Srbiji neophodno 9 terminala za prikupljanje otpada sa plovila
U jeku predizborne kompanije, političari su se dotakli i brodara i ekologije. Tako su nedavno ministar saobraćaja Aleksandar Antić i Goran Trivan, sekretar za zaštitu životne sredine Beograda obišli savsko priobalje na kome je predviđena izgradnja terminala za prikupljanje otpada sa plovila. Trivan je kazao da bi izgradnja terminala za prikupljanje otpada sa plovila mogla da bude paradigma početka ozbiljnog bavljenja otpadnim vodama u Beogradu.
– Bez obzira na postojanje dve velike reke u gradu, više nemamo prava da čekamo da se nešto desi samo od sebe, već moramo da preduzmemo veoma ozbiljne korake. U saradnji sa ministarstvima saobraćaja i prirodnih resursa dogovorili smo se da krenemo u ovaj projekat i izdvojili smo sredstva za izradu prethodne studije. Otpad koji se generiše na brodovima nije samo komunalni, već nosi i ozbiljne rizike jer se radi o ispuštanju i opasnih materija. Iako reke apsorbuju toksičan otpad, mi to više ne smemo da dozvolimo. Nijedna jedinica lokalne samouprave ne može sama time da se bavi i ovde smo svedoci dobre saradnje dva ministarstva i Sekretarijata za zaštitu životne sredine. Mi ćemo sami finansirati ovaj prvi terminal, ali je veoma važno što u borbi za životnu sredinu imamo svu podršku Evropske unije, koja je spremna da pomogne.
Ministar Antić podsetio je da je na Savi, Dunavu i Tisi, kao plovnim rekama Srbije, predviđeno devet terminala na kojima bi se obavljalo uklanjanje otpada, čišćenje brodova i njihovih tankova.
– Predviđeno je da na Dunavu bude šest takvih terminala, na Savi dva i jedan na Tisi. Našim vodenim putevima godišnje prođe 15.000 brodova i oni se trenutno potpuno nekontrolisano oslobađaju otpada, a kako se na ovim rekama nalaze vodoizvorišta, to za nas predstavlja alarmantnu situaciju. Potpisivanjem „Amsterdamske deklaracije”, obavezali smo se da ćemo voditi računa o stanju na našim rekama i hitno reagovati u Beogradu. Sekretarijat za zaštitu životne sredine reagovao je tako što je izdvojio deset miliona dinara za finansiranje studije za izgradnju prvog terminala, i ona će nam dati odgovore na pitanja gde on treba da se nalazi i koje će veličine biti. Kancelarija Evropske unije pozitivno je reagovala na našu inicijativu i spremni su da finansiraju studiju za preostale terminale. Verujem da ćemo u celom ovom poslu imati veliku pomoć IPA fondova, jer su u pregovorima sa Evropskom unijom pitanja zaštite životne sredine nezaobilazna – rekao je ministar Antić.
Biljana Filipović, načelnica za međunarodnu saradnju u Ministarstvu prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja i predstavnik u panevropskom programu Ekonomske komisije UN za Evropu, istakla je da je u ovom projektu izvesna i podrška ovog tela i da se očekuje da i oni učestvuju u finansiranju ovog projekta.
Tada je rečeno da Srbija nema nijedan terminal za odlaganje brodskog otpada, prema našim informacijama jedno takvo postoji na Dunavu kod Kladova, kojim upravlja „Delta Petrol“.