Obnavljanje kartica vozača: dozvoljeno do 5 obuka godišnje, od 2026. novi uslovi po pitanju obaveznih tema

Novi Pravilnik o uslovima i načinu sticanja sertifikata o stručnoj kompetentnosti i kvalifikacione kartice vozača iz jula ove godine, doneo je nekoliko važnih promena u sistemu sertifikacije vozača – dozvoljeno je da pojedini vozači pohađaju do pet obuka godišnje, važeći ADR sertifikat izdat u Srbiji je priznat kao jedna obuka, a od 2026. godine počinje i primena novih uslova po pitanju tema periodičnih obuka koje vozači, u zavisnoti od toga koji sertifikat poseduju, moraju da slušaju.

Ali, da podsetimo prvo na ono što nije novo.

Tokom upravljanja vozilom, vozač motornog vozila, odnosno skupa vozila, kome je upravljanje vozilom osnovno zanimanje, kada upravlja vozilom, odnosno skupom vozila kategorija C, C1, D, D1, CE, C1E, DE ili D1E, za obavljanje poslova profesionalnog vozača mora kod sebe imati kvalifikacionu karticu ili kôd „95“ upisan u vozačku dozvolu.

Kvalifikaciona kartica važi pet godina, a izdaje se na osnovu stečene početne kvalifikacije i/ili periodične obuke. Dokumenta koja potvrđuju da je vozač stekao početne kvalifikacije, odnosno periodične obuke su:

1. Sertifikat o stručnoj kompetentnosti kojim se potvrđuje početna kvalifikacija za prevoz tereta (važnost neograničena)
2. Sertifikat o stručnoj kompetentnosti kojim se potvrđuje početna kvalifikacija za prevoz putnika (važnost neograničena)
3. Sertifikat o stručnoj kompetentnosti kojim se potvrđuje periodična obuka za prevoz tereta (važi pet godina)
4. Sertifikat o stručnoj kompetentnosti kojim se potvrđuje periodična obuka za prevoz putnika (važi pet godina).

Od ove obaveze posedovanja kvalifikacione kartice ili koda „95“ su izuzeti vozači koji upravljaju:
1) vojnim vozilima, vatrogasnim ili vozilima policije,
2) vozilima čija konstruktivna brzina ne prelazi 45 km/h,
3) vozilima koja se koriste u vanrednim situacijama ili akcijama spašavanja,
4) vozilima čije se karakteristike ispituju na putu u cilju tehničkog razvoja, popravke ili održavanja, kao i novih ili prepravljenih vozila koja još nisu puštena u saobraćaj,
5) vozilima koja se koriste za osposobljavanje kandidata za vozače ili za obuku za sticanje početne kvalifikacije, odnosno periodične obuke,
6) vozilima čija najveća dozvoljena masa ne prelazi 7,5 t, odnosno koja osim sedišta za vozača imaju više od 8, a najviše 16 sedišta i čija najveća dužina ne prelazi 8m, kad obavlja prevoz za sopstvene potrebe,
7) vozilima koja prevoze materijal ili opremu koju vozač koristi u svrhu obavljanja njegovog osnovnog zanimanja, pod uslovom da upravljanje vozilom nije osnovno zanimanje vozača.

Poslodavci – privredno društvo, drugo pravno lice, odnosno preduzetnik, su dužni da obezbede da poslove vozača obavljaju vozači koji poseduju kvalifikacionu karticu ili upisan međunarodni kôd „95“ u vozačku dozvolu.

Suprotno postupanje je prekršaj koji se kažnjava novčanom kaznom u iznosu od:

Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima  

– 60.000 do 800.000 dinara za pravno lice i 60.000 do 50.000 dinara odgovorno lice u pravnom licu

– 50.000 do 500.000 dinara za preduzetnika

– 20.000 do 40.000 dinara ili kaznom zatvora u trajanju do 30 dana za fizičko lice, odnosno samog vozač

Zakon o prevozu tereta u drumskom saobraćaju

– 100.000 dinara za pravno lice i 10.000 dinara odgovorno lice u pravnom licu

– 50.000 dinara za preduzetnika

– 10.000 dinara za fizičko lice, odnosno samog vozača

Početna kvalifikacija

Svi vozači koji su stekli pravo na upravljanje vozilom neke od kategorija: C, C1, D, D1, CE, C1E, DE ili D1E najkasnije do 30. decembra 2019. godine spadaju u kategoriju „vozača sa stečenim pravima“. Ovi vozači su oslobođeni od pohađanja obuke i polaganja ispita za dobijanje početne kvalifikacije. Konkretno, ovim vozačima se sertifikat i kartica izdaju samo na osnovu podnetog zahteva za dobijanje sertifikata i kartice.

