Prevoz pojedinačnih vagona pod znakom pitanja, DB Cargo traži veću podršku države
Prevoz pojedinačnih vagonskih pošiljki donosi gubitke za DB Cargo i mogao bi biti ukinut, ukoliko nemačka savezna vlada ne obezbedi dovoljnu podršku, izjavila je generalna direktorka kompanije Sigrid Nikutta.
– Ono što mogu sasvim jasno da kažem o DB Cargo jeste: ne možemo da priuštimo trajno poslovanje sa gubicima – rekla je Nikutta za nemačku novinsku agenciju dpa.
– Ili ćemo uspeti da prevoz pojedinačnih vagona učinimo finansijski održivim u Nemačkoj – ili nećemo moći da ga nastavimo u ovom obliku.
U slučaju prevoza pojedinačnih pošiljki, vagoni se preuzimaju direktno od privrednih subjekata (klijenata), a zatim se sastavljaju u duge vozove u ranžirnim stanicama. Na odredištu se ti vozovi ponovo razdvajaju i vagoni se isporučuju pojedinačno.
Ova vrsta transporta je od velikog značaja za određene industrije, kao što su industrija čelika, hemijska industrija i građevinski materijali. Za neke od njih, prevoz pojedinačnih vagonskih pošiljki je nezamenjiv.
Međutim, mnogi stručnjaci smatraju da je ekonomski neodrživo nuditi ovu uslugu. Zbog toga nemačka vlada finansijski podržava prevoz pojedinačnih vagona, koji u Nemačkoj uglavnom obavlja DB Cargo. Ipak, u toj kompaniji smatraju da je iznos državne pomoći koji dobijaju suviše mali.
– Imam jasne smernice – iz Brisela, iz Nemačke i od nadzornih odbora: DB Cargo mora postati profitabilan. Znamo cilj i takođe znamo šta treba da se uradi i koje mere su neophodne – naglasila je Nikutta.
DB Cargo planira ukidanje 5.000 radnih mesta do 2029. godine. Prema zahtevima Evropske komisije, kompanija takođe mora postati profitabilna do 2026. U 2024. godini, gubitak od preko 350 miliona evra bio je znatno veći od planiranog. Ove godine, Nikutta cilja na gubitak u donjem trocifrenom milionskom iznosu – ili, u najboljem slučaju, na dvocifreni milionski iznos. Nakon odluke Evropske komisije, Deutsche Bahn više ne sme da pokriva gubitke svoje podružnice.
Nikutta je istakla da je privredni pad izazov za sektor teretnog saobraćaja. U januaru i februaru, kompanija je prevezla 10 do 15 procenata manje robe nego u istom periodu prethodne godine, prenosi dpa.
I najava novih američkih carina uticaće na poslovanje kompanije. Kako je pojasnila, smanjeni izvoz uticaće na obim pošiljki ka i iz luka. Pitanje je u kojoj meri bi se te pošiljke mogle preusmeriti na druga tržišta umesto Sjedinjenih Američkih Država i kako će to uticati na celokupan sistem, dodaje se.
Foto: Capri23auto/pixabay.com, ilustracija