Šta očekuje lance snadbevanja u 2025. godini?

Kako tehnologija brzo napreduje zahvaljujući veštačkoj inteligenciji i automatizaciji, globalna logistička industrija suočava se sa sve većim izazovima zbog zastarelih resursa i sve strožijih regulatornih pritisaka. Prema analizama kompanija FourKites i Ti, ovi faktori stvaraju složen i transformativan pejzaž za sektor lanca snabdevanja u 2025. godini, gde će inovacije i prilagođavanje biti ključni za budući uspeh.

U ekskluzivnim analizama za portal trans.info, kompanije FourKites i Ti predviđaju da će 2025. godina doneti rast cena drumskog transporta, podstaknut upornim inflatornim pritiscima i strukturnim povećanjima troškova, uprkos slabijoj potražnji. FourKites ističe transformativnu ulogu sajber bezbednosti, veštačke inteligencije i IoT, dok Ti naglašava da će rast operativnih troškova, uključujući cene dizela i guma, održavati pritisak na rast cena prevoza.

Zajedno, ove analize pružaju sveobuhvatan uvid u izazove i prilike koji oblikuju budućnost lanaca snabdevanja.

Sajber bezbednost na prvom mestu u 2025. godini

Kako analiza pokazuje, industrija lanca snabdevanja nalazi se na ivici transformacije u 2025. godini, sa novim tehnologijama, izazovima u bezbednosti informacionih sistema i geopolitičkim nesigurnostima koje preoblikuju tržište.

Prema rečima Matta Elenjickala, osnivača i generalnog direktora FourKitesa, sajber sigurnost biće ključna investicija 2025. godine, jer u eri sve učestalijih informacionih napada, zaštita mora da bude prioritet za lance snabdevanja. Kako kaže, uspon veštačke inteligencije (AI) biće ključan za promene u ovoj industriji.

Analitičari navode i da automatizacija ostaje važna tema. Elenjickal smatra da AI i automatizacija nisu neprijatelji zaposlenima i da imaju potencijal da stvore nova radna mesta i unaprede postojeća, posebno kada je u pitanju sigurnost radnika. On naglašava da kompanije moraju da ulažu u usavršavanje svojih zaposlenih kako bi u potpunosti iskoristile ove tehnologije.

Stephen Dyke, glavni konsultant FourKites, naglašava sve veću važnost standardizacije IoT tehnologija, posebno u kontekstu praćenja i nadzora u lancima snabdevanja. On očekuje da će kompanije intenzivno ulagati u tehnologije koje unapređuju transparentnost i efikasnost operacija. Dyke ističe da će najveći rizici za globalne lance snabdevanja do 2025. godine biti geopolitičke tenzije i izazovi vezani za ekonomski oporavak. Napominje da pokazatelji rasta proizvodnje beleže pad, dok inflacija nastavlja da stvara pritisak. U tom kontekstu, prevoznici će tražiti načine za oporavak koristeći cene usluga i optimizaciju kapaciteta kao ključne alate.

– Očekuje se da će 2025. godine doći do povećanih ulaganja u Centre izvrsnosti i AI tehnologiju, prepoznajući da ono što su nekada smatralo izuzetnim događajima sada postaju uobičajena razmatranja za planiranje i izvršenje u lancima snabdevanja – smatra Dyke i dodaje da trend premeštanja proizvodnje (reshoring) nastavlja da dobija zamah, što će imati duboke implikacije na globalnu strukturu lanaca snabdevanja.

Cene drumskog prevoza i dalje visoke zbog rasta troškova

Prema najnovijem izveštaju organizacije Transport Intelligence Ti, evropske cene drumskog prevoza ostale su relativno stabilne u trećem kvartalu 2024. godine, što je rezultat slabije kratkoročne potražnje. Međutim, očekuje se da će inflacija i rast strukturalnih troškova izazvati njihov porast u narednim mesecima. Iako je došlo do postepenog oporavka potrošačkog poverenja u Evropi, ono i dalje nije dostiglo nivoe pre pandemije, što sugeriše opreznu ekonomsku perspektivu.

Cene drumskog transporta oblikuju različitu dinamiku na strani ponude i potražnje. Sa strane ponude, broj dostupnih kamiona značajno je smanjen. U Evropskoj uniji, registracija novih kamiona opala je za 7,5% u periodu od januara do septembra 2024. godine, što je posledica pada od 9,5% u prodaji teških kamiona. Ovaj trend ograničava ulazak novih kapaciteta na tržište, što doprinosi rastu cena transporta. Pored toga, prosečna starost kamiona u EU porasla je na 14,2 godine, sa oko 6,5 miliona kamiona u aktivnoj upotrebi. Prevoznici sve duže zadržavaju svoja vozila zbog zakonskih promena i visokih troškova ulaganja u nova vozila.

Na strani troškova, očekuje se da će cene guma rasti zbog nove EU regulative koja zabranjuje uvoz nekompatibilne prirodne gume, što će se proširiti i na mala i srednja preduzeća do 2025. godine. Iako su cene dizela pokazivale opadanje u trećem kvartalu, one ostaju nestabilne, a visoka inflacija i povećani troškovi energije i dalje pritisnu operativne budžete.

Uprkos slabijoj potražnji, dugoročni rast osnovnih operativnih troškova, poput cena dizela, osiguranja, održavanja i guma, održava cene transporta na visokom nivou, znatno iznad onih iz 2021. godine. Ovaj trend ukazuje na to da su troškovi poslovanja značajno porasli zbog trajnih, strukturnih faktora, koji neutralizuju uticaj smanjene potražnje na tržištu.

Izvor: trans.info
Foto: Pixabay/geralt, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.