Riječki kontejnerski terminali snabdevaće brodove strujom sa kopna
Oba riječka kontejnerska terminala, Jadranska vrata (AGCT) na Brajdici i Rijeka Gateway (RGW) na Zagrebačkoj obali, u roku od tri godine snabdevaće brodove električnom energijom sa kopna. Time će se zagađenje bukom, emisijama CO2 i česticama značajno smanjiti, s obzirom na to da brodovi više neće morati da koriste dizel motore za proizvodnju električne energije za vreme pretovara tereta, dok su privezani uz operativne obale terminala.
Hrvatska Vlada donela je na sednici 24. oktobra odluku o davanju saglasnosti Upravnom veću Lučke uprave Rijeka, za sklapanje ugovora o dodeli bespovratnih sredstava iz Instrumenta za povezivanje Evrope (CEF), za projekat “Unapređenje infrastrukture luke Rijeka – Snabdevanje brodova električnom energijom s kopna”.
– Ukupna procenjena vrednost ovog projekta je oko 15,5 milona evra, odnosno oko 19,3 miliona evra, sa uključenim PDV-om. Od toga će 85 odsto, odnosno nešto više 13,1 miliona evra, biti finansirano bespovratnim sredstvima CEF-a, dok će ostatak, u iznosu od gotovo 2,32 miliona evra, biti obezbeđen iz budžeta Republike Hrvatske – navodi se u saopštenju Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.
Trošak PDV-a, od 3.798.330 evra takođe će biti finansiran iz državnog budžeta.
Denis Vukorepa, direktor Lučke uprave Rijeka, pozdravio je odluku vlade, kazavši kako je već u toku priprema dokumentacije za pokretanje postupka javne nabavke za projektovanje i ugradnju opreme za snabdevanje brodova električnom energijom s kopna.
– Poziv za dostavu ponuda u postupku javne nabavke za ovaj, za nas vrlo značajan projekt, nameravamo da objavimo do kraja ove godine. Rok za projektovanje i izvođenje svih radova je tri godine, tako da bi sve trebalo da bude završeno do početka oktobra 2027. godine. Izuzetno nas raduje što ćemo postati jedna od prvih luka na Jadranu sa snabdevanjem brodova električnom energijom s kopna, što je i naša obaveza prema direktivama EU – rekao je Vukorepa.
Novi kontejnerski terminal RGW-a na Zagrebačkoj obali imaće visok stepen automatizacije, uz snabdevanje električnom energijom isključivo iz obnovljivih izvora. Takođe, kako hrvatski mediji prenose, primjenjivaće se niz tehnologija koje za cilj imaju smanjenje uticaja terminala na emisije CO2, kao i na građane u okolnim naseljima, usmerenih na smanjenje uticaja buke, svetlosnog zagađenja i zaštitu okolnog mora.
Prema rečima Vukorepa, ovaj projekt će dodatno omogućiti da brodovi, dok su privezani, ne moraju da koriste sopstvene uređaje za proizvodnju električne energije, što će imati pozitivan uticaj na smanjenje emisija, kao i buke.
foto: YouTube/PrintScreen