Belgijski rečni brodari zainteresovani za saradnju sa privredom i insitucijama u Srbiji

Srbija ima pogodan geografski položaj za intenzivan razvoj vodnog saobraćaja koji bi dodatno ojačao turizam i privredu, uz mogućnost da naša zemlja postane logistički centar za ovaj deo Evrope, istaknuto je na Poslovnom forumu Srbija-Belgija.

Događaju koji je 16. septembra održan u Privrednoj komori Srbije prisustvovalo je 27 belgijskih kompanija iz oblasti rečnog brodarstva, transporta i logistike na rekama, koje su zainteresovane za saradnju sa poslovnom zajednicom i institucijama Srbije.

Kako su sagovornici poručili, Srbija se nalazi na koridoru koji može biti veoma zanimljiv za postavljanje vodoničnih pumpi i stanica za brodove koji plove ka Antverpenu, povezujući Crno i Severno more.

Pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandar Banjac kaže da su napori tog ministarstva usmereni ka razvoju vodnog saobraćaja kako bi se ojačali turizam i privreda.

– Mi smo raskrsnica glavnih drumskih i rečnih koridora koji povezuje Zapadnu i Srednju Evropu sa celim svetom. Za vodni saobraćaj najveći prednost predstavljaju Sava i Dunav, odnosno gusta mreža plovnih puteva od gotovo 1.000 kilometara – rekao je Banjac i naglasio značaj srpskih luka na Dunavu i Savi.  Prema njegovim rečima, prioritet Ministarstva je održavanje plovnih puteva, a u planu su proširenja kapaciteta luka u Bogojevu, Prahovu i Sremskoj Mitrovici. 

– Rezultati nautičkih sezona i rast broj putnika sa kruzera govore da su naše obale više nego zanimljive stranim turistima. U osnovi kapitalnog projekta „Zaplovi Srbijom“ jeste izgradnja infrastrukture – marina, pristaništa i pontona za linijski i kanalski saobraćaj. Kreiranje autentične ponude omogućiće i otvaranje novih radnih mesta, bolji razvoj turizma, izgradnju hotela, promociju gastronosmkih i turističkih potencijala – poručio je Banjac.

Poslovni forum Srbija – Belgija organizovala je PKS u saradnji sa Mrežom flamanskih plovnih puteva iz Belgije.

Robna razmena sa Belgijom beleži rast

Igor Kronja, savetnik predsednika PKS ističe da je ukupna robna razmena između Srbije i Belgije je konstantno rasla i kretala se između 635,3 miliona evra u 2019. godini do 975,5 miliona evra u 2023. godini.

Ukupna ulaganja Belgije u Srbiju su iznosila 127,3 miliona, ali se nadamo intenziviranje ove saradnje kroz ovakve posete i kroz podršku Privredne komore Srbije, rekao je Kronja.

Kris Dankerts, direktor agencije De Vlaamse Waterweg NV, ističe da je prioritet ove agencije stimulisanje razvoja zelenog brodarstva i saradnja sa Srbijom. Kako kaže, ta organizacija se zajedno sa organizacijama iz 13 zemalja, uključujući Srbiju, bori za stvaranje sistema koji pruža informacije o mrežama, o transportu koje se odnose i na planiranje, na poziciju plovila, kao i na proučavanje procenjenih vremena dolazaka.

U okviru Poslovnog foruma održani su i bilateralni razgovori privrednika.

Izvor: PKS

Foto: PKS/Boban Ristić

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.