Kako savladati logističke izazove u PREHRAMBENOJ i HEMIJSKOJ industriji
Različite vrste tereta nose sa sobom različite logističke izazove i aspekte koji se moraju uzeti u obzir. No, svi oni imaju jednu zajedničku stvar: pouzdanost je alfa i omega.
U logistici kvarljivih pošiljki, kao što su voće i povrće, maksimalna tačnost i profesionalnost su imperativ. Isporučioci moraju reagovati fleksibilno i ponekad transportovati „samo“ nekoliko paleta umesto kompletnog utovara. Uz to klijent želi da svoju robu prati na mreži.
I hemijska industrija mora da uzme u obzir osetljivost svojih proizvoda i da ih isporuči u željenom vremenu i kvalitetu. To su samo neki od izazova u transportu koji se moraju savladavati u svakodnevnom poslovanju i za koje kompanije konstantno traže rešenja.
Izazov #1: Veoma oscilirajući obimi i ciklusi narudžbina
Najveći izazov za ponuđača voća i povrća Germans Barri jesu oscilacije obima i ciklusa narudžbina. Germans Barri izvozi ne samo svoje proizvode u sve evropske zemlje, već godišnje transportuje ukupno 150 miliona kilograma sveže robe, i to upravo onako kako to klijenti žele i zahtevaju.
Narudžbine i deonice se stalno menjaju, tako da preduzeće i dalje traži nove prevoznike. Potraga za prevoznicima zahteva mnogo vremena, kažu u kompaniji Germans Barri.
Od 2.000 e-poruka koje smo poslali u potrazi za prevoznicima, verovatno je uopšte pročitano samo 10 do 20%. Sa svežom robom uvek postoji pritisak vremena i postavljaju se visoki tehnički zahtevi za isporuke sa hlađenjem, objašnjava Natalia Echeverry, dispečerka u Germans Barri.
Izazov #2: Specijalna roba zahteva specijalan transport
Dok su za voće potrebni ekstremno fleksibilni transporti, kod MC-Bauchemie je sasvim suprotan slučaj. To nemačko preduzeće je stručnjak za razvoj, proizvodnju i isporuku aditiva za beton i sistema za remont.
– Mi organizujemo i planiramo kako delimične partije tako i kompletne isporuke za projekte i gradilišta ili kada punimo svoje skladište – kaže menadžer logistike Lars Laskowski.
– Ukupno se radi o obimu od 500 do 600 tona dnevno i oko 120.000 tona godišnje.
Preduzeće sarađuje uglavnom sa stalnim špedicijama, kako bi specijalnim vožnjama transportovalo tečne i praškaste materijale. Samo za narudžbine koje se ne mogu prevoziti u standardnom dnevnom ritmu, MC-Bauchemie koristi usluge prevoznika na spot tržištu.
Rešenje koje dispečerima (svakog dana) olakšava život
Uz pomoć Timocom sistema pametne logistike, kompanija Germans Barri dobija sigurnost u planiranju. To je moguće zahvaljujući širokom pokrivanju i brzini reakcije drugih Timocom-ovih korisnika: često se već u roku od 10 minuta dobija odgovor od odgovarajućeg prevoznika.
Jednostavna pretraga prevoznika izuzetno olakšava rad, a od velikog značaja je i činjenica da se istovremeno može izvršiti više pretraga. Takođe, značajan je i momenat poverenja: ako preko Timocom-a dodelimo transport nekom prevozniku, možemo se osloniti na to da će roba stići tačno na svoje odredište. Preko sistema možemo izgraditi mrežu pouzdanih partnera sa kojima redovno sarađujemo, kaže Natalia Echeverr.
U nemačkom preduzeću MC-Bauchemie pretovar i planiranje maršrute je stvar internog odeljenja za planiranje, koje za specijalne transporte između ostalog koristi i Timocom-ov Smart Logistics System. Kako kažu, od samog početka ostvaruju znatne uštede i imaju dobra iskustva:
– Već 30 sekundi nakon što smo uneli teret, stalno je zvonio telefon – objašnjava menadžer logistike Lars Laskowski.
Integrisanjem različitih aplikacija u sistem, Timocom nudi odlično rešenje za različite transportne potrebe. Preduzeća mogu fleksibilno reagovati na nova i etablirana tržišta i zahteve klijenata, a da pri tom ne moraju odbaciti postojeće interne procese, kažu u kompaniji Timocom. Zahvaljujući jednostavnijim, bržim i sigurnijim transportima preko sistema pametne logistike, mogu se više koncentrisati na druge poslove i tako uštedeti novac i dragoceno vreme, dodaju u Timocomu.