Tranzitni koridor kroz Srbiju: gde sme, a gde ne sme da se ide, kolike su KAZNE?
Ima znakova – nema znakova? Gde su postavljeni i da li ih iko poštuje? Šta u međuvremenu radi policija? Misterija „zabrane tranzita preko Šida“ i dalje traje, a sa jučerašnjim usvajanjem Predloga izmena i dopuna Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, ulazi u novu fazu.
Pre svega, važno je osvrnuti se na priču koja je ovih dana zaživela u javnosti i preneo je veliki broj medija, da je tranzit teških teretnih vozila preko 7,5 tona preko GP Šid zabranjen takozvanom uredbom o tranzitnim koridorima (zvaničan naziv Uredba o određivanju državnih puteva kojima se mora obavljati tranzitni saobraćaj teretnih vozila kroz Srbiju), što nije tačno – ovaj pravac ucrtan je u tranzitni koridor. Tu informaciju možete jednostavno proveriti (vidi sliku dole ili pogledaj dokument), Dakle, samom Uredbom o tranzitnom koridoru tranzit preko Šida nije zabranjen.
Naravno – saobraćajna signalizacija za učesnike u saobraćaju mora biti „starija“ od bilo kakve mape i uredbe, te je stoga jasno da bi kamioni u tranzitu morali da poštuju ono što važi na terenu (a to je zabrana isključenja sa autoputa). To su nam potvrdili i u srpskom udruženju međunarodnih prevoznika Pumedtrans, navodeći da „treba pratiti znake i ići tamo gde je definitivno dozvoljeno za vozila u tranzitu“.
Kao i uvek, tačan odgovor na pitanje da li se nešto u praksi primenjuje ili ne primenjuje znaju samo oni koji ovuda voze. Utisak većine čitalaca koji su nam ovih dana pisali je da je situacija na Šidu bila bolja samo u prvom periodu nakon postavljanja tabli i onda da je onda krenulo sve po starom.
Da bi se stvar razjasnila, redakcija portala PlutonLogistics tokom prethodnih nekoliko dana od Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture pokušala je da dobije informaciju o tome zašto je došlo do ove kolizije i kojim tačno propisima je sada tranzit zabranjen mimo autoputa (ako je zabranjen, a po saobraćajnoj signalizaciji jeste). Odgovor još čekamo. U pomenutoj uredbi o tranzitnom koridoru stoji samo:
U međuvremenu, od policije smo zatražili odgovor na možda najvažnija pitanja:
Da li će i na koji način saobraćajna policija kontrolisati poštovanje propisa o tranzitnom saobraćaju, da li je kontrolisanje već startovalo, da li je već bilo izrećenih kazni ili postoji određeni period „prilagođavanja“?
Iz Ministarstva unutrašnjih poslova za PlutonLogistics rekli su da će „sankcionisanje vozača će početi odmah nakon što upravljač puta postavi saobraćajnu signalizaciju u skladu sa Uredbom“.
– Napominjemo da je trenutno propisana sankcija novčana kazna u fiksnom iznosu od 5.000 dinara, ali da je izmenama Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima za navedeni prekršaj predviđena novčana kazna u iznosu od 50.000 dinara – navedeno je u odgovoru.
Pošto znaka kod Šida definitivno ima, situacija bi trebalo da bude jasna. A da li se i kako kažnjavanje sprovodi, znaju samo oni koji su na terenu svakodnevno.
Vlada Srbije, podsetimo, usvojila je u četvrtak (27. jula) Predlog izmena i dopuna Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima, kojim je navedeno da se „pooštravaju kazne za nepoštovanje znaka „obavezan smer“ za teretna vozila koja u tranzitu kroz Srbiju izbegavaju korišćenje autoputa zbog naplate putarine, čime značajno štete putevima nižeg reda i ujedno ugrožavaju bezbednost saobraćaja na tim deonicama“.
Predložena najviša kazna je 50.000, odnosno 25.000 dinara, ukoliko se plati u roku od osam dana od dana prijema kazne. O ovom zakonu sada će odlučivati skupština, te bi tek tada kada bude usvojen, turski, bugarski i svi drugi kamioni koji ne poštuju pravila počeli da plaćaju ovolike kazne,
Uklanjanje kamiona u tranzitu sa saobraćajnica nižeg reda, naravno, pitanje je od velikog značaja ne samo zbog pomenutog graničnog prelaza Šid, već zbog očuvanja celokupne drumske infrastrukture, naplate putarine tj. prihoda za budžet, zaštite lokalnog stanovništva i, naravno, boljih uslova za domaće prevoznike. Zbog toga nema sumnje da je uspostavljanje tranzitnog (autoputskog) koridora dobra vest – ali ostaje da se vidi na koji način je to uređeno i na kraju krajeva, da li će se striktno primenjivati u praksi.
KLIKNI NA MAPU za bolju rezoluciju!