Nek Dunav bude vodeni autoput
Međunarodna konferencija o razvoju luka na Dunavu u okviru projekta „Dahar” okupila je u velikoj sali Skupštine APV u Novom Sadu predstavnike evropskih zemalja zainteresovanih za podsticanje razvoja vodnog transporta: Austrije, Mađarske, Rumunije, Bugarske, Slovačke, Hrvatske i Srbije. Partneri iz naše zemlje su Univerzitet u Novom Sadu – FTN, Luka Novi Sad i Pokrajinski sekretarijat za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova.
Rukovodilac projekta prof. dr Milosav Georgijević je rekao da u okviru Dunavske strategije treba da se uradi ono što će omogućiti da sutra bude više robe na Dunavu, a manje na kamionima te da transport dobije dodatnu dimenziju, logistiku. Time bismo postali sastavni deo Evrope i svima bi bilo bolje. S tim u vezi, dr Georgijević kaže da su iz master-plana svih luka i partnera na Dunavu proizašle preporuke političkim i državnim strukturama, s kojima zemlje učesnice treba da ubuduće, uz pomoć Dunavske strategije, harmonizuju svoje stavove, da bi Dunav sutra bio manje zavisan od toga da li će biti vode ili ne i da bismo izbegli situacije da po dva meseca nije plovan, što nije dobro.
Pomoćnica ministra saobraćaja za vodni saobraćaj i bezbednost plovidbe Mirjana Trifunović kaže da se godinama preduzimaju aktivnosti na pospešivanju rečnog transporta.
Međutim, prirodni transportni koridori još uvek nisu iskorišćeni, a neophodno je da se poveća vodni transport. On je na Dunavu 11 puta manji nego na Rajni, a pruža se šansa da 20 odsto transporta prebacimo na reke. Istina, stanje infrastrukture Dunava i Save je poboljšano u proteklom periodu, neki projekti su u toku, prvi radovi na Dunavu očekuju se krajem ove godine, a na Savi sledeće.
Međutim, sagovornica dodaje da se mnogo više mora raditi na modernizaciji naših luka jer su kao čvorišta i infrastrukturni objekti vodnog saobraćaja nesumnjivo veoma značajne za povećanje protoka robe vodnim transportom. Strategija razvoja vodnog saobraćaja koju će raditi Ministarstvo saobraćaja daće odgovor na pitanje koje su potrebe privrede i na koji način će se vodni transport razvijati od 2015. do 2025.