Vozači koji su nakon 30. decembra 2019. stekli pravo na upravljanje vozilima neke od kategorija C, C1, D, D1, CE, C1E, DE ili D1E početnu kvalifikaciju stiču pohađanjem obavezne obuke (osnovna: 280/140 časova; dodatna: 70/35 časova) i polaganjem stručnog ispita.

Periodična obuka

Od momenta izdavanja kvalifikacione kartice vozača čiji je rok važenja 5 godina, počinje da se računa petogodišnji period za realizaciju periodičnih obuka. U toku petogodišnjeg roka važenja kvalifikacione kartice vozač treba da pohađa pet periodičnih obuka od po sedam nastavnih časova (ukupno 35 nastavnih časova), kako bi karticu obnovio nakon njenog isteka.

U toku jedne kalendarske godine vozač može da pohađa najviše dva seminara, koji imaju različite planove i programe rada. Samo izuzetno, iz opravdanih razloga (bolest, boravak u inostranstvu i drugo), vozač može da pohađa i više od dva seminara u toku jedne kalendarske godine, koji imaju različite planove i programe rada. Međutim, novim Pravilnikom predviđena su i neka izuzeća za pojedine vozače.

Šta je NOVO i kakva izuzeća je doneo novi Pravilnik?

Vozač koji poseduje kvalifikacionu karticu izdatu najkasnije do 31. decembra 2020. godine u toku jedne kalendarske godine može da pohađa i više od dva seminara, koji imaju različite planove i programe rada.

Vozaču koji poseduje važeći sertifikat o stručnoj osposobljenosti za vozača vozila za transport opasnog tereta izdat u Srbiji (prema mišljenju Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture iz avgusta 2024. godine) priznaće se obuka od sedam nastavnih časova, odnosno jedan jednodnevni seminar u periodu od pet godina, prilikom podnošenja zahteva za izdavanje periodičnog „CPC“ za prevoz tereta.

Vozač koji nije stekao sertifikat o završenoj periodičnoj obuci u periodu od pet godina, od datuma izdavanja početnog ili prethodnog periodičnog sertifikata, mora u periodu od pet godina pre podnošenja zahteva za sertifikat o završenoj periodičnoj obuci, odnosno tokom šest kalendarskih godina koje prethode podnošenju zahteva za sertifikat o završenoj periodičnoj obuci, uključujući i godinu u kojoj je zahtev podnet, imati odslušanih najmanje pet seminara sa različitim sadržajem, u skladu sa nastavnim planom i programom.

Novi Pravilnik je doneo i neka nova ograničenja čija primena počinje od 1. januara 2026. godine.

Vozači koji poseduju sertifikat o početnoj kvalifikaciji i za prevoz tereta i za prevoz putnika, da bi dobili sertifikate o završenoj periodičnoj obuci i za prevoz tereta i za prevoz putnika, odnosno da bi obnovili kvalifikacionu karticu, potrebno je da pohađaju najmanje jedan jednodnevni seminar za prevoz tereta i najmanje jedan jednodnevni seminar za prevoz putnika.

Vozači koji poseduju samo sertifikat o početnoj kvalifikaciji za prevoz tereta, da bi obnovili kvalifikacionu karticu, odnosno da bi dobili sertifikate o završenoj periodičnoj obuci za prevoz tereta, potrebno je da pohađaju najmanje jedan jednodnevni seminar za prevoz tereta.

Vozači koji poseduju samo sertifikat o početnoj kvalifikacijiza prevoz putnika, da bi obnovili kvalifikacionu karticu, odnosno da bi dobili sertifikate o završenoj periodičnoj obuci za prevoz putnika, potrebno je da pohađaju najmanje jedan jednodnevni seminar za prevoz putnika.

Izvor: Kancelarija Ivanović
Foto: Shutterstock, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.