Siemens napredna tehnologija upravljanja za novu prugu do Luke Kopar
Kompanija Siemens Mobility opremiće novu železničku prugu između Luke Kopar i stanice Divača modernom signalizacijom i tehnologijama za upravljanje. Ovaj projekat bi trebalo da poboljša efikasnost i bezbednost ključne železničke veze za slovenačku, austrijsku i evropsku privredu, piše austrijski Verkehr.
Siemens Mobility i slovenačka državna kompanija 2TDK potpisale su ugovor o ovom projektu.
2TDK, podsetimo, osnovala je Vlada Republike Slovenije u martu 2016. godine, s ciljem sprovođenja svih potrebnih aktivnosti tokom pripremne i građevinske faze izgradnje drugog koloseka Divača-Kopar, kao i upravljanja projektom tokom trajanja koncesionog ugovora.
Uskoro 120 vozova dnevno
Trenutno se gradi pruga duga 27,1 kilometar, koja će zbog zahtevnog terena u oko 75% svoje dužine biti u tunelima, a biće izgrađena i tri vijadukta. Operativno će se koristiti elektronski signalni sistem SIMIS W za upravljanje vozovima, a predviđena je i integracija u sistem za upravljanje ILTIS Net. Na ovaj način biće moguće ostvariti maksimalnu brzinu od 160 km/h i omogućiti saobraćaj do 120 vozova dnevno uz najviši nivo sigurnosti i efikasnosti.
Digitalizacija slovenačke železničke mreže
Tanja Kienegger, izvršna direktorka Siemens Mobility Austria, kaže da je Luka Kopar od suštinskog značaja za slovenačku, austrijsku, ali i evropsku privredu.
– Našim tehnologijama povezujemo međunarodnu luku sa evropskom železničkom mrežom, čineći je efikasnom i sigurnom za budućnost -ističe Kienegger.
Opremanjem nove pruge, Siemens Mobility bi trebalo da doprinese modernizaciji i digitalizaciji slovenačke železničke mreže. Novi sistemi biće integrisani u postojeće upravljačke centre u Postojni i Mariboru, koji su već opremljeni sistemom ILTIS Net. Time se dobija optimalno automatizovano upravljanje železničkim saobraćajem u Sloveniji. Prethodno je Siemens Mobility bio zadužen za rekonstrukciju i modernizaciju signalizacije na železničkoj stanici Divača, kako bi nova pruga bila optimalno povezana sa postojećim železničkim mrežama.
Digitalni dvojnik
Paralelno sa projektom modernizacije pruge, Siemens Mobility i Hacon rade na digitalizaciji slovenačke železničke mreže. Oni razvijaju takozvanog „digitalnog blizanca“ ove mreže, što znači da kreiraju virtuelnu kopiju stvarne železničke infrastrukture.
Za upravljanje tim sistemom koristi se softver TPS.plan, koji omogućava efikasno planiranje i praćenje saobraćaja. Softver uključuje tri ključna dela – za planiranje voznog reda, upravljanje trasama i naručivanje ruta. Kako je objašnjeno, ovaj sistem omogućava maksimalnu iskoršćenost železničke infrastrukture i brzo prilagođavanje voznog reda, čime se povećava efikasnost i fleksibilnost železničkog saobraćaja.
Foto: Pixabay/music4life, ilustracija