Proizvođač „ajfona“ planira da zagospodari automobilskom industrijom
Tajvanska kompanija Foxconn, koja je širom sveta poznata po tome što za Apple proizvodi pametne telefone iPhone, planira ambiciozan ulazak u automobilsku industriju, s ciljem da osvoji 40% tržišta električnih vozila. U tom nastojanju, prema izveštajima japanskih medija, kompanija je pokušala da preuzme proizvođača automobila Nissan.
Uporedo sa tim, spekulacije o mogućem spajanju sistema Nissan i Honda u jedinstvenu kompaniju izazivaju veliku pažnju, a analitičati pokušavaju da razjasne kako je savez koji je trebalo da bude usmeren na saradnju prerastao u priču o finansijskom i organizacionom povezivanju. Razlog za ovakav razvoj događaja, delimično se nalazi u velikim izazovima koje obe japanske kompanije imaju zbog konkurencije kineskih proizvođača, koji su iskoristili prednost u razvoju električnih automobila i naprednih baterija, te počeli da prete domaćim fabrikama.
Japanski izvori, međutim, tvrde da je krupan ako ne i odlučujući faktor koji je pogurao Nissan i Hondu u zagrljaj, zapravo nastup gigantske tajvanske elektronske kompanije Foxconn, koja svoj od ranije planirani upliv u industriju električnih automobila želi da ostvari preuzimanjem Nissana.
Foxconn širi poslovanje
Foxconn – tajvanski tehnološki gigant poznat po velikim proizvodnim kapacitetima za pametne telefone, posebno za Apple, sada želi da proširi svoje poslovanje i uđe u industriju električnih vozila. Kompanija, koja zapošljava čak 1,29 miliona ljudi, već nekoliko godina aktivno traži nove profitabilne sektore, a jedno od ključnih tržišta u tom procesu postaje Japan. Naime, Foxconn je prepoznao priliku da se poveže sa japanskim Nissanom, nakon što je već stekao vlasništvo nad propalom japanskom firmom Sharp i postavio bivšeg direktora Nissana na čelo svog odeljenja za proizvodnju električnih vozila.
Japanski mediji izveštavaju da je Foxconn, koji je inače poznat po proizvodnji pametnih telefona, kompjutera i kućnih aparata, u tajnosti nastojao da poveća svoj udeo u Nissanu. Ova ambicija nije nova, jer je kompanija, još 2019. godine najavila ulazak u tržište električnih automobila, a iako je pandemija usporila te planove, već je uspela da razvije nekoliko modela električnih vozila.
Foxconn-ove ambicije da zauzme čak 40% svetskog tržišta električnih vozila zahtevaju ogroman proizvodni kapacitet, veliki broj dobavljača, iskustvo i široku prodajnu mrežu. Jedini način da to postigne u kratkom roku je kroz preuzimanje velikog i etabliranog proizvođača automobila. Zato je usmerio pažnju na Nissan, kompaniju sa skoro stogodišnjom tradicijom, koja je 2010. godine započela masovnu proizvodnju električnog automobila Leaf.
Kada je rukovodstvo Nissan-a saznalo da će Đun Seki, bivši direktor ove kompanije sada zaposlen u Foxconn-u, razgovarati sa predstavnicima francuske grupacije Renault, koja poseduje oko 15% deonica Nissana, postalo im je jasno da je preuzimanje ozbiljna pretnja. Ubrzo su preduzeli mere zaštite, uključujući racionalizaciju poslovanja smanjenjem proizvodnje i otpuštanjem viška radnika, kao i spajanje sa drugim velikim japanskim proizvođačem – Hondom.
Koncept Foxconn-a za osvajanje tržišta električnih automobila
U međuvremenu, dok sam ne razvije svoju proizvodnju ili ostvari vlasništvo nad fabrikama automobila, Foxconn je pokušao i da sklopi ugovore sa tri japanska proizvođača, koji bi po ugovoru pod njegovim brendom pravili električne automobile.
Jedan od prototipa električnih automobila koji je Foxconn nedavno predstavio napravljen je u saradnji sa inženjerima Sharp-a i predstavlja kombi vozilo, koje, kada se puni strujom, odnosno, stoji može izutra da se transformiše u sobu i posluži za rad na kompjuteru, gledanje televizije na velikom ekranu i slično.
Taj koncept je naročito privlačan za stanovnike istočne Azije, koji često žive u skučenim uslovima zbog prenaseljenosti gradova, i dobro ilustruje proklamovanu filozofiju Foxconn, koji želi da mušterije osvoji tako što će im omogućiti da na razne načine prilagođavaju njegova vozila svojim potrebama.
Električna vozila, pošto zahtevaju manje prostora za pogonsku jedinicu od vozila sa motorom na unutrašnje sagorevanje, pružaju mogućnost da se u njih ugradi više uređaja i sredstava koji nisu vezani za samu vožnju. Stručnjaci procenjuju i da će proizvođači automobila morati da sve više rade u smeru pružanja tih dodatnih sadržaja, jer će vremenom rasti prisutnost pametnih, robotizovanih vozila u kojima će putnici biti oslobođeni od upravljanja i tražiti druge načine da popune vreme u prevozu.
S obzirom na to da je Nissan na putu da se zaštiti od mogućeg preuzimanja kroz finansijsko i organizaciono spajanje sa Hondom, poslovni krugovi u automobilskoj industriji pažljivo će pratiti dalji razvoj situacije i poteze Foxconn-a, ogromne korporacije koja je u poslednjih nekoliko godina ostvarivala prihod od oko 200 do 220 milijardi američkih dolara.
Izvor: RTS
Foto: Pixabay.com/Mikes-Photography, ilustracija