Transport žitarica – Železnicom preko Luke Bar do novih tržišta
U Beogradu je 10. decembra, u organizaciji Produktne berze, Privredne komore Srbije i udruženja Srbijatransport, održan sastanak koji je okupio velike trgovce žitom, železničke prevoznike iz Srbije i predstavnike Luke Bar. Cilj sastanka bio je da se ukaže na izazove u rečnom transportu, ponude alternative za prevoz žitarica i otvore nove mogućnosti za plasman robe na međunarodna tržišta.
Vlado Kovačević, v.d. direktora Produktne berze, izjavio je za PlutonLogistics da se proizvođači žitarica već tri godine suočavaju s problemima u plasmanu robe, među kojima logistički izazovi igraju značajnu ulogu.
– Luka Konstanca, gde se tradicionalno izvozi naše žito, prebukirana je zbog situacije u Ukrajini. Takođe, nizak vodostaj Dunava dodatno komplikuje rečni transport. Sve to dovodi do gomilanja prelaznih zaliha pšenice u silosima, čak 1,4 miliona tona, što povećava troškove proizvođačima i umanjuje kvalitet žitarica – objašnjava Kovačević.
On je naglasio da alternativa preko Luke Bar pruža ne samo novu logističku opciju, već i otvara vrata ka novim tržištima poput severne Afrike, južne Italije i Mediterana. Ukazano je na trenutne izazove u Luci Bar (nosivost brodova i brzina manipulacije), a predložene su i mere za unapređenje infrastrukture, kako bi se troškovi smanjili, a efikasnost povećala.
Goran Aleksić, generalni direktor Srbijatransporta, ocenio je sastanak kao izuzetno uspešan, posebno jer su učesnici bili ključni akteri – železnički prevoznici, predstavnici Luke Bar i veliki trgovci žitom, koji kreiraju logističke lance.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Slobodan Aćimović istakao je da železnica može biti konkurentna alternativa rečnom transportu, zavisno od troškova.
– Cena barži trenutno iznosi 12-15 evra po toni, što je povoljnije od železničkog prevoza. Međutim, u situacijama kada cena rečnog transporta dostigne 40 evra po toni, železnica postaje isplativa opcija – rekao je Aćimović.
Dodao je da Luka Bar, sa svojim kapacitetima, predstavlja dobru priliku za manje trgovce žitom, a geografskim položajem kvalitetnu opciju za one koji ciljaju destinacije poput Italije ili Grčke.
Sastanak u Beogradu ukazao je na rastuće logističke izazove u rečnom transportu i otvorio prostor za razmatranje novih pravaca i tržišta. S obzirom na nepredvidivost rečnih tokova, diversifikacija transportnih pravaca nameće se kao ključna strategija za osiguranje stabilnosti u snabdevanju i izvozu.
- MOŽDA VAS ZANIMA I: