„Ceo život je hemija“: šta je najvažnije za transport opasnih materija železnicom?

Austrtijska železnička kompanija Rail Cargo Group (RCG) svake godine transportuje četiri miliona tona hemijskih proizvoda, snabdevajući evropsku industriju sirovinama. Ekspertkinje iz ove industrije – Viktoria Pokorny i Anika von der Heiden, objašnjavaju šta je najvažnije kada je reč o transportu i kako osigurati najviše standarde.

Transport hemikalija predstavlja jedan od najvećih izazova u logistici, pre svega jer su one osetljive, a u najgorem slučaju i visoko eksplozivne. Zato je, kažu, neophodno da se transport svake pošiljke precizno isplanira uz najviše standarde kvaliteta i sigurnosti.

Menadžerka sektora Viktoria Pokorny i menadžerka za ključne klijente Anika von der Heiden objšanjavaju koje se sve visoke standarde trude da ispune u ovom odgovornom poslu.

I nekoliko kapi može da kontaminira cisternu

– Hemija je osnovni deo gotovo svake industrije. Ona je svuda, ili kako volimo da kažemo: ceo život je hemija. Dobar deo materijala koje transportujemo su u tečnom stanju, dok je oprilike jedna trećina u čvrstom. Mnoge od njih je potrebno transportovati s najvećom pažnjom. Naši klijenti su vrlo specifični po tom pitanju – kaže Viktoria.

Prema Anikinim rečima, u transportu hemikalija klijenti naročit značaj pridaju čistoći, kao i kvalitetu materijala. To je, kako kaže, izuzetno važno, jer čak i nekoliko kapi može kontaminirati proizvod i učiniti ga bezvrednim.

– Transportu osetljivih materija, koje zahtevaju pažljivo rukovanje, mora se posvetiti naročita pažnja. Zbog toga smo vezani određenim ograničenjima i strogo se pridržavamo našeg RID-a (Propisa o međunarodnom transportu opasnih dobara železnicom). Neki transporti čak moraju bitu temperaturno kontrolisanom režimu.

Koristimo izolovane cisterne kako bismo osigurali da roba ne izađe iz propisanog temperaturnog opsega. Ponekad cisterne ne smeju da stoje predugo, jer će se proizvod zagrejati na suncu i postati neupotrebljiv. Ovo se redovno proverava pomoću senzora na cisternama – kaže Anika.

Pažnja je neophodna u svim koracima: od početnih analiza, pa sve do spajanja vozova.

– Radimo sa posebnim supstancama i stoga nam je često potreban poseban pristup. Svi zaposleni koji imaju kontakt sa opasnom robom su stoga obavezni da prolaze redovnu obuku. Visokotoksične i zapaljive supstance, kao što je hlor, mogu se u proizvodnim postrojenjima držati samo u ograničenim količinama zbog njihove opasnosti. Zbog toga ne koristimo blok voz, koji bi prevozio više vagona odjednom, jer bi to moglo biti rizično. Umesto toga, realizujemo transport pojedinačnih vagonskih pošiljki, kako bismo osigurali veću kontrolu i bezbednost tokom transporta – priča Anika.

Njena koleginica podseća da se za svaki transport obezbeđuje se kompletna dokumentacija, kao i da međunarodni UN brojevi znače da se sadržaj može „prepoznati na prvi pogled“.

– Osim obuke, naši tehničari za vagone obavljaju i precizne provere prilikom transporta hemikalija. Na primer, ne možemo rizikovati da se poklopac kupole ne zatvori kako treba i da opasna roba „pobegne“, čak i ako je to samo nekoliko kapi – dodaje Viktoria i objašnjava da se stručnost u rukovanju opasnom robom primenjuje i izvan čistog železničkog transporta.

– Krems je najvažnije hemijsko nalazište u Donjoj Austriji. Tamo vodimo skladište opasne robe za naše klijente i nudimo usluge sa dodatnom vrednošću kao što su pretovar, obeležavanje i još mnogo toga. Naš fokus pri tome je naravno na železničkom transportu, ali nudimo i kamionski transport, na primer. To nas čini dobavljačem kompletne logistike za sektor hemikalija – objapnjava ona.

Evropsko tržište hemikalija

Kako Viktoria objašnjava, početak energetske krize izazvao je promenu u hemijskoj industriji. Od 2022. godine, zbog stalno visokih troškova energije, proizvedeno je manje hemijskih proizvoda u Evropi.

Mnoge kompanije su premestile proizvodnju u zemlje sa nižim troškovima energije. Prema njenim rečima, druge kompanije uvoze dobra iz zemalja gde je proizvodnja jeftinija i gde pitanje emisije ne igra tako veliku ulogu kao u Evropi.

– Ovo je takođe promenilo protok dobara. Od 2023. godine, znatno više uvozimo putem luka. Očekujemo da će ova situacija potrajati dok se evropska ekonomija ne oporavi. To nam ukazuje da je protok roba kroz luke postao ključan, a samim tim su i naši transferni servisi  postali od izuzetnog značaja – tvrdi Viktoria, a Anika dodaje da su posebno važne ARA luke (Antverpen, Roterdam i Amsterdam).

Luka Antverpen je jedan od tri najveća hemijska klastera na svetu i vodeći hemijski hub u Evropi. Naša lokacija u Rheinkampu blizu Duisburga omogućava nam da klijentima ponudimo rešenja za transport koja im omogućavaju da prevoz pojedinačnih vagona iz Antverpena direktno u Austriju, bez međustajanja. U budućnosti ćemo takođe moći da dosegnemo naše kupce u Nemačkoj, koji se uglavnom nalaze u regionu Rajna-Rur, putem nove TransFER linije kako bismo im ponudili lokalna rešenja – kaže Anika.

Obe menadžerke smatraju da im je u poslovanju mnogo značilo što RCG sada ima i železničko preduzeće u Holandiji. Kako kažu, najveća prednost je to što rade pod sopstvenom vučom i manje se oslanjaju na partnere. Osim toga, kupci cene holistička rešenja.

– Naši kupci cene činjenicu da im možemo ponuditi sveobuhvatan paket. Činjenica da, pored naše stručnosti u transportu opasnih materija, imamo i široku pokrivenost tržišta, daje kupcima još jedan razlog da sarađuju sa nama – dodaje Viktorija koja pamti transport 100.000 tona soli koja je prebačena sa kamiona na železnicu, za jednog od velikih austrijskih hemijskih kupaca.

Voz je, u ovom slučaju, zamenio 22 vožnje kamionom dnevno iz Kopra u Austriju.

Izvor: Rail Cargo Blog 
Foto: Pixabay.com/RJA1988, ilustracija

Pridružite se

Saznajte prvi najvažnije vesti, budite informisani. Pridružite se našoj Viber zajednici i prijavite za newsletter.