Mnogi čitaoci nam šalju pitanja u vezi sa određenim aspektima transporta robe. Kako bismo odgovorili na mnogobrojna pitanja, odlučili smo da se u vezi sa ovom oblašću posavetujemo sa ekspertima i obezbedimo vam adekvatne odgovore.
Pošaljite nam pitanje u vezi sa transportom robe, skladištenjem, carinskim procedurama, potrebnom dokumentacijom, carinskim prekršajima, međunarodnim ugovorima, pravnim pitanjima, osiguranjem robe, osiguranjem prevoznika…
Čekaju vas odgovori kompetentnih stručnjaka. Pratite nas i budite u toku – novo pitanje i odgovor vas čekaju svake nedelje!
Špedicija, transport i logistika
- Pravilne dimenzije – Koristite čvrsto pakovanje koje odgovara veličini i težini predmeta. Ukoliko koristite kutiju koja je znatno veća od naručenog artikla, stvar se može pomeriti unutra. Isto tako ukoliko podloga nije dovoljno čvrsta i ne može da podnese težinu paketa, rizikujete oštećenje. Pored toga, isporuka neadekvatno upakovane robe može biti skupa. Cena isporuke obračunava se na osnovu dimenzionalne težine. Platićete više za isporuku ako koristite preveliku kutiju jer zauzima više prostora na kamionu za dostavu. Postavite lomljivi predmet u sredinu kutije i osigurajte ga kako bi ostao nepokretan. Osetljive delove treba pažljivo umotati i „zaglaviti“ kako bi se sprečilo pomeranje tokom transporta, zbog čega je idealno imati kutiju u identičnim dimenzijama predmeta koji se transportuje. Ukoliko je reč o vangabaritnoj pošiljci primeniće se ista pravila, primera radi velika mašina biće transportovana najčešće u drvenom sanduku, obložena zaštitnom folijom i unutar kontejnera pričvrstiće se španerima.
- Odabir odgovarajućeg zaštitnog materijala – Naravno, kada je reč o osetljivoj robi, nije dovoljno da proizvod samo bude spakovan u kutiju već je važno da unutar njih koristite zaštitni materijal kao što su pucketava zaštitna folija, stiropor ili sunđeri. Ekološki prihvatljivija rešenja su reciklirani papir i rebrasti karton. Postoje čak i specijalne ambalaže sa unutrašnjim zaštitnim slojevima. Za dodatnu zaštitu, obložite kutiju polistirenskim listovima. Ništa manje važno je da dobro zatvorite i zalepite kutije.
Verovatno ste se nekada zapitali, šta to sve može uticati na cenu transporta i zašto u različto doba godine za potpuno istu uslugu možete dobiti drugu cenu.
U nastavku će sa nama eksperti iz logističke kompanije cargo-partner podeliti koji to sve faktori utiču na visinu cene transporta.
Vrsta robe: Osetljiva, lomljiva, opasna ili vangabaritna roba može zahtevati posebne mere pakovanja, manipulacije ili osiguranja, što može uticati na povećanje troškova transporta. Isto važi i za robu koja zahteva poseban temperaturni režim.
Ruta i udaljenost: Dužina rute i razdaljina između mesta utovara i odredišta mogu značajno uticati na cenu transporta, posebno kod međunarodnog transporta.
Transportni modalitet: Troškovi se mogu značajno razlikovati u zavisnosti od izabranog načina transporta – vazduhom, morem, drumom ili železnicom. Brzi avionski transport obično je skuplji od sporijeg brodskog ili kamionskog transporta.
Težina i zapremina tereta: Veće težine ili zapremine tereta obično rezultiraju većim troškovima transporta, naročito kada se koristi avionski transport. Ukoliko govorimo o jediničnoj ceni, moguće je da će ona biti manja ukoliko imate više robe za transport, ali to nije uvek i pravilo.
Vremenski faktori: Hitni ili brzi transporti, koji zahtevaju isporuku u kratkom roku, imaju veće troškove, jer zahtevaju dodatne resurse i bržu organizaciju.
Incoterms: Izabrani Incoterms određuju ko snosi odgovornost i troškove, što može uticati na krajnju cenu koju plaćate za transport robe. Više o njima pročitajte – Šta predstavlja pojam Incoterms i koja je njihova svrha?
Upravljanje rizicima i osiguranje: Ako je roba visoke vrednosti ili osetljiva, osiguranje prilikom transporta je poželjno, a premija dodatno povećava troškove transporta.
Carinski i regulatorni troškovi: Carinske takse i porezi mogu značajno uticati na konačnu cenu transporta, naročito kod međunarodnog transporta. U zavisnosti od vrste robe i propisa u određenoj zemlji ili regionu, troškovi vezani za poštovanje ekoloških standarda ili regulativa takođe mogu uticati na cenu.
Važno je uzeti u obzir sve ove faktore prilikom planiranja transporta i saradnje s logističkom kompanijom kako biste razumeli ponudu koju dobijete, ali i izbegli neočekivane troškove.
Važno je napomenuti da ovo jesu ključni, ali ne i jedini faktori koji utiču na cenu transporta.
