Mašinovođa s 18 godina iskustva otkriva: zašto je rad na železnici najbolji posao na svetu?
Davor Josipović, 43-godišnji mašinovođa iz Hrvatske, ima iza sebe hiljade i hiljade pređenih kilometara i nebrojene tone prevezenog tereta. Više od 18 godina vozi vozove, a o svom poslu priča sa strašću kao da je prvi radni dan.
– Za mene je rad na železnici najbolje zanimanje na svetu – kaže Josipović, koji ističe da ga žalosti što mladi nisu dovoljno zainteresovani za ovu profesiju, iako potražnja za mašinovođama raste.
– Potražnja za novim kadrovima će sigurno rasti u narednim godinama, jer je železnica pred velikim ulaganjima – ocenjuje u razgovoru za tportal.hr.
Josipović je zaposlen u ENNA Transportu, prvom privatnom železničkom kargo prevozniku u Hrvatskoj. Ova firma je prošle godine prevezla više od tri miliona tona, što čini 22% ukupnog tereta prevezenog u Hrvatskoj.
Vozovi ENNA Transporta prevoze robu koja stiže iz celog sveta na terminale u Rijeci i Pločama, a zatim ide dalje prema Sloveniji, Mađarskoj, Srbiji i BiH.
– Svaki dan je drugačiji – objašnjava Josipović.
– Ponekad krećem u 5 ujutro, a ponekad u 9. Smene traju 12 sati, a nakon toga imam dan ili dva odmora. Vožnja teretnog voza nije jednostavna, ali uživam u tome, jer je svaki dan nova avantura. Uvek je nešto drugačije – razne lokomotive, različiti tereti, a i težina vozova varira.
ENNA Transport trenutno zapošljava oko 200 radnika, među kojima je 85 mašinovođa, uključujući i pripravnike. Postoji veliki interes za zapošljavanje novih mašinovođa, jer je potražnja veća od ponude.
– Zbog toga nudimo stipendije za učenike Tehničke škole u Zagrebu, jedine škole za mašinovođe u Hrvatskoj – objašnjava Josipović.
– Svake godine škola završi samo jedan razred, a mnogi od njih ne ostanu u struci. Naš cilj je privući mlade ljude u ovaj sektor.
Josipović se za železnicu zainteresovao još kao dete, kada je živeo blizu pruge.
– Vozovi su me privlačili od malih nogu. Čuo sam zvižduk lokomotive i kloparanje kotača, to mi je bilo fascinantno.
Iako upravljanje vozom zahteva veliku pažnju, Josipović smatra da „nije potrebno imati poseban talent, samo volju i fokus“.
– Bitno je da stalno pratite instrumente, brzinu i okolinu. Najveći oprez moram imati kod pružnih prelaza, naročito kad su ljudi nepažljivi ili imaju slušalice na ušima. Zbog toga, kolege i ja često trubimo kad prilazimo ‘divljim prelazima’, kako bismo ih upozorili – kaže Josipović.
Za ENNA Transport, koji raspolaže sa 16 modernih lokomotiva, među kojima se izdvaja Siemens Vectron, Josipović ima samo reči hvale.
To je pravi Mercedes među lokomotivama. Od upravljanja do udobnosti, sve je na vrhunskom nivou, s entuzijazmom govori Josipović.
– Obuka za vožnju svake lokomotive traje oko šest meseci i uključuje teoretski i praktični deo. Svaka lokomotiva ima svoje specifičnosti i važno je savladati sve detalje pre nego što krenete na prugu.
Uprkos izazovima u železničkoj infrastrukturi, kao što su modernizacije pruga, Josipović ostaje pozitivan.
– Iako pruge nisu uvek idealne, mi se trudimo da obezbedimo bezbednost i efikasnost u prevozu. Neki delovi pruga, poput onih od Rijeke do Gorskog kotara, imaju velike usponе, što je pravi izazov, ali mi smo spremni na to – kaže Josipović, dodajući da se trenuci kada je vreme loše i kada pruge nisu u najboljem stanju često pretvore u teške izazove.
Na kraju, Josipović ističe: „Najveći broj šala i zezancija padne među kolegama kada neko dođe na posao, a zapravo ne treba da radi. Mesečni turnusi su zgusnuti, lako je da se čovek zbuni. Ali, sve je lakše kad ste okruženi dobrim ljudima i pozitivnim raspoloženjem, a toga nam u firmi ne manjka.“
Izvor: T Portal
Foto: Pixabay.com/Memory Cather, ilustracija