Slučaj Brener – Italija dobila moćnog saveznika u tužbi protiv Austrije

Evropska komisija odlučila je da podrži tužbu Italije protiv austrijskih mera za tranzit kamiona na koridoru Brener, intervenišući u predmetu pred Sudom pravde Evropske unije (ECJ).

Italijanska vlada je, podsetimo, 30. jula pokrenula postupak protiv Austrije, tvrdeći da ograničenja tranzita kamiona krše osnovni princip slobodnog kretanja robe u Evropskoj uniji.

Tužba se konkretno odnosi na mere poput sektorskih zabrana vožnje, zabrana noćne vožnje, zimskih zabrana vožnje i regulacija poznatih kao „blokovski sistemi propuštanja“, koje Italija smatra nespojivim sa pravom EU. Odluka Evropske komisije da interveniše u postupku signalizira njenu posvećenost očuvanju prava EU i zaštiti unutrašnjeg tržišta, piše trans.info.

Negativni efekti mera na transportni sektor

Nemačko Udruženje za transport i logistiku (BGL) istaklo je da austrijske mere negativno utiču na ekonomiju, naročito na mala i srednja preduzeća u transportnoj industriji, vozače kamiona i stanovnike bavarske doline reke Inn. Ovo udruženje je više puta apelovalo na Evropsku komisiju da reaguje na jednostrane odluke Austrije.

Portparol upravnog odbora BGL-a, prof. dr Dirk Engelhardt, pozdravio je intervenciju Evropske komisije:

– BGL izričito pozdravlja odluku Evropske komisije da interveniše. Ovo je dugo očekivani signal da jačanje unutrašnjeg tržišta ponovo postaje prioritet za novu Komisiju. Evropska komisija konačno ispunjava svoju ulogu čuvara ugovora i zaštitnika osnovnih sloboda EU. Nažalost, Nemačka se dosada nije pridružila tužbi Italije niti zauzela jasan stav o ovom važnom pitanju.

Uticaj ograničenja tranzita na Breneru

Studija Privredne komore Bolzana ukazuje na ozbiljne ekonomske posledice dodatnih ograničenja saobraćaja na mostu Lueg, koja stupaju na snagu 1. januara 2025. Studija, koju je sproveo Uniontrasporti, razmatra dva scenarija:

  • Scenario A predviđa smanjenje kapaciteta za 50%, sa po jednom trakom u svakom smeru i dodatne dve trake za lakši saobraćaj tokom saobraćajnih špiceva. Prema ovom scenariju, 90% komercijalnog saobraćaja ostaje na autoputu Brener, dok se 10% preusmerava na alternativne pravce. Troškovi zbog dužeg vremena tranzita procenjuju se na 174 miliona evra godišnje, od čega 93,5 miliona otpada na teretni transport.
  • Scenario B simulira potpuno zatvaranje rute i zabranu saobraćaja teških vozila na B182. Ova varijanta predviđa godišnje troškove od 640 miliona evra, pri čemu 327,3 miliona direktno pogađa sektor transporta robe.

Kritike italijanskih i nemačkih prevoznika

Italijanske vlasti zahtevaju obezbeđivanje kapaciteta duž koridora Brener, uključujući ukidanje zabrana noćnog saobraćaja za kamione i održavanje dvosmernog saobraćaja tokom cele godine. Takođe, zagovaraju unapređenje opcija za transport robe železnicom kako bi se ublažile posledice ograničenja.

Prevoznici upozoravaju da ove mere ozbiljno ometaju njihove operacije, povećavaju troškove i ugrožavaju konkurentnost Italije na izvoznom tržištu. Italijanski transporteri posebno naglašavaju da će ograničenja negativno uticati na njihov kapacitet za efikasan prevoz robe, što će rezultirati višim troškovima za proizvođače koji se oslanjaju na drumski prevoz.

Raniji apeli transportnih udruženja i političara iz Italije i Nemačke za privremeno ublažavanje ograničenja nisu urodili plodom. U julu su evropski prevoznici, uključujući BGL i druge evropske trgovinske asocijacije, zajedno sa Međunarodnom unijom za drumski transport (IRU), pozvali Evropsku komisiju da hitno deluje kako bi se osiguralo slobodno kretanje robe na ovom ključnom evropskom koridoru.

Izvor: trans.info 
Foto: Pixabay/Hans 

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.