Viša sila: Celokupna logistička industrija zavisi od svetskih dešavanja, zbog čega događaji poput kriza, štrajkova, prirodnih nepogoda, pandemija, odluka regulatornih organa, mogu potpuno promeniti tržišnu cenu, ali ni vi ni vaš logistički partner nećete moći da utičete na date okolnosti.
Sezonalnost i dostupnost kapaciteta: U periodima visoke potražnje ili ograničenih kapaciteta, cene transporta mogu biti više zbog konkurencije ili ograničenog dostupnog prostora. Ova zapravo objašnjava zašto će vaš transport imati drugačiju cenu u različitim periodima godine.
Tu su naravno i putarine. Troškovi putarina mogu biti značajan faktor u ceni transporta, posebno ako ruta prolazi kroz plaćene autoputeve ili specifične putne takse.
Ukoliko ne raspolažete sa informacijama o svetskim dešavanjima ili kretanju putarina, bez brige cargo-partner tim uvek će vas rado posavetovati o optimalnom rešenju za vase potrebe.
Za više informacija, posetite cargo-partner website ili ih kontaktirajte za detaljne konsultacije!
Međunarodna kupovina i prodaja robe često može biti komplikovana zbog čega je Međunarodna trgovinska komora (ICC) uvela je Incoterms.
Incoterms ili Internacionalna komercijalna pravila/pariteti su ništa drugo nego pravila koja određuju ko je nosilac određenih obaveza, troškova i rizika povezanih sa otpremom robe u lancu snabdevanja.
Incoterms koriste se više od 6 decenija i prepoznati su od strane svih svetskih sudova i drugih međunarodnih institucija.
Glavna svrha im je da smanje ili uklone sve neizvesnosti koje proizilaze iz drugačijeg tumačenja pravila u različitim zemljama. Zbog toga se incoterms redovno uključuju u ugovore o prodaji širom sveta, čime se transparentno naglašavaju očekivanja ugovorenih strana.
Njihovo razumevanje je veoma važno jer će u slučaju nesporazuma ili sudskog spora upravo oni biti odlučujući. Svaki logistički ekspert razumeće ovu napomenu na pakovanju ili dokumentu.
Postoje određeni izrazi koji imaju specifično značenje unutar ovih pravila. Neki od važnijih su:
- Isporuka – Trenutak u transakciji u kom se rizik gubitka ili oštećenja robe prenosi sa prodavca na kupca
- Prispeće – Trenutak do kog je prevoz robe plaćen
- Franko – Obaveza prodavca da isporuči robu do naznačenog mesta gde je preuzima prevoznik
- Prevoznik – Svako lice koje se ugovorom obavezuje da će izvršiti ili obezbediti prevoz robe
- Špediter – Firma koja organizuje ili asistira u izradi aranžmana za otpremu robe
- Spremno za za izvoz -Podnošenje izvozne deklaracije pošiljaoca i dobijanje dozvole za izvoz
Za više informacija, posetite cargo-partner website ili ih kontaktirajte za detaljne konsultacije!
Uticaji korona virusa doveli su do nedostatka kapaciteta u transportu između Kine i Evrope. Mnoge kompanije traže alternative kako bi obezbedile isporuku važnih pošiljaka. Za razliku od vazdušnog, drumskog i pomorskog transporta, železnički transport iz Kine ostaje relativno „ostrvo stabilnosti“, jer na njega uglavnom ne utiču anti-epidemiološke mere. Štaviše, ovaj način transporta pruža značajno kraća tranzitna vremena u poređenju sa pomorskim prevozom.
Železnički transport je prikladan za niz proizvoda uključujući automobilsku, modnu i visokotehnološku robu, mašine, komponente i sirovine. Postoji nekoliko proizvoda koji se ne mogu transportovati železnicom, uključujući lako kvarljivu robu i opasnu robu kao što su baterije ili eksplozivi. Kako je železnički transport i do 50% brži od pomorskog i do 60% isplativiji od vazdušnog, nije iznenađujuće što se sve veći broj kompanija odlučuje za ovu alternativu. Nizak CO₂ otisak je dobrodošla nuspojava.
Kompanija cargo-partner nudi nedeljna rešenja za železnički transport pošiljaka za zbirni kontejnerski transport (LCL) sa tranzitnim vremenima od 18 do 22 dana iz Kine u Evropu. Već više od pola decenije organizujemo železničke kontejnerske transporte punim kontejnerima i zbirne kontejnerske transporte između Azije i Evrope i imamo dugogodišnju reputaciju pružaoca železničkih transporta preko Novog puta svile. Pored toga, imamo i iskustvo sa organizovanjem blok vozova – celih vozova namenjenih teretnom transportu.
Uz našu rasprostranjenu mrežu čvorišta širom Kine kao i srednje i istočne Evrope, možemo da pružimo transportno rešenje od vrata do vrata. Naša usluga uključuje distribuciju i skladištenje sa nizom dodatnih usluga kao što su punjenje, istovar, paletizacija i obezbeđenje kontejnera kao i sveobuhvatna podrška i stručnost kod carinjenja u Kini i Evropi. Savremeni GSM alati za praćenje osiguravaju transparentnost u čitavom lancu snabdevanja.
Želite li da saznate više o tome kako možete uštedeti vreme i troškove železničkim transportom preko Novog puta svile? Kontaktirajte naše kolege za više informacija.
Srdačan pozdrav,
cargo-partner | transport + iLogistics