težina pošiljke može uticati, finalnu cenu primarno će određivati njena veličina. Pun kontejner (FCL) se naplaćuje po standardnoj ceni, a ukoliko transportujete manje od jednog kontejnera (LCL), cena će biti naplaćena po kubnom metru – upravo zbog ovoga, transport brodom može biti jedno od povoljnijih rešenja, ne samo kada su u pitanju velike, već i male pošiljke.
U biznisu, ali i u životu često ste čuli izreku „vreme je novac“. Ova tvrdnja može, ali i ne mora biti istinita kada je reč o transportu. Brzina može biti odlučujući faktor za vaš biznis, a tranzitno vreme broda može potrajati do mesec i više dana. Naravno, ukoliko porudžbine mogu biti napravljene blagovremeno, brod može biti odlična solucija. Važno je napomenuti da tehnologija značajno napreduje i da su s vremenom i brodovi sve brži, pa tako postoje i pošiljke sa tranzitnim vremenom od 8 dana.
Ipak, ukoliko je vaša pošiljka vremenski osetljiva, možda će drumski transport biti pametniji izbor.
Drumski transport
Iako najčešće korišćen, drumski transport ima svoja ograničenja. Kamioni mogu poneti teret samo određene visine i težine. Još jedan nedostatak jeste osetljivost na vremenske nepogode, drumske uslove i saobraćajne gužve.
Nasuprot svemu, postoje brojne prednosti zbog kojih ćete se radije opredeliti da robu pošaljete na vašu destinaciju kamionom:
- Cenovna isplativost za kraće rute
- Brza i pouzdana isporuka
- Fleksibilnost
- Usluga „od vrata do vrata“
- Idealan za kratke relacije i domaću distribuciju
Pored svih kriterijuma koje smo do sada naveli, podjednako je važna i lokacija do koje se vrši isporuka. Vrlo je verovatno da će za daleku destinaciju vaš izbor biti brod ili kombinacija broda i kamiona, dok ćete za većinu kratkih evropskih destinacija izabrati drum – ali kao što ste već mogli da primetite, to nisu jedine mogućnosti koje vam stoje na raspolaganju.
Za evropske destinacije alternativa mogu biti i Short Sea rešenja. Ukoliko je pošiljka robusna, transport do lokacija poput Španije, Portugala, Ujedinjenog Kraljevstva, Turske i Skandinavije može se obaviti morem, a usled velikog broja regulativa i dokumentacije neophodne za drumski transport, ovo u određenim okolnostima može biti i jedino moguće rešenje.
Zaključak je da ne postoji jedno idealno rešenje i da je izbor istog najbolje ostaviti profesionalcima. Tim stručnjaka u cargo-partneru rado će vas posavetovati u odabiru, ali i pronaći optimalno rešenje za vaše poslovanje.
Za više informacija, posetite cargo-partner website ili nas kontaktirajte za detaljne konsultacije!
cargo-partner | transport + iLogistics