Obukom carinika i policije do bržeg protoka robe između Zapadnog Balkana i EU

Transportna zajednica pokrenula je niz programa obuke za osoblje carine i granične policije, kao i zaposlene u centralnim organima odgovornim za koordinaciju politike. Cilj je omogućavanje lakšeg prelaska granica između Evropske unije i Zapadnog Balkana, a prvi treninzi održani su u Herceg Novom u Crnoj Gori i u Čapljini, u Bosni i Hercegovini, 5. i 6. oktobra.

Obuke uključuju sve zemlje partnere EU i Zapadnog Balkana: Crna Gora-Hrvatska, Bosna i Hercegovina-Hrvatska, Albanija-Grčka, Severna Makedonija-Grčka, Severna Makedonija-Bugarska, Srbija-Mađarska, Srbija-Bugarska, Srbija-Hrvatska i Srbija- Rumunija.

Iz Transportne zajednice napominju da prepoznaju važnost ulaganja u infrastrukturu i ljudske resurse za efikasno upravljanje graničnim prelazima. U tom cilju, program obuke, koji finansira Transportna zajednica, predstavlja prvi korak u ovom sveobuhvatnom pristupu.

Kroz svoj rad oličen u Tehničkom komitetu za olakšavanje transporta, Transportna zajednica se fokusira na olakšavanje administrativnih procedura na graničnim prelazima (GP) kako bi se pojednostavilo kretanje robe i putnika.

Kao što je navedeno u Akcionom planu za olakšice u transportu, izgradnja kapaciteta je prepoznata kao ograničeni deo u povećanju efikasnosti graničnih prelaza.

Pokrenuti program se bavi potrebama graničnih agencija i centralnih uprava, fokusirajući se na granične prelaze duž proširebhe TEN-T mreže na Zapadnom Balkanu. Cilj je prelazak sa odvojenih graničnih objekata na zajedničke/one-stop kontrole, kao i stvaranje integrisanijeg regionalnog tržišta koje podržava slobodnu trgovinu i unapređuje mobilnost.

Nedavni Samit o povezivanju održan u Crnoj Gori označio je prekretnicu proširenjem koncepta zelenih traka na sve glavne granične prelaze između susednih država članica EU i zemalja Zapadnog Balkana. Samit je takođe pozvao na implementaciju druge faze SEED+ i elektronske razmene sertifikata, uz pripremu mape puta za uspostavljanje kontrole na jednom mestu na glavnim graničnim prelazima.

Šta podrazumeva program obuke?

Program obuke za granične prelaze između EU i Zapadnog Balkana će se fokusirati na podizanje svesti o instrumentima za olakšavanje transporta i trgovine, jačanje kapaciteta graničnog osoblja i osnaživanje centralnih institucija da pojednostave granične procedure i poboljšaju infrastrukturu. Usmeren je na „parove“ graničnih prelaza duž proširene TEN-T mreže. Nakon prvih treninga u Herceg Novom i Čapljini, naredne sesije zakazane su tokom celog oktobra i novembra 2023.

Biće obuhvaćene različite teme, uključujući integrisano upravljanje granicom, organizaciju i upravljanje graničnim prelazima, zajedničke granične prelaze i digitalizaciju carinskih, trgovinskih i transportnih dokumenata.

Program će sadržati stručne prezentacije, posebno iz stručne mreže CELBET-a (Customs Eastern and South Eastern Land Border Expert Team), diskusije i posete graničnim prelazima radi pružanja praktičnih uvida.

Izvor: Transportna zajednica

Foto: PlutonLogistics, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.